📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako hospodáriť s vodou na treku?

4. července 2024Rady a tipyPavel KreuzigerČas čítania 4 minúty

Water management je anglické slovné spojenie, ktorému väčšinou rozumejú aj neangličtinári. Ide o terminus technicus, ktorý označuje hospodárenie s vodou. To je pri trekovaní úplne zásadné. Aké kroky by ste mali podniknúť na to, aby ste aj na cestách mali vody stále dostatok?

Asi nemusíme pripomínať, že voda je základnou ľudskou potrebou. V Maslowovej pyramíde potrieb je dokonca tou najzákladnejšou. Už preto, že viac ako tri dni bez vody by väčšina z nás neprežila. Máme tú výhodu, že žijeme v časopriestore, ktorý nám umožňuje len tak otočiť kohútikom a získať pitnú vodu takmer kdekoľvek, teda minimálne v našich európskych zemepisných šírkach. Lenže keď vyrazíme mimo civilizáciu, nie je už voda takou samozrejmosťou.

Čím vyššia je vonku teplota, tým viac vody vypijeme. A vzhľadom na to, že väčšina trekov prebehne od jari do jesene (a z toho drvivá väčšina v priebehu leta), je jasné, že vody na cestu budeme potrebovať dosť. Lenže voda ako taká aj dosť váži – čo znamená, že pokiaľ sa budete pohybovať v teréne, v ktorom sa jej nevyskytuje dosť, môžete zabudnúť na ultralight trekking. Pretože v takom prípade môže voda tvoriť pokojne aj polovicu vašej záťaže.

vodný filter sawyer

Vody budete na treku potrebovať vždy dostatok.

Voda je základ

Preto je water management absolútne zásadný pre úspešné dokončenie túry. Prvým krokom pri water manažmente je pritom určiť si, koľko vody vlastne na svojej ceste budete potrebovať. Pritom sa nedá vychádzať zo zjednodušeného úzu, že dospelý človek vypije v priemere 2 až 3 litre tekutín denne.

Je potrebné vziať do úvahy nielen zvýšenú námahu (pri trekoch toho predsa len vypijete viac ako doma pri televízii), ale aj okolitú teplotu a vlhkosť vzduchu. Čím vyššia teplota a čím nižšia vlhkosť vzduchu, tým viac vody budete potrebovať.

Ak sa tak budete napríklad pohybovať vyprahnutou púštnou či polopúštnou oblasťou, kde na ostrom slnku nachodíte napríklad 20 kilometrov denne, môže sa stať, že za tú dobu vypijete aj 7 litrov vody. A 7 litrov = 7 kilogramov. Samozrejme bez vybavenia okolo.

Preto vám tu ponúkame niekoľko tipov na to, ako úspešne zvládnuť water management a ako udržať svoj pitný režim na udržateľnej úrovni.

penový vodný filter

Dobrý water management je zásadný pre úspech celej akcie.

1. Majte pri sebe vždy dostatok vody

Tento tip sa zdá byť celkom zrejmý a logický. Lenže water manažment na ňom stojí a padá. Keď v priebehu túry zistíte, že vám dochádza voda a pred vami nie je v dohľadnej vzdialenosti žiadny schodný zdroj, radšej sa vráťte. Pokiaľ je teda štart vašej cesty alebo napríklad najbližšia studnička bližšie ako analogická infraštruktúra cestou k cieľu. Pokiaľ nie, potom je potrebné začať vodou včas šetriť.

2. Pozor na smäd

Napriek všeobecne rozšírenému mýtu treba začať piť preventívne, teda ešte predtým, než dostanete smäd. Pocit smädu už je totiž prvým z prejavov dehydratácie. A dehydratácia môže v extrémnejších prípadoch viesť až k malátnosti, halucináciám, strate vedomia a nakoniec aj k smrti. Pri vysokej fyzickej záťaži jednoducho nemôžeme počítať s tým, že vydržíme ony hypotetické tri dni. Ideálne je teda piť priebežne po malých dávkach (dúškoch) a neustále hydratovať - ​​ale nie pokožku, ako nám tvrdia reklamy na kozmetické produkty, ale organizmus, a to vnútorne.

3. Zdroje vody si overte

Všetky zdroje vody, ktoré stretnete cestou, rozhodne nie sú vhodné na pitie. Skrátka neobsahujú pitnú vodu. V našich stredoeurópskych podmienkach sa to týka najmä stojatých vôd, ktoré často obsahujú nebezpečné mikroorganizmy. Tie by nám mohli spôsobiť v lepšom prípade hnačku, v tom horšom aj vážnejšie zdravotné problémy. Ani potoky nie sú v nižších nadmorských výškach úplne bezpečné, najmä ak sa proti prúdu nachádzajú obývané oblasti.

4. Používajte vodné filtre

S bodom číslo 3 úzko súvisí aj ten nasledujúci – pokiaľ si nie ste istí kvalitou vody z daného zdroja, používajte vodné filtre. O filtroch na vodu sme sa rozpísali už v jednom z našich predchádzajúcich článkov, takže sa tu obmedzíme len na to, že mikroorganizmy vo vode môžu mať rôznu veľkosť a jednotlivé filtre majú rôzne schopnosti proti týmto mikroorganizmom bojovať.

potok

Vodné zdroje si vždy preverte. Ešte lepšie je použiť filter na vodu.

5. Vyrobte si vlastný filter

Ak sa dostanete do situácie, keď pri sebe práve nemáte filter, ale potrebovali by ste ho, môžete si vytvoriť improvizovaný filter vlastnej výroby. Len treba mať na pamäti, že takýto filter nikdy nebude mať takú účinnosť ako filtre profesionálne. Preto ho používajte výhradne v núdzi a výhradne vtedy, ak ste si istí, že sa vo vode nenachádzajú žiadne nebezpečné chemikálie. Väčšina improvizovaných filtrov navyše nezvládne zbaviť vodu vírusov a baktérií, aj keď napríklad filter z dreveného uhlia aspoň nejakú úspešnosť v tomto smere má. Viac si môžete prečítať v tomto článku.

6. Pijte vodu

Tento tip je možno trochu prekvapivý a najskôr vás napadne, že niečo také nie je ani treba pripomínať. Na druhej strane treba zdôrazniť, že nie každý človek, ktorý sa vydá do prírody, na túto základnú zásadu pamätá. Čistú vodu je možné samozrejme doplniť o citrón alebo bylinky, prípadne aspoň čiastočne nahradiť bylinkovým či ovocným čajom, ale rozhodne si nemyslite, že by vám rovnakú úroveň hydratácie zaistili sladené nápoje.

Vybavte sa na Rigad.sk

Je prirodzene lepšie sa na transport aj úpravu vody pripraviť dopredu. K tomu vám môže pomôcť aj vybavenie, ktoré zaobstaráte u nás na Rigad.sk. Začnime najskôr pri spomínaných filtroch. Neriskujte, že budete musieť kvôli pitnému režimu zakladať oheň, aby ste získali drevené uhlie, alebo zbierať po lese mach. Doplňte si zásoby a kúpte si kvalitný, profesionálny filter.

Čistenie vody

Ako základ môže slúžiť Sawyer Mini 128 s hmotnosťou iba 37 gramov, ktorý obsahuje duté mikrovlákna a disponuje membránou so slušným „výkonom“, ktorá dokáže zbierať nečistoty už od veľkosti 0,1 µm. Cez tento drobný filter pretečie až 1,5 litra vody za minútu, takže vám stačí len pár minút na to, aby ste si cez neho prefiltrovali vodu pre jedného človeka na celý deň. Vďaka technológii PointONE dokáže tento vodný filter odfiltrovať až 99,99 % škodlivých baktérií. A životnosť filtra je garantovaná na zhruba 378 540 litrov.

Okrem značky Sawyer je ďalším špecialistom na vodné filtre aj švajčiarska spoločnosť Katadyn, od ktorej si môžeme z nášho sortimentu vypichnúť model stredného variantu, prenosný filter Katadyn Combi Plus. Ten sa hodí pre rôzne outdoorové aktivity, ale aj do karavanu, na chalupu, na loď a skrátka kamkoľvek, kde je dostatok kvalitnej pitnej vody problém.

Filter Katadyn Combi Plus je vybavený keramickým filtrom s mikropórmi, ktorý je impregnovaný striebrom a podľa výrobcu vydrží 60× dlhšie ako bežné filtre. A aby to nebolo málo, je súčasťou zariadenia aj sekundárny uhlíkový filter. Filter má vysokú účinnosť voči baktériám aj prvokom a dokonca dokáže aj čiastočne znížiť podiel chemických látok aj rádioaktívnych častíc vo vode.

Vodu neznámeho pôvodu však nemusíte filtrovať. Môžete ju alternatívne aj vyčistiť. Na to využijete tablety alebo kvapky na čistenie vody, ktoré obsahujú väčšinou chlór a strieborné ióny. Tie vodu pomôžu zbaviť veľkej časti nečistôt.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne