📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

10 korení, ktoré by vám nemalo chýbať pri survival, ani na chate

1. února 2019Rady a tipyHájek PetrČas čítania 4 minútyPrečítané: 1909x

Čo sa týka kvalitného korenia pre svoj výlet alebo survivalovou / bushcraftovou akciu, tak to je vec, ktorá obvykle príde na myseľ priemernému človeku ako posledná a aj potom sa obmedzí tak maximálne na osvedčené duo soľ a korenie. A to je škoda! Sú to totiž práve korenia, ktoré nám umožňujú si ozvláštniť jedlo (a že sa v lese a na poliach väčšinou nejde o extra lahôdky, to nám môžete veriť). A aby to nebolo málo, väčšina korenia je veľmi zdravá pre telo.

Korenie vhodné pre survival

 Nemať v batohu nejaké to korenie je vyslovený nerozum, keďže nám jednak spríjemní chuť bežných vecí (rezance, všelijaké instantné hrôzy, ...) a v neposlednom rade zabezpečí, že naše telo bude mať stále dosť síl bojovať s infekciou / zápalom aj vtedy, keď to najviac potrebujete (a to naozaj nie je v civilizácii, kde je každý dobre živený a u doktora je za 10 minút).

Ešte než sa vrhneme na zoznam korenia, je potrebné si objasniť, čo sa skrýva za pojmom Oxygen Radical Absorbancia capacity (ORAC). To je metóda, ktorá meria schopnosti a aktivitu antioxidantov in vitro v nejakom biologickom vzore. Stručne povedané a bez zabeedavánia do prílišnej "doktoriny", čím väčšia je táto hodnota, tým lepšie potom vaše telo získa z tejto látky účinok. A tým lepšie vaše telo môže bojovať s voľnými radikálmi a rakovinou. Mimochodom, všetky hodnoty ORAC dole sú brány na 100 gramov.

Na aké korenie by ste určite nemali zabudnúť?

Je ich veľa a keďže je to biologický materiál, trochu sa líšia zakaždým vďaka inému miestu (výkyvy počasia), druhu rastliny, drobným rozdielom v chémii pôdy, kyslosti, ... :

  • Klinček - má hodnotu ORAC 314 000. Aj keď je väčšina korení veľmi dobrým zdrojom antioxidantov, tým naozaj najväčším je Klinček. A jeho prínos je dobre známy väčšine ľudskej civilizácie už po tisícročia (antiseptický a germicídny, bojuje s infekciami, artritídou a zažívacími problémami).
  • Škorica - jej ORAC je 267 000 a má takmer magické vlastnosti: reguluje krvný cukor (perfektná pre cukrovku typu II), zabraňuje šíreniu kvasinkových infekcií, znižuje rast rakovinotvorných buniek a v krvi funguje protizrážanlivo. Kto má problémy s artritídou, tak pri štúdii v Kodani použili pol čajovej lyžičky Škorice + lyžičku medu každé ráno pred raňajkami a po týždni znížila všetky bolesti a do mesiaca mohli chodiť bez bolesti.
  • Oregano - má ORAC 200 000 a je o ňom známe, že má silné antibakteriálne účinky. A obsahuje aj rastlinné oleje, čo ničí rast baktérií vrátane tých, čo spôsobujú skrze jedlo prenášané choroby. Je skvelé aj na amébu Giardii.
  • Kurkuma - stále pekné ORAC 159 000 a preslávená tým, že pomáha v rade ľudských problémov: od Alzheimera až po rakovinu. Je antiseptická aj antibakteriálna, takže sa s ňou dajú dezinfikovať aj bežné rany (porezanie, popáleniny). Pomáha tiež detoxikovať pečeň a je prírodne protizápalová a spomaľuje rast nádorov.
  • Kakaový prášok - má síce len 80 000 ORAC, ale na druhú stranu pre vás asi bude najľahšie dostupný v každom obchode a domácnosti. Jeho konzumácia znižuje krvný tlak, zlepšuje kvalitu ciev a znižuje cholesterol. Kakao plné flavonidov tiež pomáha redukovať riziko diabetu. A tým pozitíva kakaa ani náhodou nekončí - máme tu aj lepšie zažívanie, obeh, ochranu pred voľnými radikálmi a podporu kardiovaskulárnych funkcií.
  • Rasca - ORAC stále slušných 76 000. Rasca sám je bohatý na železo a je považovaný za stimulant enzýmov z pankreasu. Zvyšuje tiež schopnosť pečene detoxikovať telo. Je perfektný aj na plynatosť, zlé trávenie, hnačku, zlý žalúdok a pocit na vracanie + hovorí sa o ňom, že pomáha redukovať prejavy bežnej nádchy (stačí povariť do čaju a piť párkrát denne). Ničí aj chemikálie, ktoré pomáhajú tvoriť neurodegeneratívne choroby typu Alzheimer a Parkinson.
  • Petržlen - má v zálohe 74 000 ORAC a jej oleja pomáhajú bojovať proti tvorbe nádorov. Tiež je dobrým krvným antioxidantom a je aj bohatým zdrojom vitamínov C a A, ktoré samy o sebe majú tony pozitívnych vplyvov. Je ale aj dobrým zdrojom vitamínu B.
  • Bazalka - má ORAC 67 000 a hlavné medikální použitie bazalky je ako prírodný protizápalový činiteľ. Doktori ju predpisujú aj na problémy s diabetom (stabilizuje krvný cukor), alergie, impotenciu, neplodnosť, dýchacie ťažkosti, a tak podobne.
  • Čokoláda - ORAC je tu 50 000 a štúdie ukazujú, že jedna malá tmavá čokoláda denne môže znížiť tlak a "zlý" LDL cholesterol až o 10 %. Stimuluje aj endorfíny, vďaka ktorým cítime radosť a obsahuje aj serotonín, takže pôsobí ako prírodné antidepresívum. To ale iste neznamená, že máte jesť len ju. Stále je v nej veľa tuku a kalórií (a bieleho cukru v čokoládach).
  • Kari - má ORAC 48 000 a ide o mix viac korení, hlavne Kurkumy. A jeho pozitívny vplyv sa prejavuje hlavne u ľudí s artritídou či inak podráždenými kĺby. Znižuje opuch aj zápal kĺbu. A ona žltá farba Kari zase pomáha bojovať s rakovinou kože a dosť možno pomáha aj na starnutie mozgu.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne