📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako nechytiť chorobu v dopravnom prostriedku?

29. ledna 2019Zábava, voľné chvíleHájek PetrČas čítania 5 minútPrečítané: 1422x

Žijeme v dobe stále väčšieho prepojenia, kozmopolitnosti a stále väčšej integrácie, čo má na jednu stranu výhodu, že cestu, ktorú by sme predtým išli týždeň, dnes stihneme za hodinu, na druhej strane ale, bacily, baktérie a ľudia, s ktorými by sme sa skôr nikdy nestretli si v podobných miestach len "lebedia". Je jedno, či jazdíte vlakom, lietadlom alebo v balóne, na ľudskú spoločnosť narazíte všade a teda aj na možnosť prenosu choroby na vás. Potenciál tu určite je.

Verejná doprava - metro

 Či už patríte k cestovateľom akým štýlom chcete, jedným si môžete byť istí - v každom dopravnom prostriedku narazíte na mnoho ďalších ľudí (z ktorých nie všetci budú zákonite zdraví) a nie každý tu má aj rovnako vysoký hygienický štandard ako vy.

Ak človek nechce byť za úplného šialenca, nemôže bohužiaľ vždy a všade nosiť plný ochranný bio-oblek, však pár zásad v tejto veci rozhodne nasledovať možno, a tak znížiť riziko potenciálneho prenosu niečoho na vás (či už ide o čokoľvek - ona stačí aj taká veľa nepríjemná nádcha či chrípka, či iná na antibiotiká odolná choroba). Všeobecne povedané, žiadna choroba ani nákaza nie je niečo, po čom by priemerný človek túžil a nieto to snáď akokoľvek vyhľadával.

Dá sa dnes ľuďom pri cestovaní vyhnúť?

Za onej konštelácie, že cestujete sám niekde cez tajgu na psím záprahu, možno, ale príležitostí k nákaze je dnes skutočne mnoho - vezmite si, že len v USA sa prepraví skoro 27 tisíc ľudí denne a to 5 tisíckami lietadlami. Len v roku 2016 bolo prepravených len v USA na 928 900 000 ľudí, čo je skoro miliarda.

Letiaci lietadlo na oblohe

 Aj keď drvivá väčšina turistických lokácií vyzerá skutočne neuveriteľne, ba ako Raj na zemi, pravda je taká, že sú to väčšinou po čertoch nebezpečné miesta (zlodeji, stopercentná vlhkosť, piesočné blchy, komáre, ...) rovnako ako príroda u nás... Nezabudnite sa preto spýtať ani na tie menej radostné otázky pred cestou.

Na aké pravidlá je počas letu či jazdy dobré pamätať, aby ste znížili nákazu na minimum?

Sú to síce väčšinou už veci, ktoré priemerný ľudský tvor dbalý hygieny rovnako už dávno robí, ale nie vždy tak kompletne a systematicky:

 • Pred letiskom / stanicou si skočte na WC - nemá cenu celý deň a noc nepiť a nejesť v lietadle (absencia vody a jedla - a špeciálne zdravého typu ako je zelenina a ovocie - vo vašom tele totiž zníži fungovanie jeho imunitného systému), ak ale máte možnosť ísť ešte doma či po ceste u cesty niekde, tak sa tomu celkom určite nebráňte.
 • Nepoužívajte WC v lietadle či vlaku, keď to nebudete otázka života a smrti - uvedomte si, že v priemernom lietadle je jedno WC na nejakých päťdesiat ľudí. A stovky a stovky ich používajú denne. Musíme hovoriť viac?
 • Keď pôjdete na WC, použite nasledujúci postup - papierovým obrúskom si utrite kľučku a potom ju aj otvorte svojim lakťom. WC sedátko si prekryte špeciálnym papierovým sedadlom / utrite ho mokrým papierovým obrúskom s liehovou dezinfekciou. Pamätajte však, že keď už ste tam, tak baktériami a bacily nehýri len WC, ale aj veci okolo, najmä však ide o oblasť okolo umývadla (mokrý uterák tiež).
 • Riaďte sa v akomkoľvek prepravnom vozni zásadou "Keď to nie je tvoje, nedotýkaj sa toho!" - vyhnite sa nutnosti dotýkať sa akýchkoľvek povrchov, ak nemusíte, tak napríklad, časopisy si môžete vziať svoje a nie sa preberať cudzími položenými / zabudnutými niekde predošlými cestujúcimi. Držať sa tyče v autobuse / metre môžete cez kapsu bundy / noviny a pod.
 • Vyhnite sa sedadlám do uličky - dôvod je prostý, keď ide niekto lietadlom sem alebo tam, tak sa za niečo musí držať, aby sa stabilizoval a väčšinou sú to práve ich ruky a sedadlá do uličky.
 • Stolček a lakťové podpery u sedadiel utrite dezinfekciou - bohato na to postačí liehom navlhčený obrúsok. Dôverujte len veciam, čo ste plne utreli samozrejme. Poprípade si dajte čistý papierový obrúsok na sklopný stolček.
 • Nepoužívajte vrecká za sedadlami - jednak tým zvyšujete šancu, že tam niečo v strese zabudnete (ďalšia zbytočná vec, na ktorú musíte pamätať) a za druhé, je to samozrejme miesto, kde sa hromadí všelijaký prach a kašeľ od iných.
 • Ak niekto tesne vedľa vás kýchne / zakašle - skúste chvíľu pozdržať dych. Väčšina chorôb sa prenáša aj vo forme kvapôčok v ľudských tekutinách. A zatvorte oči, pretože nákaza skrze nosové kanáliky a oči nie je nič nereálneho (slzné kanáliky sú, ako je známe, spojené s dutinami a krkom).
 • Ventilačný systém v lietadlách neriešte - klimatizácia vzduchu v lietadlách sa v drvivej väčšine prípadov neuberá smerom spredu dozadu, ale zhora nadol.
 • Keď ste v miestach so zvýšenou koncentráciou chorých, dajte si pozor na podvedomá gestá - väčšina ľudí sa neustále škriabe na hlave, rovná si vlasy, pozrie sa do oka, kde ho niečo svrbí, ... Prípadne keď s niekým rozprávajú, naživo gestikulujú, podávajú ruky atď. atď. Pokúste sa v lietadle a inde cudzím dotykom vyhnúť a pokiaľ viete, že máte kontaminovanú treba ľavú ruku, určite si s ňou už nevyberajte z oka riasu pod. Oči, nos a pusa, to sú brány, kadiaľ do vás bacily a vírusy preniknú zďaleka najčastejšie a najľahšie!
 • Ošetrite sa ešte pred cestou - keď máte na tele nejakú odreninu, ranu, rozškriabané uštipnutie hmyzom či niečo podobné, určite si to zaviažte ešte pred tým, než niekam vyrazíte medzi ľudí do vlaku / lietadla.
 • Namiesto lietania a jazdy zvoľte iný prostriedok - občas to síce nejde, ale v ČR s väčšinovou populáciou s nemalou nadváhou a výhľadom na cukrovku a rakovinou hrubého čreva náhodnému občanovi nijako neuškodí, ba prospeje, keď namiesto dochádzania električkou / busom začne chodiť do a z práce pešo...

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne