Behanie je záľuba, ktorú si pravidelne užívajú milióny ľudí po celom svete, a to hlavne preto, že je to pomerne (skracuje svaly, keď to preháňate) zdravá aktivita - a to fyzicky, mentálne aj sociálne. Všetko, čo potrebujete k tomu, aby ste začali behať, je len dobrý pár bežeckých topánok a úprimná túžba vykročiť z dverí a začať športovať.
Ako poznám, kde behať? Väčšina bežcov sa obmedzuje len na svoje lokálne prostredie, okolie a susedstvá. Ak ale chcete vyraziť skúmať nové končiny a dediny po okolí, nič vám v tom nebráni. Ľudia na behanie sa dnes dajú nájsť v posilňovni, na internete (športová zoznamka), v časopisoch, ...
Tento dvojdielny seriál vám dá niekoľko tipov, ako začať.
Prečo behať? Dôvodov pre to je nemálo:
Pozrime sa bližšie na kľúčové výhody:
Behanie preťahuje vaše srdce a pľúca. Umožní vašej krvi, aby lepšie a efektívnejšie okysličovala všetky orgány a eliminuje lepšie aj oxid uhličitý a ďalšie jedy z tela. Ako sa vaše srdce posilňuje, tak efektívnejšie pumpuje viac krvi so stále menšou námahou.
Ako sa zlepšuje vaša kondícia, vaša srdcová tepová frekvencia sa znižuje. Fyzicky najlepšie zdatní ľudia mávajú kľudový tep okolo 45-50 úderov za minútu, nie 75-80, ako je to bežné pre srdce netrénovaných ľudí.
Pravidelné behanie vám pomáha dosiahnuť a zabezpečiť:
Behanie (rovnako ako ďalšie cvičenia, kde nesiete svoju váhu na kostiach) vám stimuluje rast kostí. Tak, ako sa zväčšujú časom vaše svaly, tak kosti sa tiež stávajú identicky silnejší a hustejší. Behanie je teda aktivita, z ktorej ťažia najmä ženy s menopauzou alebo tí, čo majú v rodinnej histórii niekoho s osteoporózou.
Ako sa sami dostanete za počiatočnú fázu, tak si začnete uvedomovať, že chcete behať sami, nie že behať musíte. Niekoľko bežne citovaných prínosov sú tieto:
Ako poznám, ako ďaleko mám bežať? Niektoré cesty a trasy majú turistické značenie / cedule po cestách s kilometrovníkmi, takže z toho sa dá ľahko spoznať, ako ďaleko ste sa dostali. Keď ale pobežíte po cestách bez neho, tak nezostane, než všetko len odhadovať z času a rýchlosti alebo siahnuť po GPS či nejakej modernej vymoženosti typu krokomer.
Keď sa pozrieme na kalórie spálené za hodinu pre osobu vážiacu 75/90/110 kg:
Ak ste začiatočník alebo začínate opäť po dlhšej pauze, tak začnite zvoľna a vystavte svoje zručnosti pomaly. Špecificky:
Tip: vezmite so sebou nejakého kamoša. Bude ťažšie sa na to vykašľať, keď si navzájom budete robiť podporu.
Je skutočne potrebné sa vždy pred a po každom behu preťahovať? Ak sa chcete o svoje telo čo najlepšie starať, tak je to jednoznačne odporúčaný postup. Pomôže to totiž vášmu telu (svaly, kĺby, ...) pripraviť sa na trasu a záťaž. Keď to len trochu ide, voľte pretiahnutie dynamické.
To zahŕňa dláždené cesty, chodníky, podchody a podobné miesta. Je to asi tá najpohodlnejšia forma behania v meste, len vykročíte z miesta, kde ste a bežíte, kam a kadiaľ chcete.
Výhody: pohodlné, človek si môže užiť popri vzduchu aj mestské scenérie, povrchy sú krásne rovné a hladké, preto sú pre behy pohodlné, dobrá cesta, ako preskúmať nové miesta.
Nevýhody: občas tu môže byť zlé počasie, v naozaj rušných uliciach to je často o krk, tvrdé povrchy preťažujú vaše kĺby a nie je to nič pre milovníkov prírody.
Sem zase patrí turistické trasy a takto značené cesty. Ide o mix povrchov tvrdých aj mäkkých. V náročnosti môžu variovať od rovnakého lokálneho parku až po náročnú horskú trasu.
Výhody: variabilný terén má pozitívny vplyv na stavbu rôznych svalových skupín na vašich nohách a na vašu celkovú silu a vytrvalosť, mäkké povrchy sú lepšie na vaše nohy a človek je tu skutočne na čistom vzduchu a v prírodnej scenérii.
Nevýhody: je potrebné sa tam aj späť nejako dostať, ak tu chcete behať, vstup na trasu môže vyžadovať povolenie, neudržiavané a cesty mimo civilizácie sú isté bezpečnostné riziko, väčšie riziko zranenia mimo civilizáciu a spočiatku tvrdšie na vaše telo, ako iné typy behu.
Zvyčajne je ľahko nájdete v posilňovni alebo v práci v relaxačnej a cvičebnej miestnosti. Tiež v hoteloch a niektorí fanúšikovia si ich kupujú aj na doma. Dajú sa obvykle upraviť ohľadom ich tempa, uhla a kladeného odporu. Niektoré majú dokonca aj vstavanou TV.
Výhody: nemusíte vôbec riešiť počasie, dá sa regulovať obtiažnosť behu, dá sa zamerať, na čo chcete - kopčeky, šprinty, ... najlepšie, keď príde na spálené kalórie
Nevýhody: obmedzený potenciál pre rast svalov, ide o monotónnu záležitosť, jeho užívatelia musia do telocvične v otváracie hodiny, vyžaduje elektrinu k behu.
Prečo by som mal bežať čelom k prevádzke? Je to nutné, pretože vám to umožní vidieť všetko potenciálne hrozivé, takže máte dosť času ísť tomu z cesty (bicykle, autá, nudiaci sa hlupáci, čo do vás chcú nabiehať, ...). Nikdy nebežte chrbtom k prevádzke a ešte sa slúchadlami!
Pre každého bežného bežca je zvyčajne doporučované, že je najlepšie sa pred behom zahriať a následne schladiť rýchlou chôdzou / joggingom / preťahovaním. Pomôže vám to s výkonom pri behu a prirodzeným ochladením po akcii.
Zranenia pri behoch sa obvykle dočkáte vtedy, keď sa pretrénujete, teda urobíte príliš veľa príliš rýchlo. Tiež nesmiete byť príliš intenzívni (hlavne spočiatku) a prehnať sa nesmie úprimne povedané ani preťahovanie. Zahrievacie preťahovanie je ale prínosné v malej miere a má potenciál zabrániť, ba dokonca rehabilitovať vaše zranenie. Cítite niekde bolesti a zranenia? Určite je neignorujte. Načúvajte vášmu telu. Odpočívajte, ne sledujte a prípadne zaskočte za svojím doktorom.
Má sa za to, že vám preťahovanie pomáha s nasledujúcim:
Existujú dva typy preťahovaní - dynamické a statické.
Dynamické preťahovanie je aktívny strečing. Uvoľňuje a povoľuje šľachy, svaly a kĺby a zahrieva telo špecifickými pohybmi, ktoré využívajú viac ako jedného svalu. Dynamické preťahovanie sa opakuje asi 8-12x.
Statické preťahovanie je strečing bez pohybu. Preťahuje individuálne svaly až do najvzdialenejšieho bodu, kedy ešte necítite bolesť. Tu je takto držíte 15-30 sekúnd a následne opakujete jeden každý sval 10-15x. To sú naťahovacie postoje, ktoré ste sa možno naučili ako dieťa alebo snáď na rehabilitácii.
Primárnym dôvodom a cieľom strečingu a zahrievania je zvýšiť vašu telesnú teplotu. Toto v daných miestach zvyšuje telesný prietok krvi (takže vaše svaly vydrží a zvládnu vydať viac sily).
Počas posledných rokov sa objavilo niekoľko článkov, ktoré naznačovali, že statický strečing je dosť možno strata času a že paradoxne skôr škodí pred danou aktivitou a že je potrebné preto voliť v rámci zahriatí vášho tela jedine strečing dynamický. Citujú pritom štúdie, ktoré ukázali, že dynamický strečing zvyšuje výkon, ohybnosť a pohybový potenciál, zatiaľ čo strečing statický tento jav nepreukazoval.
Dr. Bob Adams (predseda predstavenstva v USA Track & Field Sports Medicine & Sports Committee a člen International Association of Athletics Federation's (IAAF) Sports Medicine & Anti-Doping Committee) sa nechal v tejto veci počuť, že väčšina profesionálnych atlétov používa strečing dynamický. Ale že žiadna štúdia vyslovene nepreukázala negatívny vplyv statického strečingu na atlétov: "Ak máte pocit, že je pre vaše telo alebo danú situáciu vhodnejší statický strečing, tak ho urobte. Ale práve kvôli zahriatiu je lepší strečing dynamický.“
" Adams tiež naznačil, že priemerný atlét sa preťahuje asi tak 3-12 minút, zatiaľ čo profesionálny atlét až 3-30 minút dynamickým strečingom. Cviky po behu by mohli zahŕňať prechádzku, ľahší klus a dynamický strečing opäť po 5-20 minút. Záleží to dosť na atlétovi a o ako intenzívny tréningový beh ide.
Ako bolo naznačené vyššie, dynamický strečing je považovaný aj zo strany atlétov za prínosnejší, ale dá sa použiť ľubovoľný, záleží to skrátka len a len na vás. Všeobecné tipy pre statické preťahovanie sú potom tu: