Zabaliť si sadu "Desiatku kľúčových vecí pre outdoor", to je užitočný zvyk, a to kedykoľvek vtedy, keď len treba položíte svoju nohu do lesa alebo divokejšej krajiny okolo, dokonca aj len pre jednodňové výlety. Je faktom, že na rutinnom kratšom výlete síce využijete len pár vecí, ak vôbec, ale keby sa snáď niečo pokazilo, až potom oceníte hodnotu vecí, ktoré sú kľúčové pre vaše prežitie. Na čo teda nikdy nezabudnúť, ak chcete prežiť?
Zabaliť "Desiatku kľúčových vecí pre outdoor" je užitočný zvyk, a to kedykoľvek vtedy, keď len treba položíte svoju nohu do lesa alebo divokejšej krajiny okolo, dokonca aj len pre jednodňové výlety. Je faktom, že na rutinnom kratšom výlete síce využijete len pár vecí, ak vôbec, ale keby snáď sa niečo pokazilo, až potom oceníte hodnotu vecí, ktoré sú kľúčové pre vaše prežitie.
Vyraziť na hory sám, to vyžaduje veľa skúseností a ešte viac výbavy, aby ste danú akciu v poriadku zvládli. Treba myslieť naozaj aj na ten najmenší detail, pretože človek nikdy nevie, na čo narazí. Určite je ale dobré vždy mať aj KPZ / Krabičku Poslednej Záchrany. Tiež zanechajte doma zakaždým informáciu o tom, kam sa chystáte.
Pôvodná verzia balíka "Desiatka kľúčových vecí pre outdoor" (v origináli "Ten Essentials list for outdoor") bola daná dohromady v rokoch 1930. dobrodruhmi, horolezcami a outdoorákami z oblasti Seattlu, aby týmto ľuďom pomohol lepšie sa popasovať s nepríjemnosťami a nástrahami vonkajších oblastí. Predtým tento zoznam zahŕňal: mapu, kompas, slnečné okuliare, krém proti Slnku, extra oblečenie, svietidlo / čelovku, sadu prvej pomoci, sadu na založenie ohňa (zápalky + nejaká podpora horenia), nôž a extra jedlo.
Ako šiel čas, tak sa zoznam rozvinul do viac systémového prístupu. Pozrime sa teda, ako vyzerá dnes?
Presne nesené veci v každej sekcii sa môžu líšiť podľa toho, ako sadu prispôsobíte pre potreby konkrétneho výletu. Napríklad, na ľahký jednodňový výlet, kde bude ľahká navigácia, si môžete vziať: mapu, kompas, PLB a necháte GPS aj výškomer doma. Na dlhšom výletu sa môžete naopak rozhodnúť vziať viac z týchto vecí, aby ste boli ohľadom svojej navigácie istejší. Keď zvažujete, čo všetko z toho zobrať a čo necháte doma, tak je užitočné zvážiť veci ako je počasie, obtiažnosť trasy, trvanie výletu, vzdialenosť od pomoci, ...
Keď sa chcete dozvedieť viac informácií o každom z týchto desiatich kľúčových prvkov výbavy, čítajte nižšie.
Aktuálne navigačné prvky sú pomerne rozsiahle a zahŕňajú celkom päť vecí užitočných a nevyhnutných pre cestovanie a navigáciu niekde ďaleko mimo (aj blízko) civilizácii: ide o mapu, kompas, hodinky s výškomerom, GPS zariadenie, osobné lokalizačné zariadenie (PLC). Tu sú ďalšie detaily:
U niektorého typu vybavenia ani pri najlepšej vôli nezbalíte náhradné (ako napríklad lyže a lyžiarske topánky). Aký teda máte záložný plán, keby ste ich niekde zlomili? Vyrobíte si z nich snežnice a zídete dole? Zavoláte známemu s vrtuľníkom? Zavoláte na horskú službu? Mať ako opraviť svoju výzbroj môže byť niekedy úplne kritické.
Musíte byť schopní nájsť svoju bezpečnú cestu skrz divočinu aj v noci, preto je čelovka úplne nevyhnutná ako ideálny zdroj svetla pre podobné hrátky. Čelovka je preferovaná voľba pre väčšinu cestovateľov v divočine aj na odľahlom vidieku, pretože stále máte aj voľné obe ruky pre čo potrebujete. Či už varíte niečo alebo sa snažíte upevniť trekingové palice, je to dokonalý pomocník. Ale musíte mať aj záložné batérie.
Vždy pri sebe majte a noste slnečné okuliare, krém na opaľovanie a ochranné šaty. Keď tak totiž neurobíte, hladko sa vám naopak dostane spalenín v daných miestach či dokonca niečoho ako snežnej slepoty. To všetko sú krátkodobé efekty, dlhodobé sú predčasné starnutie kože, rakovina kože a katar očný.
Jedna z tých najdôležitejších vecí, na aké by ste naozaj nikdy nemali zabudnúť, je aj kvalitná ochrana zraku a kože pred slnkom, pretože sneh, ľad a voda jeho lúče koncentrujú a spätne odrážajú. Je nutná ale aj ochrana akejkoľvek stále odhalenej kože, a to s opaľovacím faktorom najmenej 15.
Je to nevyhnutná súčasť vašej výbavy. Nosiť ju ale len, to je len polovica vašich povinností - musíte ju totiž tiež dokonale ovládnuť čo do funkcie. Vopred pripravená sada prvej pomoci z vás odstraňuje nárok na to, aby ste si ju zostavili sami. Ale aj keď ju kupujete, určite si ju trochu zosobnite, nech ju máte upečenú skutočne na mieru vašej v miere 100%.
Každá sada prvej pomoci by ale mala obsahovať lieky a vybavenia na liečbu pľuzgierov a otlakov, samolepiace náplasti aj obväzy, pár vankúšikov gázy, pásku lepiacu, dezinfekciu (nedávať do čaju a nepiť!), postačí bežne dostupné lieky na bolesť, ceruzku a papier, rukavice gumové, zrkadielko + pinzetu na kliešte, ...
Dedikovaná lupa je síce tiež super, ale jednu máte už rovnako na buzole. Ak ste sám, môžete všetko ešte patričným smerom doladiť. A to isté platí aj v prípade, že ide partia a beriete lekárničku len niektorí...
Určite je dobrý nápad aj priložený malý sprievodca prvej pomoci toho, ako na liečbu najčastejších problémov.
Nože sú užitočné pre opravy vybavenia (špeciálne "švajčiarsky" s šidlom), k príprave jedla a tiež aj výrobe podpaľovača či snáď tone ďalších činností. Sú úplne nevyhnutné opäť a nemali by nikdy chýbať. Každý dospelý zo skupiny by mal mať jeden.
Základný nôž má len jedno ostrie (možná dávate prednosť výklopnému), pokročilejšie verzie (rovnako ako dnes tak populárny multi-tool) ale obsahujú aj skrutkovač, otvárač konzerv, nožnice, malý nôž, ... Čím variabilnejšie sú vaše potreby (napríklad vediete partiu nováčikov) , tým vybavenejší si môžete vziať.
Spolu s nožom je dobré mať po ruke aj sadu na opravy výzbroje (čím viac mimo bežné cesty budete, tým dôležitejšie ju asi aj uvidíte). Užitočné sú ale hlavne veci ako: lepiaca páska, povrázok, niečo na opravu roztrhnutých látok, samodržiace plastové prúžky (tiež tie sa spätnými zubami), zatvárací špendlík, súčiastky na opravu vodného filtra, zlomeného stanového kolíka, variča, spacej podložky, mačiek, lyží a snežníc.
V prípade núdze potrebujete mať spoľahlivé vybavenie a zdroje na to, aby ste spoľahlivo rozložili a udržali oheň.Pre rad ľudí to asi bude známy plynový zapaľovač, ale zápalky majú svoje výhody tiež (plyn sa vo veľkej zime skoro neodparuje). Zápalky by ale mali byť v nepremokavom puzdre alebo verzii. Bežné zápalky pre chatárov a domácnosti sú príliš nespoľahlivé a chatrné, takže vsádzať na ne v núdzi nie je dobrý nápad, nieto na tie papierové.
Podpora ohňa, ako napovedá jej meno konieckoncov, je prvok, ktorý vám rýchlo pomôže naštartovať oheň a je nepostrádateľný vo vlhku. Ideálna podpora ohňa vám zapáli oheň rýchlo a na dosť dlho na to (pár sekúnd), aby ste mohli dať okolo podpaľovač a palivo.
Dobrá voľba sú drevené triesky vo smole, suchý podpaľovač v plastovom vrecúšku, sviečky čajové, pasta z vazelíny a dokonca aj kúsky prírodných látok.
Pre miesta treba nad hranicou stromov, kde nie je k dispozícii drevo, bude nevyhnutné mať kachle / varič, a to pre núdzové uvarení aj zahratí.
Keď sa pohybujete v miestach, kde určité zdroje nie sú (voda, drevo, ...), tak potom nezostáva, než je niesť so sebou v primeranej miere. Úplne dokonale odhadnúť ale dopredu, koľko budete potrebovať paliva, však býva značne zradné, pretože počasie sa mení čo chvíle, takže sa nedá úplne dokonale odhadnúť ani na pár dní, nieto týždne dopredu.
Vždy pri sebe majte nejaký z typov núdzového prístrešia, čo vás ochráni pred vetrom, dažďom a ďalšími živlami v prípade, že niekde stroskotáte a musíte núdzovo nocovať niekde na trase.
Jedna z možností je ultraľahká celta alebo ľahký bivakovací vak alebo tiež známa strieborná mylarová termofólia (nič neváži, takže pokojne neste dve - jedna na vás a druhá na prístrešie), v núdzi možno ale využiť aj pončo alebo snáď nejaký veľký plastový vak, na aký ste po ceste narazili.
Je dôležité si uvedomiť, že je tento typ ubytovania iba prístrešie núdzové! Poriadny stan v kempe je obvykle lepšia voľba.
Vždy pri sebe majte jedlo aspoň na jeden ďalší deň pre prípad, že by niečo spôsobilo, že by sa váš výlet pretiahol (niečí zranenie či zlé počasie). Je dobrý nápad použiť veci, čo nepotrebujú variť a majú dlhú trvanlivosť. Super je všetko od sušeného ovocia, cez Meat Jerky, až po energetické tyčinky, orechy a semená (600-700 kalórií na rozdiel od 450 +/- v sladkostiach a škrobu v rezancoch treba).
Keď idete na dlhšie cesty v zimný čas, tak zvážte, či so sebou nevziať aj viac ako len jednodňovú zálohu (na Aljaške kľudne môžete čakať na počasie aj týždeň)!
Je nevyhnutné niesť dostatok vody pre celú vašu akciu a je tiež potrebné mať vybavenie a znalosti na to, ako si vyčistiť tú, na akú narazíte. Možno to bude chemické čistenie, hi-tech filter alebo len varič na rozpúšťanie snehu, musíte mať však konkrétnu predstavu, vybavenie (aj dostatok nádob) a príslušné palivo pre danú vec.
Väčšina ľudí potrebuje počas normálnej aktivity (prechádzka) a teplôt asi tak pol litra za hodinu akcie. Možno ale bude nevyhnutné, aby ste jej niesli viac. To všetko bud záležať od mnohých faktorov pritom: počtu ľudí a ich vybavenia, dostupnosti snehu, potokov a prameňov, vonkajších teplotách, výške, stupni námahy, ...
Ako východiskový objem neste aspoň jednu fľašu na pitie a jeden vodný vak. Ako potom narážate na použiteľné zdroje, doplňte ich a hydratujte sa tu.
Prostredie a počasie sa môže počas dňa neuveriteľne zmeniť a teploty môžu klesnúť aj o 30-40 °C. Špeciálne na horách a v zime. Podmienky sa razom môžu zmeniť za mimoriadne veterné, vlhké či chladivé , a to je bohužiaľ hocikedy nevyhnutné, keď si niekde natiahnete ako naschvál sval.
Je nutné niesť preto aj extra záložné oblečenie, než aké je potrebné len priamo k výletu.
Keď váhate, čo si vziať, tak si premyslite, čo by ste asi potrebovali na prežitie dlhej neaktívnej periódy niekde na cestách. Bežná voľba je tu ďalšia vrstva spodného prádla, šatka alebo kukla, extra ponožky, extra rukavice či syntetická vesta alebo bunda. V zimný čas to bude rozhodne chcieť čo najlepšiu izoláciu v oblasti hornej polovice tela aj nôh.