📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Maskáčový vzor vz.95 - prečo je tak populárny?

27. října 2017Rady a tipyHájek PetrČas čítania 5 minútPrečítané: 4082x

Počas rokov sa v našej vojenskej histórii vystriedalo niekoľko veľmi významných maskáčových motívov. Jeden z nich je ale stále aj dnes neuveriteľne populárny a vyzerá to, že s nami ešte pekných pár rokov pobudne. Áno, reč je o maskáčovom vzoru vz.95. Prečo je stále na scéne a jeho náhrada v nedohľadne?

Maskovací vzor vz.95

 Kamufláže sa dnes dajú rozdeliť na zhruba dve rovnako rozsiahle oblasti - tie pre lovcov, turistov, trampov a milovníkov prírody na strane jednej, no a pre armády na tej druhej.

Aj keď nám to dnes pripadá smiešne a neuveriteľné, ešte pred dvesto rokmi sa maskáče vôbec neriešili, ale každá armáda si zakladala naopak na tom, aby jej členovia boli dokonale vidieť - preto vtedy narazíme na uniformy žiarivo červené aj modré. Vtedy si ešte nikto plne neuvedomoval, akú taktickú výhodu predstavuje splynutie s okolitým prostredím.

Časom došlo k nahradeniu uniforiem farieb revajúcich za modely vo farbe zelenej či šedej (vyrobené zvyčajne z česanej priadze). V časoch I. svetovej vojny už takto boli polo-maskovaní všetci okrem Francúzska (stále modrá + červená). Takže dochádzalo k tomu, že sa vojaci a kone svojpomocne často "domaskovávali", keď moc žiarili.

Čo sa naozaj týka používania maskovania v podobe maskovacích vzorov, tak, ako ich poznáme dnes, to sa objavilo po roku 1918 u Reichswehru (ozbrojené sily doteraz ešte medzivojnovej Nemeckej republiky). Aj tu to ale stále nebol vojenský rovnošiat, ale skôr bunda. Nemecko si naozaj zrejme ako jedno z prvých uvedomilo, že vojak vyžaduje nielen slušnú výzbroj, ale aj výstroj. Paradoxne aj u nás bol ešte do tejto doby názor, že vojaka nie je nutné maskovať v bežnej zákopovej vojne (vojaci nemali ani oblečenie zimné, takže sa museli všelijako baliť do novín).

Kde to však už naozaj nabralo veľmi veľké obrátky, tak v 2. svetovej vojne. SS mali ako elitná armáda Nemecka celo-uniformné maskáče v dnešnej forme. Navyše išlo o vec dynamickú, u ktorej sa dalo využiť až 15 variantov potlače. O ich kvalite a nadčasovosti svedčí aj to, že je nemecký Bundeswehr používa dodnes!

Vidieť a nebyť videný

Čo sa týka našej malej zemičky, tak tu sa po desiatich rokoch po vojne začali nosiť maskáče prezývané "mlok" (1960-1966) a tie potom nahradil typ "ihličie". Mlok bol vnímaný ako príliš podobný buržoáznym západným odpadlíkom, preto bol nahradený. Typ ihličie si zrejme preto aj veľmi dobre pamätá hocijaký dnešný tridsiatnik a štyridsiatnik zo všelijakých armádnych dní, cvičenia a pod.

Typ "ihličie" sa u nás používal celých 30 rokov (do roku 1993, kedy sa 1. januára 1993 oficiálne rozdelili naše oba štáty). Maskovanie "ihličie", ale nebolo českým vynálezom, ale variácia na maskovanie nemeckej z 2. svetovej vojny, ktoré začalo používať NDR a Poľsko. A vtedy sme boli potichu prinútení prevziať tento typ aj my. Ako sa ukázalo, bola to dosť nešťastná voľba. Predovšetkým, nebolo možné rozlíšiť jednotlivých vojakov Varšavskej zmluvy a časom klesalo na kvalite všetko, čo mohlo - látka, zmizli rôzne farebné škvrny (základ pre moderné maskovanie!), ... Všetko skončilo u strednej zelenej + ihličie.

Maskáčový vzor vz.95 a nikdy inak!

Ako šiel čas, postupne o "ihličie" strácalo záujem čoraz viac štátov VS: prvé odišlo Poľsko, ktoré čoskoro nasledovali ďalšie štáty. Všetkým zúčastneným vojakom z VS bolo jasné, že jednoducho nemá budúcnosť, navyše, USA, Anglicko aj SSSR začala vtedy zavádzať úplne nové typy kamufláže, ktoré mali všetky rovnakú filozofiu - rozbiť siluetu vojaka a maskovať v danom prostredí.

Zaujímavé je aj to, že paradoxne ako vôbec prvý uviedli digitálny vzor Sovieti v Afganistane, ale dnes ho používajú skôr v USA. Vďakabohu sa poučila aj naša vlasť, pretože výskumné ústavy vo Slavičíne, Vyškove a Brne sa cca v polovici 80. rokov pochválili so vzorom, ktorý naši vojaci používajú dodnes (kombinácia khaki, tmavo, svetlo a čiernozelených škvŕn). Objavilo sa dokonca niekoľko verzií + letná verzia pre sily slúžiaci po 1989 už akoby pod OSN a potom aj do Zálivu.

Je to ďalší zaujímavý paradox - naši vojaci používajú dodnes maskovacie rovnošatu v béžovej (púštnej) a štandardnej (teda zelenej) verzii vzor 95, ktorý vznikol v polovici 80. rokov a súdiac podľa ich slov a reportov sú s ním stále ako-tak spokojní. Ich USA kolegovia majú problém úplne opačný než my: príliš predbehli dobu. Sily USA totiž po roku 2004 zaviedli vlastný bojový rovnošiat vybavený digitálnou kamuflážou vzoru ACUPAT (rôzne prvky šedej farby), ktorý je dokonalý v mestách, avšak inde (a špeciálne zalesnený a otvorený terén) to až taká sláva nie je. Aj preto asi nakoniec začala čoskoro nato USA armáda v Afganistane používať typ MultiCam.

Honba za univerzálnym maskáčom je teda stále v plnom behu, čo je len pochopiteľné, nakoniec mení sa bojisko, taktiky, zbrane, počty jednotiek (+ toto všetko aj u "nepriateľov") a podobné veci, takže je to len prirodzený vývoj. Ako to ale tak vyzerá, Vzor vz.95 je natoľko slušný, že zatiaľ slúži viac ako uspokojivo, takže prečo ho meniť? Dokonalý a univerzálny kus nájdený nebude nikdy, pretože sa neustále mení aj ročné obdobie. Snáď časom s vynálezom tkanín, čo mení farby podľa teploty, rozptyľujú svetlo z radarov a pod.

Čitateľov ďalej zaujíma