📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako prežiť nukleárny výbuch?

22. prosince 2019Rady a tipyHájek PetrČas čítania 21 minútPrečítané: 3660x

Vyvážená sada na prežitie rádioaktívneho výbuchu alebo inej katastrofy by mala zahŕňať v prvom rade detekčné zariadenie (ako už obdržané dávky žiarenia, tak jeho aktuálny stav, všeličo rádioaktívneho nevybuchuje), ďalej vodu, jedlo, niečo na ochranu, dýchaciu masku, niečo na dekontamináciu, náhradné oblečenie a hlavne - musíte konať ako blesk. Na čo teda všetko pamätať?

Vďaka stále rastúcemu počtu obyvateľov Zeme (a teda aj stále viac rastúcemu medzinárodnému tlaku zo stále väčšieho počtu krajín s nukleárnym vybavením), je stará dobrá Studená vojna a jej stála hrozba a kríza opäť predmetom dňa. Máme tu samozrejme na mysli hlavne starú dobrú nukleárnu bombu.

Vyvážená sada na prežitie rádioaktívneho výbuchu alebo inej radiačnej katastrofy by mala zahŕňať v prvom rade detekčné zariadenie (ako už obdržané dávky žiarenia, tak jeho aktuálny stav, všeličo rádioaktívneho nevybuchuje), ďalej vodu, jedlo, niečo na ochranu, dýchaciu masku, niečo na dekontamináciu , náhradné oblečenie a hlavne - musíte konať ako blesk.

Predstava prežitia podobnej udalosti sa zdá spočiatku skoro nemožná, keď uvážime, že sú zobrazované ako veci titanskej sily v médiách a ide o najsilnejšie zbrane dneška všetkých superveľmocí, ktoré sa môžu mnohokrát po sebe postarať o nukleárny holokaust. Dokonca ale aj výbuch atómovej bomby je možné prežiť s menším šťastím a dostatkom správnych zásob po ruke.

Len ale napríklad v USA máme 99 operujúcich jadrových elektrární a od veci nie je ani nehoda alebo teroristický útok. Niektoré z vecí, o ktorých teda dnes budeme hovoriť, sa dotýkajú aj nehôd a rozpadu nukleárnych elektrární.

V dnešnom článku sa pozrieme na prehľad modernej nukleárnej prevencie a následkov. Povieme si tiež, prečo sú tak smrtiace a ako sa na ne pripraviť čo najlepšie vy aj váš evakuačný bunker (keď je teda k dispozícii najprv varovanie a hrozba). A tiež dôjde na jej prežitie, keď už sa niečo stane.

Nukleárne zbrane - s čím máme tú česť?

Asi by sme dnes len ťažko hľadali osobu, ktorá o nukleárnych zbraniach nič nevie. Ich neprehliadnuteľný oblak a výbuch je nemenej ikonický a masívny. Špeciálne v oblasti "ground zero" (epicentrum). Nukleárne zbrane sú vo svojej najhlbšej podstate bežné explozívne zbrane neuveriteľnej sily. Ich efekt ale nie je obmedzený len na oblasť okolo výbuchu, kde sa krajina ale určite dočká najväčšej anihilácie.

Dokonca aj tá najmenšia nukleárna bomba má v zálohe ešte niekoľko ďalších typov svojej deštrukcie. Výbuch je nepredstaviteľne silný a všetko okolo epicentra sa vyparí na kilometre okolo. Naviac ale bude mrzačiť a zabíjať aj desiatky až stovky (u tých naozaj najväčších) kilometrov ďaleko. Horúčava vyprodukovaná výbuchom jedného takého monštra sa môže postarať o popáleniny tretieho stupňa na veľké vzdialenosti + naviac aj zapáli všetko horľavé.

Keď je niekto "šťastný" toľko, aby to všetko prežil, tak ho po horúčave a šokovej vlne čaká ešte radiácia, ktorá tu bude zabíjať ďalšie dni až neurčitý čas. Môže to ale byť aj po zvyšok vášho života (viď Černobyľ treba) kam sa po celé generácie nesmie. Rádioaktívny prach spôsobí globálnu či lokálnu dobu ľadovú (ako meteor) a po čase sa znesie zase na zemi.

Aj keď je radiácia nebezpečná sama o sebe, tak byť ožiarený a v kontakte (vdýchnutie prachovej častice) s nimi spôsobí ďalšie popáleniny aj po tisícoch rokoch (niektoré izotopy sa rozpadajú v rádoch miliárd rokov a po celú tú dobu sú aktívne). Žiarenie sa líši podľa typu na alfa, beta a gama a mení sa často nepredvídateľne počas rozpadového radu. Keď ale prežijete po nejaký čas bez toho, aby ste sa vystavili podobným radovánkam aspoň pár týždňov až mesiac po výbuchu, vaše šance na prežitie rastú. Na rakovinu ale tiež, keďže sa v okolí zvýši radiačné pozadie a začne sa kumulovať vo vode, zemi aj všetkých živočíchoch.

Ako prežiť nukleárnu bombu?

Ešte pred tým, než môžeme identifikovať, ako sa čo najlepšie ochrániť pred nukleárnou zbraňou, budeme musieť pochopiť, s čím máme tú česť po fyzikálnej aj biologickej stránke. Nukleárne hlavice sú totálne zbrane: jeden každý ich element prináša skazu a deštrukciu v masívnej škále a ich sekundárne efekty tu môžu byť po celé milióny a miliardy rokov v konkrétnej oblasti. To potom akúkoľvek záchranu a opätovné osídlenie a postavenie sídiel a infraštruktúry robí prakticky nemožným.

Nukleárne zbrane sú pre biologické organizmy priamo smrtiace kvôli týmto štyrom mechanizmom:

1. Výbuch

Pozostáva z šokovej vlny a stále sa šíriacej gule ohňa a ide o vec, čo má na pleciach tú najväčšiu časť z deštrukcie. Efekty sú najväčšie práve blízko epicentra a so vzdialenosťou klesajú, čo do účinku. Blízko miesta výbuchu je prosté vyparenie pravdepodobné. Ďalej budú ľudia roztrhaní na kusy tlakovou vlnou a všetky netvrdené štruktúry to odnesú tiež minimálne poškodením.

Kupovať vyslúžilé staré ruské aj naše armádne hračky sa síce dá vo všelijakých Army Shopoch, ale ich spoľahlivosť je trochu otázka, nehovoriac o obrovských rozmeroch v porovnaní s vreckovými modernými digitálnymi prístrojmi. Ich dokumentácia tiež často býva v jazykoch, akými vládne čoraz menej ľudí u nás. Veci na údržbu a náhradné diely tiež prakticky neexistujú.

2. Záblesk

Ide o termálne žiarenie. Spôsobuje vážne popáleniny a zapaľuje horľavé veci. Niektoré tieto ohňa sa môžu uhasiť tlakovou vlnou. Spôsobuje dočasné alebo trvalé poškodenie očí, a to dokonca aj veľmi ďaleko od epicentra. Blízkosť, veľkosť (výška) a vzdialenosť k výbuchu, to všetko priamo ovplyvní, ako moc a ako ďaleko to oči odnesú.

3. Ionizujúce žiarenie

Mnohé z typov radiácie vyžiareného počas výbuchu môže mať viac podôb (alfa, beta a gama) a aj keď niektoré typy nemajú dosť sily samy o sebe (alfa a beta), tak je veľmi ľahko vdýchnete / zjete / vypijete a zariadite si nádory po pľúcach / v tráviacej sústave. Gama je nebezpečná aj na veľké diaľky od výbuchu U väčšiny foriem dôjde k poškodeniu DNA a molekúl. Choroba z ožiarenia sa prejaví podľa rýchlosti a typu ožiarenia po pár hodinách vracaním (do pár týždňov je po vás) alebo keď "máte šťastie" až po rokoch / desaťročiach rakovinou.

4. Radiačný spad

Ionizujúce žiarenie vyššie uvedené býva jemne rozprášené okolo výbuchu. Tento typ je odvrhnutý výbuchom až do horných vrstiev atmosféry. Začne sa potom preto usadzovať zase na zemi. Pomaly sa po čase roznáša vetrom a hromadí na veciach, čo sú vonku (vozidlá, stavby, koža, ...). Dá sa vdýchnuť / prehltnúť / vypiť, keď človek nie je opatrný.

5. Elektromagnetický pulz

EMP silne poškodí či úplne zničí väčšinu elektroniky, ktorá proti nemu nie je špeciálne zatienená. Tiež ovplyvní radio-komunikáciu nepredvídateľne. Žiarenie nie je smrtiace pre človeka, ale strata strojov a komunikácia byť môže. O padaniu lietadiel zasiahnutých EMP treba ani nehovoriac.

Nikto vás nemôže obviňovať z toho, keď si myslíte, že prežitie jednej z týchto nočných môr je skutočne neuveriteľné šťastie. Našťastie to tak ale nie je!

Ako bolo naznačené, keď sa neodklidíte z cesty (ideálne pod zem) alebo do špeciálne skonštruovaných prístreší, tak keď vybuchne atómová bomba, ste na atómy.

Keď ale máte čas zareagovať alebo máte zákulisné informácie o ohrození, tak sa môžete do príslušného prístrešia dostať a prežiť výbuch aj tlakovú vlnu. Chce to ale tie správne zdroje, zásoby a nástroje, ak chcete mať najväčšiu šancu.

Základným problémom s radiáciou je to, že jej účinok je spočiatku neviditeľný. A problémy majú tendenciu sa objaviť až po rokoch / desiatkach rokov. Ide o neviditeľného vraha, proti ktorému existuje jediná prevencia a ochrana - dozimetre, intenzimetre a podobná sorta detekčných prístrojov. Cena najlepších sa pohybuje okolo stovky tisíc korún, ale na základné veci postačí aj niečo oveľa skromnejšieho (začínajú už na dvoch tisícoch korunách dovoz z Číny), rozumný kus stojí ale tak desať až pätnásť tisíc.

Ako sa pripraviť na nukleárnu bombu?

Príprava tu pozostáva z dvoch fáz. Materiálnych zásob na strane jednej a stavby prístrešia na tej druhej. Materiálna príprava ale možno bude obsahovať pár prekvapení pre bežných prepperov. Zoznam nasleduje nižšie:

Voda

Štandardné príručky a rady o prežitiu platí aj tu - chce to asi tak 4 litre na osobu denne. Očakávajte, že tu budete uväznení minimálne tri dni, keď máte mať vôbec šancu.

Jedlo

Malo by byť stabilné a čo najbohatšie na kalórie. Ideálne sú veci, ktoré nepotrebujú varenie.

Ochranné prostriedky

Rukavice a respirátory sú tu kľúčové. Špeciálne proti-radiačné obleky a masky vyžadujú tréning a negarantujú protekciu pred spadom. Vašou najväčšou starosťou skoro po výbuchu totiž bude prehltnutie alebo vdýchnutie rádioaktívneho prachu.

Rádio

Malo by mať pohon na batérie alebo na kľučku. Využite ho samozrejme k tomu, aby ste zistili, v akom stave je vláda a čo sa deje inde. Počkajte si na inštrukcie od expertov. Očakávajte však interferenciu a straty signálu čoskoro potom.

Liečivá

Traumy a balíčky prvej pomoci, ako sú obvyklé u všetkých iných pohrôm, tu ale s dvoma špecialitkami: pridajte viac vecí na spáleniny a tabletky s jódom.

Keď ich budete mať a vezmete si ich, tak budú blokovať vstrebávanie rádioaktívneho jódu do vašej štítnej žľazy (nič iné ale!). Keďže asi svetlo a energia bude mimo, je možné, že na niektoré veci budete potrebovať ľadom vyloženú bedňu namiesto chladničky, aby ste zásoby udržali čo najdlhšie chladné.

Oblečenie

Je vhodné mať aspoň jednu kompletnú sadu oblečenia na výmenu. A potom dajte zamorený kus inam + čo najďalej od seba.

Osvetlenie

Výborná voľba sú čelovky + tony batérií. Svetlá sa vypnú a nebudú tu dni až týždne. Možno už nikdy...

Sanitácia

Keď ste schopní byť doma alebo v inej známej lokácii, tak tu držte veľké vedierka s uzávermi a vrecká. Chce to aj toaletný papier, detské utierky, zásypový prášok na telo, veci dennej hygieny, ... Chodiť von bezprostredne po dopade nebude dobrý nápad. Čím dlhšie to vydržíte, tým lepšie. Niekto hovorí pár dní, iný mesiac. Je dobré mať dozimeter pre každého či intenzimeter a s jeho pomocou zmerať občas vonku stav radiácie. Ísť by tam mala ale osoba len v proti-radiačnom obleku a s maskou a čo najdlhšie po výbuchu! Priviazať meradlo na tyč pod.

Držte všetko vyššie ako formu evakuačnej batožiny, ktorú popadnete a idete. Keď bude dosť času na varovanie, dosť možno budete mať čas vziať aj niečo extra do auta a pod. Určite sa ale moc nepreťažujte. Keď ste prinútení zostať v mieste výbuchu, môže to byť určite všetko, čo máte, ale rýchly pohyb bude kľúčový.

Nukleárne zbrane má stále viac štátov a stále viac štátom je aj jasné, že sa zbraňami síce chrestí u rokovania, ale nikto by ich nikdy nepoužil. Jednak by sa dočkal okamžitej odozvy zo všetkých strán a za ďalší, z územia, na ktoré by zaútočil, by veľa nezostalo a aj pre jeho ľudí by bolo neobývateľné. Ak by to ale nebola tzv. neutrónová-vodíková bomba (obmedzený výbuch a posilnené vyžarovanie). Šialení diktátori, čo nemajú čo stratiť, to je ale iná...

Zvyšok vašej prípravnej práce bude identifikovať a vybrať jednu z lokácií neoficiálneho (staré hrdzavé silo v poliach kdesi), oficiálneho aj súkromného proti-radiačného krytu (okolo práce, v meste, ...). Keď nemáte dom s pivnicou, je to asi lepšia voľba.

Keď ale máte čas a zdroje, tak určite je najlepšie mať vlastný a za týmto účelom skonštruovaný kryt. Venujte pozornosť po cestách všetkému zaujímavému a ako je známe v radiácii - čím masívnejší múr, tým lepšia ochrana.

Byť doma je lepšie ako byť vonku. Byť v pivnici je lepšie ako na úrovni ulice a byť v sekcii ešte nižšej je doslova super. Venujte v tejto veci pozornosť materiálom. Zvoľte si taký kryt, ktorý je vyrobený minimálne z betónu. Drevo nechráni skoro vôbec. Všetko čo najviac husté. Byť vonku v aute je asi to najhoršie, čo môžete u atómového výbuchu urobiť.

Vaša lokalita pravdepodobne v tejto veci bude dosť hrať úlohu. Zvyčajne majú cudzie mocnosti strely zacielené na najväčšie mestá a miesta, kde urobia najviac škôd. Aj na dôležité vojenské ciele a infraštruktúru - voda, elektrárne, ... Keď žijete v blízkosti niečoho podobného, je to tu rozhodne viac o krk, než keď žijete v Hracholuskách, kde je 100 hláv vrátane domáceho zvieratstva. Miesta so zvýšeným rizikom samozrejme vyžadujú starostlivejšiu prípravu.

Opäť pripomíname, že explózia kúsok od vás je istá smrť. A čím väčšia zbraň, tým väčšia bude jej zóna totálneho vyhladenia a oblasť zasiahnutá tvrdým žiarením. Čím väčšia populácia okolo vás alebo čím väčší je jej význam, tým väčšia šanca, že sa dočkáte niečoho podobného. Možno preto stojí za zváženie odsťahovať sa niekam na dedinu?

Ako sa pripraviť na nukleárnu bombu, keď máte čas a varovanie?

Je možné, že budete mať čas pár minút, možno pol hodiny alebo dlhšie. Keď máte plán a viete, čo robíte, tak pár minút je naozaj všetko, čo potrebujete, aby ste si zachránili svoje "šunky". Dostaňte sa dovnútra najbližšej a najväčšej štruktúry (ktorú ste identifikovali ako dobrý "ukrývací cieľ") a zamierte pod zem. A keď už nie pod zem, tak doprostred. Pamätajte aj na vašu sadu na prežitie, keď máte čas teda. Držte sa mimo okná.

Ak ste zachytení vonku, tak medzi seba a vami predpokladané epicentrum vmanévrujte niečo z vonku (palety s žulovou dlažbou). A buďte pod zemou čo najviac, ak ide to. Nestojte, nech neposkytujete žiareniu zbytočne veľký cieľ. Pokúste sa nejako chrániť aj vašu hlavu. Či ste už doma alebo vonku, nikdy nehľadajte oblak! A nepozerajte sa smerom k oblasti, usmaží vám to totiž sietnicu.

Ak zistíte, že máte stále všetky orgány a končatiny po výbuchu, tak vyhľadajte najbližšie rozumné miesto, kam sa schovať pred radiáciou (najmenej 10 m pod zem ideálne). Spad je už na ceste a po pár dňoch / týždňoch bude smrtiaci.

Dozvuk

Za predpokladu, že ste v poriadku, tak sa držte vnútri proti-radiačného prístrešia, pretože spad bude ďalšie týždne veľký problém. Keď totiž budete vnútri, ochráni vás to od toho najhoršieho (všetky okná a dvere zalepiť!). Dobrá správa je, že spad stráca silu po čase, zlá ale je, že musíte zostať mimo neho. A to minimálne dni, radšej týždne až mesiac. To znamená, že budete niekde prikovaný a nebudete sa môcť hýbať.

Keď ste boli spadu a oblaku vystavení, okamžite (alebo čo najskôr) oblečenie zložte a zahoďte a urobte to v mieste, ktoré sa dá odizolovať vzduchovo, nech nemôžu kontaminovať víriacim prachom ďalšie veci a ľudí. Urobte to čo najrýchlejšie, pretože každá sekunda, kedy ste so spadom v kontakte, vám pečie vnútornosti, do vás vrazí smrtiaci objem radiácie.

Ak je to možné, dajte si sprchu a poriadne vydrbejte hlavu (mydlo alebo šampón nie gél, ktorý pohlcuje prach a drží ho u vás) a ďalšie miesta s ochlpením. Môžete prejsť zasiahnutého detektorom, ako moc šaty žiarí a či vôbec. Opakujte radšej viackrát.

Potom nadišiel čas uzavrieť vaše miesto, ako to len ide, proti prachu. To bude vyžadovať rýchlu a starostlivú prácu zároveň. Spad je zvyčajne neuveriteľne jemný a zanesie ho k vám aj prievan.

Čokoľvek vystavené spadu považujte za smrtiace a nechajte to byť. Nekonzumovať a neberte ho do ruky ani vtedy, keď je stále ešte zatvorené (rádioaktívny prach stále žiari). Síce je na tom s najväčšou pravdepodobnosťou práve rádioaktívny prach, ale dá sa očistiť mokrým prúdom vody.

Skúste vyladiť nejaký verejný a štátny rozhlas na rádiu a sledujte novinky. Keď nič nezachytíte, modlite sa, nech je to zlým rádiom a EMP. Keďže sám na spálenej zemi rovnako moc dlho nevydržíte. Počúvajte príkazy na evakuáciu a používajte aj tu trochu zdravý rozum ale (nepriateľ alebo šialenec, čo už obsadil rádio, vás môže navigovať schválne zle).

Pomoc ostatným

Rozhodnutie, či pomôcť niekomu mimo vaše prístrešie, je ťažké. Dá sa predpokladať, že schytal veľkú dávku radiácie a bude spad šíriť všade. Ožiari tiež zrejme viac vás.

Môže byť tiež ožiarený sám a byť preto nebezpečenstvom pre ľudí vo vnútri. Keď už sa k tomu ale rozhodnete, tak absolvujte všetky známe dekontaminačné procedúry. Určite celú túto vec dôkladne premyslite, než urobíte neuvážený krok. Život ako je známe nie je hra a neponúka obnovu pozície...

Pár slov na záver

Aj keď sú rádioaktívne zbrane nepredstaviteľne devastujúce, je ich útok prežiteľný, kým nie ste v epicentre a máte ten proti-radiačný kryt a vybavenie.

Investovať teraz čas do vybrania dobrého miesta pre kryt a obstaranie výbavy + vody a jedla, to bude čas a financie určite dobre investované v prípade, že sa nemysliteľné stane faktom.

Čitateľov ďalej zaujíma

97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí