29. ledna 2020Rady a tipyHájek PetrČas čítania 13 minútPrečítané: 659x
Hamaky sa stávajú vonku stále populárnejším a častejšie nasadzovaným typom outdoorového spania. V lese je obvykle spoznáte ľahko - sú pestro farebné tradične, ale moderná survivalová sekcia má na výber aj hamaky maskovacie. A práve hamaky sú pre niektoré tým najpohodlnejším miestom, kde môžu práve v tento okamih byť a spať. Pre iných zase berú spanie pod širákom na úplne novú úroveň. A keď aj vy uvažujete o tom, že si nejakú zaobstaráte, určite vám v tejto veci dobre poradíme...
Nájsť dobré miesto pre ubytovanie, to je jedna zo zručností, ktorú by mal každý milovník prírody vyvádzať k stále väčšej dokonalosti. Vyžaduje to však isté preučení sa na to, ako hľadať a stavať ideálny kemp pre hamaku. Sú vám vďaka nej dostupné nové miesta a priestory, len ale sa v nej musíte naučiť aj oddýchnuť...
Čo všetko musím zvážiť pri nákupe novej hamaky?
Keď si vyberáte hamaku, tak je potrebné zvážiť tieto faktory:
Veľkosť - hlavný rozdiel medzi veľkosťami je ten, že sa robia hamaky pre jednu osobu alebo hamaky pre dve osoby. Nemálo ľudí si berie dvojitú v prvom rade kvôli komfortu, nie len preto, aby niekde viseli s niekým známym.
Použitie - keď ju budete denne nosiť, tak bude asi váha kľúčová. Keď ju budete používať len doma v kempe / na chate, tak zase bude kľúčová vytrvalosť.
Dostupné príslušenstvo - potrebujete systém pre zavesenie (popruhy), či ju chcete niekde rozbaliť a používať. Ďalšie populárne voľby sú vonkajšia ochranná celta v oblasti chrbta / deka (k videniu v anglicky hovoriacich krajinách ako "underquilt") pre teplejšie alebo všeobecne zimné spanie. Tiež to chce celtu proti dažďu a moskytiéru na hmyz.
Hamakový stan - ide o kompletné vonkajšie "spacie" riešenie. Obsahuje všetko potrebné. Nie každý výrobca ho ale má v ponuke, takže možno nezostane, než si podobný systém postaviť sám svojpomocne z produktov, čo máte v skrini / vezmete od inej firmy.
Hamakové rozmery a parametre
Jeden z kľúčových prvkov, pre aké sa pri výbere práve tej vašej hamaky musíte rozhodnúť, je ten faktor, či si zaobstaráte pre jednotlivca alebo dvojitý model.
Tu je pár tipov, ako sa medzi nimi rozhodnúť:
Jednoduchá hamaka - väčšina jednoduchých hamak má dĺžku asi tak 120-150 cm a keď si ju vezmete, ušetríte váhu. To vás ale bude samozrejme niečo stáť. Tu to je konkrétne pohodlnejšie poľahnutie a spánok. Jednoduchá verzia unesie obvykle okolo cca 140-180 kg, pričom verzia ultraľahká len asi tak 115 kg.
Dvojitá hamaka - tie sa zase pre zmenu vyskytujú v dĺžkach 150-180 cm a vedľa tej príjemnej možnosti mať tu viac pohodlia pre seba je tu aj tá možnosť vziať k sebe ďalšieho nocľažníka. Dvojité modely majú nosnosti od 180 kg do 230 kg asi tak. A opäť je tu ultraľahká verzia s "iba" cca necelých 160 kg.
Dĺžka hamaky variuje podľa typu a výrobcu, ale ak nie ste naozaj extra dlhí, netreba to moc riešiť. Všeobecne sa odporúča skúsenými hamakármi voliť niečo asi tak najmenej o pol metra dlhšieho ako je vaša vlastná výška. Zhodou okolností toto spĺňa väčšina hamak na dnešnom trhu pre väčšinu ľudí.
Vlákno hamaky je ďalší údaj, ktorý vám môže byť veľmi užitočný, ale nanešťastie ho neuvádzajú všetci z výrobcov. Ide o hodnotu "denier" a udáva hustotu vlákna. Ťažšie vlákna a látky vydrží dlhšie. Ťažkotonážne robustnejšie Hhamaky jedného výrobcu majú napriklad denier okolo 70, ale ľahké modely majú len denier 30. Cena za ľahkú váhu je teda doslova životnosť daného produktu. Či si zvoliť pohodlie alebo váhu bude dilemu, ktorá sa vám môže vrátiť v ten najhorší okamih - praskne vám, keď do nej líhate po pár rokoch funkcie a vás čaká namiesto hamaky zrejme spanie na rozbahnenej tvrdej zemi. Hustejší vlákno rozhodne vydrží
Aké príslušenstvo sa dá zvoliť pre hamaky?
Príjemná vec je, že na rozdiel od niektorých navzájom nekompatibilných stanových komponentov viazaných na jeden typ stanu alebo výrobcu, tu u hamaky vám príslušenstvo funguje zamieniteľne. Jednoznačne ale radšej vždy dôkladne preštudujte popisky a ich parametre, nech máte istotu:
Závesný systém - väčšina hamak má bežný povraz / vlákno / závesný systém tvorený treba karabínou. Prakticky všetky moderné hamaky sú vybavené aj dostatočne silnou karabínou, ale váš vlastný závesný systém (tkanina skrze to všetko) sa často kupuje extra / výrobca počíta, že si ju dodáte svojpomocne. Opäť je nutné preštudovať produkt konkrétny. Popruhy na strom by ale mali byť minimálne 2 cm / 0,75" široké, inak riskujete, že sa popruh začne zarezávať do živého dreva a ničiť strom.
Spodná ochrana pod hamaku (Underquilt) - keď spíte a už je veľa poznať, že vás studený až smrteľne ľadový mráz nenechá vyspať, tak je na čase zaobstarať túto špeciálnu ochranu pred zimou zospodu. Dá sa to síce vyriešiť tým, že dovnútra dáte karimatku / alumatku alebo niečo podobné, ale toto špeciálne vonkajšie tepelné vrecko sólo je logicky účinnejšie. A to hlavne z toho dôvodu, že je zavesené mimo a preto nie je stlačené ako niečo, čo si dáte pod chrbát v rámci svojej izolácie.
Celta proti dažďu - musí byť umiestnená nad hamakou a je tiež potreba nejaký ten Paracord / povraz, vďaka ktorému celtu udržíte napnutú. Rovnako ako u iných celt aj tu platí priama úmera: väčšia celta je síce ťažšia, ale poskytuje lepšiu ochranu zo strán. K tomu dochádza vtedy, keď vietor fúka do strán, čo sa nezdá tak časté, ale verte nám, je - búrka koniec koncov každá!
Moskytiéra - sú u nás v Čechách a na Morave miesta, kde sa bez moskytiéry takmer nevyspíte. Hľadajte modely s protekciou celých 360 stupňov. Ideálna by mala byť sieť, ktorá mimo udrží aj všetko veľké len 1-3 mm.
Vybavenie zmienené vyššie je to najčastejšie predávané a najobľúbenejšie, ale dá sa k hamake doplniť prakticky všetko, čo si vaša myseľ dokáže zdôvodniť ako prínosné pre prežitie alebo luxus. Výrobcovia tiež často ponúkajú stojančeky na hamaky a podobné veci.
V hamake spí celé národy a nemálo ľudí na lodiach, takže dá sa to samozrejme naučiť ako všetko. Vyžaduje to ale aklimatizáciu a zvyk. Ak ale zásadne zaspávate a čítate na bruchu, tak to pre vás zrejme nebude úplne ideálna voľba. Na druhú stranu, nejakého ďalšieho rodinného člena to môže zaujať natoľko, že sa tu rozhodne nocovať nastálo a bude ju vyžadovať aj nabudúce!
Ako na hamakový stan a podobné spacie systémy?
Pre turistické cesty s prenocovaním v kempoch, kde je veľa stromov, je hamaka zaujímavá voľba a alternatíva k tradičnému stanu.
Pre väčšinu ľudí teda rozhodnutie, či si vybrať stan tradičný alebo hamakový, bude závisieť na ich fyziológii, názoru, skúsenostiach, rozpočtu, rodine atď. Faktom je, že hamakový stan / hamakový spací systém poskytuje úplne rozdielny spací zážitok, ktorý niekto rád má a niekto iný zase nie. Prv než sa teda pre nejaký rozhodnete, neuškodí si ho vyskúšať u známeho a párkrát v ňom prespať.
Výhody hamakového stanu / hamakového spacieho systému:
Aby ste ho niekde postavili, nie je k tomu potrebné vôbec žiadna rovná zem a tým menej rovná suchá zem.
Ekológov asi poteší, že je tu výrazne menší vplyv na vegetáciu a huby pod vami.
Ultraľahká hamaka je ľahší a kompaktnejší ako väčšina stanov.
Ako forma letného spania a kempu je to "v hicu" znateľne chladnejší zážitok ako stan.
Bude sa vám hodiť aj ako kempové kreslo, kde si posedíte v pohode.
Nevýhody hamakového stanu / hamakového spacieho systému:
Nedá sa kempovať inak ako medzi silnými zdravými stromami, čo ju tiež vyraďuje z oblastí umiestnených nad biologickým biotopom stromov. Aj na pláži bez ničoho to bude asi menší problém.
V porovnaní s tradičným stanom je to spanie studenšie a viac náchylné na dážď. Dá skrátka viac práce je obrniť proti dažďu.
Nie je to práve ideálna vec pre dve osoby zároveň. Pre viac ako dve osoby úplne nevhodné na rozdiel od stanu.
Minimálny vnútorný úložný priestor. Žiadne "kryté skladisko" ako má stan a aj to je zvyčajne extra platené a kupované.
Čo budete potrebovať pre hamakový spací systém?
Ako sme už naznačili, dá sa zaobstarať jednotlivo alebo ako kompatibilná súprava. Bude to ale vyžadovať ako sólo veci toto:
hamaku
závesný systém
spodnú izoláciu
celtu proti dažďu
moskytiéru
Niektoré z hamakových stanov obsahujú aj ľahké stanové palice, ktoré umožňujú ľahšie vytvoriť stanu podobnú štruktúru. Ultraľahké systémy sú dokonca natoľko ľahké, že majú len asi tak obyčajné a necelé kilo váhy. Odolnejšie verzie sa dostanú aj za kilo a pol. Mimochodom, keď budete zvažovať modulárny prístup so systémovým prístupom, tak sa uistite, že u oboch verzií porovnávate celkovú váhu všetkých komponentov. Hamakové stany tiež musí zvyčajne spĺňať štandardy na nehorľavosť. A keď si sadu zostavíte sami, tak tá to logicky spĺňať asi nebude.
Hamakové stany / systémy pre "batohárov" - rozmery sú menšie v rámci ušetrenia váhy. Niektoré modely zmieňujú maximálnu výšku osoby, čo sa tu ešte vyspí. Minimálne to bude chcieť niečo, čo je dlhšie ako vaša výška. Ultraľahké modely opäť ešte viac minimalizujú aj tu váhu a hustotu vlákna. Zníži to síce váhu, ale aj životnosť a nosnosť.
Hamakové stany / systémy pre kempárov - keď sa chystáte spať niekde vonku vo vašej hamake namiesto vášho štandardne noseného stanu, tak musíte dôkladnejšie zvážiť aj to, aké bude a má byť počasie. Ovplyvní to priamo totiž príslušenstvo, aké si počas danej turistickej cesty budete musieť pridať do batohu. Veci pre kempárov majú aj ten luxus, že toľko nemusíte hľadieť na váhu a je na mieste skôr odolnosť, pohodlie, cena apod. Váha už nie. Dajú sa tiež nájsť luxusné systémy, ktoré kombinujú viac hamak pod jednu strechu / celtu.
Ako hamaku správne zavesiť?
Choďte po 30 stupňoch - hamaka zavesená v takomto uhle bude mať ideálnu voľnosť aj vôľu pre váš pohodlný posed. Chrbát vám ale neprehne ešte. Keď to nejde, choďte vyššie, pretože je to človeku prirodzenejšia poloha ako ležať na dokonalej rovine.
Spite v uhle - keď budete spať 10-15 stupňov od centrálnej línie, nebude sa vám toľko prehýbať chrbát späť.
Objem plochy, aká je vystavená studenému vzduchu, je u hamaky väčšia ako u stanu, takže bude to chcieť asi aj vonkajšiu ochrannú medzivrstvu a tiež si u hamaky zvyknite nosiť teplejší spací vak ako do stanu, váš chrbát vám za to raz poďakuje.
Táto webová lokalita používa súbory cookie, aby vám poskytla čo najlepší zážitok. Kliknutím na tlačidlo Rozumiem nám umožníte prispôsobiť obsah a zlepšiť funkčnosť stránky. Bez vášho súhlasu nebudeme môcť plne prispôsobiť obsah vašim potrebám, čo môže ovplyvniť niektoré časti e-shopu (napríklad YouTube, Inšpirácie a ďalšie). Ďalšie informácie a správu svojich preferencií získate kliknutím na Nastavenie. Safety Agency, s.r.o., IČ: 287 85 606
Analytické
Tieto súbory cookie anonymne ukladajú informácie o tom, ako si prezeráte a používate našu webovú lokalitu. Pomáhajú nám lepšie pochopiť, čo sa našim zákazníkom páči a kam by sme mali smerovať.
Marketingové
Tieto súbory cookie nám pomáhajú optimalizovať reklamu smerovanú na náš e-shop, aby bola čo najefektívnejšia a aby sa náš obchod mohol neustále rozvíjať a zlepšovať.
Personalizované
Vďaka týmto súborom cookie môžeme prispôsobiť reklamu a ponúkať vám len produkty, o ktoré máte záujem.