📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako používať signalizačné zrkadielko so zadným stredovým otvorom?

31. ledna 2019Rady a tipyHájek PetrČas čítania 7 minútPrečítané: 2601x

Skutočné signálne zrkadlo spoznáte od toho bežného pomerne ľahko: má nejakú z foriem lepšieho zamerania vašej svetelnej komunikácie a to zvyčajne presne uprostred vo forme zameriavača, do ktorého si "ulovíte" cieľ, na ktorý hodláte signalizovať. Ako survivalové zrkadlo sa dá použiť aj bežné, vreckové, ale jeho zameriavanie je o poznanie zložitejšie a neohrabanějšie, čím si zbytočne znižujete šance na zachránenie alebo odovzdanie správy.

Akékoľvek podobné hrátky s odrazmi ale celkom logicky vyžadujú slnečné počasie, takže určite by to nemal byť jediný spôsob vašej komunikácie - celkom iste si k zrkadielku pridajte aj píšťalku.

Odraz hôr v slnečných okuliaroch

 Používať k signalizácii systematicky akékoľvek bežné zrkadlové okuliare nejde, pretože ich pôsobenie a vplyv je príliš necielený, ba vyslovene náhodný. Skrátka, nič, na čo by jeden v núdzi vsadil život...

Odkiaľ pochádza nápad s využitím zrkadlá na signalizáciu?

Už niekedy dávno v ranom osemnástom storočí nemecký matematik Carl Friedrich Gauss demonštroval, ako dokonca aj veľmi malé zrkadielko s rozmermi jedného palca (cca 6,5 štvorcových centimetrov) môže odraziť slnečný svit na zdanlivo neuveriteľnú vzdialenosť: 11 kilometrov (7 mil).

V roku 1860 istý anglický dôstojník menom Henry Christopher Mance umiestnený so svojou jednotkou do Indie prišiel s nápadom, využiť Gaussova vynálezu na odosielanie zašifrovaných správ. Vyvinul preto zariadenie známe ako "heliograf". To bolo na trojnožke umiestnené zrkadlo s pákou, čo sa dalo nakláňať a vysielať záblesky svetla rôznych farieb / vlnových dĺžok. Vďaka tomu naďalej šlo používať Morseovej abecedy (rovnaký systém bodiek a čiarok, aký užíva aj telegraf) a aj keď nešlo posielať správy tak ďaleko ako s drôtmi, ukázalo sa, že je to do hornatého terénu naozaj perfektná voľba, čo sa týka vojenskej a medziľudskej komunikácie.

Inšpirovala sa v tom mimochodom aj armáda USA, čo koncom 18. storočia začala používať siete heliografových staníc naprieč rozsiahlou púšťou Arizony a Nového Mexika. Po roku 1900 sa už pomaly začínali u armády USA objavovať rádia, ale komunikácia svetlami a zrkadlami ako záloha (ani u bežných obyvateľov) nevymizla - tak treba zrkadlo bolo súčasťou štandardnej výbavy u pilotov 2. svetovej vojny, takže aj potom, čo boli zostrelení alebo spadli niekde, mohli o sebe dať ľahšie vedieť záchrancom. Ani ďalšie vynálezy neskôr užitočnosť svetelnej komunikácie nijako neznížili: stále totiž rovnako skvele poslúži na upozornenie záchrancov na vašu existenciu na obrie vzdialenosti - aj dnes sú zrkadlá stále odporúčanou súčasťou výbavy všetkých dobrodruhov, survivalistov a vojakov.

Jazda na bicykli

 Ak nemáte k dispozícii zrkadielko bežné, pripomíname, že sa zvyčajne dá nejaké nájsť aj na akomkoľvek modernom pozemnom dopravnom prostriedku, na aký narazíte počas ciest. Občas je mávajú aj bežné horské bicykle. Niečo podobné by ste ale mali robiť jedine v priamom ohrození života a vždy sa to pokúsiť jeho majiteľovi nejako revanšovať (nechať päťstovku, sekeru, ...).

Ako si vybrať dobré signalizačné / survivalové / bushcraftové zrkadlo?

Úplne bez akýchkoľvek problémov vám ako (núdzové a viacúčelové) zrkadlo poslúži úplne ľubovoľný odrazivý povrch (spodná strana nerezovej panvičky je dobrý príklad, ale pokojne aj odrazová nálepka / doska vnútri mobilu, ktosi prekvapivo a originálne použil a bol zachránený aj potom, čo využil odrazivých kreditných kariet), avšak, čo si budeme hovoriť, špecializovaný produkt je špecializovaný produkt. Verte nám, že nie je náhoda, že survival / bushcraft / všetci vojenskí profesionáli používajú zrkadielko špeciálne navrhnuté na komunikáciu.

Ako potvrdzujú početní profíci a ich praxe, najlepšiu šancu ku kontaktu druhej strany máte vtedy, keď siahnete po zrkadielku špeciálnom, ku komunikácii určeným. Malo by sa vám pohodlne zmestiť do rúk (jeho rozmer asi tak v poriadku 5 cm x 7,5 cm je úplne ideálne). A jeho zameriavač by mal byť presne v geometrickom strede zrkadla, aby ste mohli ľahko vidieť, na čo mierite a neustále s ním svoje zacielenie upravovať (trafiť rýchlo sa pohybujúci sa cieľ typu lietadlo zrkadielkom bez zameriavača je oproti tomu veľká náhoda a zbytočný risk). Vy si naopak budete môcť byť istí, že zaujmete naozaj záchranný tím a nie srnku, čo stojí pol kilometra vedľa.

Niekto odporúča ako ideál signalizačné zrkadielko plastové, pretože to je jednak veľmi ľahké (takže sa dá obsluhovať aj len jednou rukou) a za druhé, nevadí mu, keď vám vypadne z ruky na kamenie (na rozdiel od zrkadla zo skla a teda aj bežného). Faktom však zostáva, že je to práve model sklenený, čo má schopnosť vrhnúť lúč oveľa ďalej. Za onej konštelácie, že budete mať sklenené signalizačné zrkadielko, nezabudnite, že keď ho obalíte bublinovou fóliou skôr prežije cesty, náhodný pád a v istej ľahkej miere aj hrubé zaobchádzanie.

Bushcraft kompas so zrkadielkom, nôž

 U väčšiny lepších kompasov a buzol narazíte aj na signalizačné zrkadla. Bývajú síce typicky lepší ako nič, ich veľkosť ale často býva skôr symbolická. Keď teda budete mať neodbytný a vtieravý pocit, že ste pre seba mohli urobiť viac s iným a väčším, určite neváhajte...

Ako signálne zrkadielko používať?

Nie je najmenšieho sporu, že nech ste už stratení na horskej vychádzke alebo na mori, v púšti alebo kdekoľvek inde, jedným z najlepších spoločníkov, čo si k tomu môžete pribrať, je staré dobré signalizačné zrkadielko. Ani to to ale nevytrhne, kedy ho nebudete používať efektívne. Niektoré modely majú inštrukcie vytlačené vnútri na karte, na druhej strane obalu apod. Ale ani vtedy, keď podobné inštrukcie nemáte, nevadí to až tak moc, nie je to koniec koncov nič zložité.

Signalizačné zrkadlo sa dá používať v zásade v dvoch režimoch. Ak nevidíte nikoho na horizonte a ste bez známok života v okolí, jednoducho s ním prejdite celý horizont okolo vás v nádeji, že si ho niekto všimne zo záchrancov / kolegov a vydá sa bližšie / odovzdá príslušné informácie ďalej. Keď už ale sledujete nejakú aktivitu a ste aj istí, že ide o vašich záchrancov / kolegov, pokúste sa svoje svetlo zamerať na ne.

Príroda s oblohou a slnečnými lúčmi

 Sú určité dni, kedy nie je signalizácia na diaľku odrazom ideálna voľba, takže to zohľadnite aj vo svojej sade na prežitie. Určite by tam totiž mali byť aj iné nástroje pre signalizáciu - píšťalka, červená svetlice, "nesfúknuteľné" zápalky pre zapálenie mokrej trávy kvôli dymu, ...

Technika pre odrážanie slnečných lúčov nie je nijako zložitá:

  • Najprv skúste odraziť slnečný odraz na nejaký predmet v blízkosti (stromy, raft, cesta, budova, ...).
  • Pomaly presuňte zrkadlo pred vaše oko a dávajte si pozor, aby ste nikdy netienili žiadnu zo strán.
  • Nakloňte zrkadlo smerom k Slnku (nikdy nie priamo do neho!), pokiaľ neuvidíte malý svetelný bod.
  • Keď máte bod, pohybujte s ním smerom k cieli (lietadlo, lyžiar, ...) a pomaly prechádzajte cez neho, kým si nebudete istí, že si vás všimol a nezastavil sa či neurobil niečo podobné (kývanie krídlami, ...).
  • Kto pozná morzeovku, môže pomocou zrkadielka odovzdať aj akúkoľvek zložitú správu (nič nepokazíte tým, keď morzeovky budete mať priloženú k zrkadielku a majte napísané základné signály - v prvom rade je to ale samozrejme známe a univerzálne "SOS": Save Our Souls aneb "... --- ...").
  • Keď už je zrejmé, že signalizácia nie je potreba, neoslňujte zbytočne pristávajúceho pilota, čo sa vám práve snažia zachrániť krk.
  • Keď zrkadlo pred a po každom signálu hneď skryjete do šiat / rúk / batohu, aby neodrážalo náhodné záblesky, tie cielené viac vyniknú a všetkým bude jasné, že to nie je náhodný záblesk z nejakej rozbitej fľaše.
  • Zrkadlo nikdy nepodceňujte a signalizujte o záchranu všetkom lietadlám, pretože je bežné, že si ho všimnú aj piloti prúdových lietadiel vo výške veľa cez 10 km nad zemou a zavolajú rádiom pre pomoc na lokálnu záchranársku jednotku. Pamätajte, že odraz svetla má za ideálnych podmienok dosah až 160 km!

Čitateľov ďalej zaujíma