📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

8 rastlín, ktorým sa komáre vyhýbajú

12. června 2022Zábava, voľné chvíleOndřej KrotilČas čítania 4 minúty

Povedzte stop komárom

V našich podmienkach sa komáre radia k najnepríjemnejšiemu a najdotieravejšiemu hmyzu, ktorý sa len tak nenechá odradiť. Komáre nám pijú krv. A to doslova. Preto vám predstavíme osem rastlín, ktoré komáre spoľahlivo odradia. Rastliny obsahujú esenciálne oleje, ktorých zápach komáre neznášajú. Stačí pár lístkov rozdrviť v ruke a natrieť na kožu.

Bazalka

Bazalka

Bazalce sa komáre vyhýbajú veľkým oblúkom. Má sladkastý zápach, ktorý komáre nemôžu vystáť. Nie je ani potrebné trhať jej listy a trieť si ich na kožu, pretože aróma bazalky odpudzuje komáre prirodzene. Ak sa budete nachádzať v blízkosti bazalky, potom komáre nemajú šancu.

Šanta mačacia

Šanta mačacia

Mačky túto rastlinu doslova milujú, ale pre komáre je vôňa šanty doslova peklom. Šanta produkuje nepetalaktón, esenciálny olej, ktorý pri rozdrvení listu odpudzuje komáre. Šanta sa pestuje v nádobách, aby sa dal jej inak divoký rast korigovať. Pokiaľ ju hodláte pestovať, potom vám vaša mačka poďakuje, ale komáre pôjdu o dom ďalej.

Citronela

Listy citronely

Citronela je jedným z najznámejších odpudzovačov komárov. Vôňa dokáže maskovať oxid uhličitý, ktorý produkuje naše telo a ktorý vábi komáre. Citronela dokáže vyrásť aj do dvojmetrovej výšky, preto sa hodí na pestovanie v záhradke.

Levanduľa

Levanduľa

Levanduľa odpudzuje aj moskyty. Jej vôňa má silnú arómu a napomáha aj dobrému spánku. Vôňu však neznesie každý. Všeobecne sa odporúča rozmiestniť niekoľko vetvičiek sušenej levandule. Účinok je zaručený.

Medovka

Medovka

Medovka je rýchlo rastúca viacúčelová rastlina z čeľade mätovitých rastlín. Táto bylinka, ktorá sa používa aj na upokojenie a vie perfektne zahnať komáre. Pre jej divokejší rast však odporúčame pestovanie v záhradke.

Citrónový tymián

Citrónový tymián

Silná a svieža vôňa tymiánu je záhubou pre komáre. Stačí odtrhnúť pár listov, ktoré rozdrvíte v prstoch a následne sa listy potrite. Uvidíte, že si vás komáre nebudú všímať, takže si môžete užiť posedenie vonku.

Nechtík lekársky

Nechtík lekársky

Nechtík je ďalším prírodným odpudzovačom, pred ktorým sa majú komáre na pozore. Možno ho ľahko pestovať. Skôr na záhradke, pretože vie vydávať prenikavú vôňu.

Rozmarín

Rozmarín

Rozmarín je bylina, ktorá má extra silnú a prenikavú vôňu. Uplatní sa aj pri varení, ale rovnako dobre pôsobí proti komárom. Odporúča sa odstrihnutie niekoľkých vetvičiek a zavesenie okolo dverí alebo okien. Do takto ošetrenej miestnosti si komár netrúfne.

Čitateľov ďalej zaujíma