📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako funguje nepremokavé oblečenie?

5. července 2020Rady a tipyHájek PetrČas čítania 16 minút

Aj keď mnohí ľudia majú tendencie odvolávať sa na akúkoľvek látku nepriepustnú vodu (a napriek tomu priedušnú) ako na GORE-TEX®, tak práve tá vaša pláštenka je dosť možno vyrobená z desiatok iných moderných materiálov podobnej funkcie. Nech sú ale už nazvané, ako chcú, vždy sa snaží vybalansovať tieto dve veci:

 • Blokovať vonkajšie zrážky, aby vás aj vaše šaty a látky udržali v suchu.
 • Poskytujú cestu vode preč od vás skrze vyparovanie, aby sa šaty a vy udržali suché. A snaží sa udržať aj pre vás komfortné telesné teploty počas námahy v akýchkoľvek podmienkach.

Nepremokavé/priedušné technológie sa nám na trhu objavili prvýkrát vo forme GORE-TEX®, ktorý sa nám sám na trhu po prvýkrát objavil u istej bundy v roku 1978. A ako šiel čas, aj táto technológia pomaly vyzrievala a stávala sa stále komplexnejšou.

Tento článok popíše a vysvetlí kľúčové termíny, pozrieme sa na to, ako nepremokavé/priedušné technológie fungujú a drží vás v suchu. A tiež, ako je rôzne značky testujú.

Žena prechádzajúca na moste v daždi

Otázka: Je možné, že by moja TPD nepremokavá bunda stratila svoje vodovzdorné parametre aj potom, čo s ňou len jazdím v autobuse do práce? Odpoveď: Iste, vrstvu po čase stiera aj fyzické trenie a akákoľvek abrázia. Je teda načase ju obnoviť prípravkom odporúčaným zo strany výrobcu.

Nepremokavé/priedušné technológie ponúkajú ochranu pred živlami na mnohých frontoch zároveň:

 • Drží dážď zvonka - nepremokavé/priedušné oblečenie je skonštruované za pomoci membrány / krytia, ktoré slúži ako bariéra, ktorá neprepustí dážď. Vonkajšia vrstva väčšiny vecí do dažďa (výrobca ju označujú "face textília") je tiež pokrytá DWR látkou (durable water repellent - vytrvalý náter proti vode), ktorý zabraňuje vode premáčať povrch látky a skompromitovať tak priedušnosť ďalšej membrány / krytia umiestnenej hneď pod ňou.
 • Pomáha vám zostať vnútri v suchu - rovnaká membrána / krytie, ktoré blokuje dážď, vám tiež pomáha skrze seba pretláčať aj na tele vytvárajúci sa pot a inú vodu opačným smerom. Je to kritická vlastnosť, pretože inak by ste sa zamokrili zvnútra po námahe sami, ako by sa vám tu hromadil pot a voda bez toho, aby mala kam odísť.
 • Poskytuje vám ochranu pred vetrom - dobrá správa je, že bunda, ktorá je odolná na vodu, tak vás ochráni aj pred smrtiacim vetrom. Bunda, čo spĺňa testy na nepremokavosť, tak zvyčajne spĺňa aj normy na vietor.

Ako funguje nepremokavé oblečenie a drží dážď mimo?

Vybavenie do dažďa využíva nasledujúcej konštrukcie, aby sa stala látka nepriepustnou pre vodu a napriek tomu priedušnou:

 • Laminovanie - nepremokavá / priedušná membrána je spojená so spodnou stranou rovnako ako keď dáte napríklad tapety na stenu. Membrána (tapety na stenu) a látka (podkladová múr), čo je dokopy laminát / laminovanie. Keďže je to vytrvalý štýl spojenia materiálov, tak membrána je chránená čelnou stranou látky, mimochodom ide aj o populárne riešenie do extrémnych zimných oblastí.
 • Povrchy / nátery / vrchné vrstvy - nepremokavá / priedušná vrstvička je rozprestretá na vnútornom povrchu látky: je to zase celé podobné bežnému náteru na stene. Takto kryté materiály sú ľahšie a lacnejšie ako laminovanie. Aj to vás ale niečo stojí. Zvyčajne je o chlp horší výkon a vytrvalosť ako laminát.

Konštrukcia krytia a laminovania

Keďže sú natoľko tenké, tak laminovanie aj nátery potrebujú ďalšiu ochranu pred abráziou a kontamináciou nečistotami. Aj to je dôvod, prečo sa nepremokavá / priedušná technológia berie ako dvojvrstvová, trojvrstvová a dokonca aj "dva a pol vrstva" (nie je to tak mätúce, ako sa zdá):

 • Dvojvrstvová (neformálne oblečenie pre voľný čas): nájdete ho na menej technických bundách, dvojvrstvová konštrukcia spája nepremokavú/priedušnú membránu so spodkom vonkajšej látky. Membrána je potom zvnútra chránená výstelkou.
 • Trojvrstvová (výkonná trieda): nachádza sa na najlepších (a teda aj najdrahších) bundách a ide o typ zhodný s typom dvojvrstvovým v tejto veci - nepremokavá/priedušná membrána je spojená so spodkom vonkajšej látky. Vnútri je ale tá zmena. Na membráne sa nachádza ďalšia vrstva s ňou spojená, ktorá ju chráni. Aj keď to znie neuveriteľne, tak aj napriek tomu sú trojvrstvové bundy oveľa ľahšie ako dvojvrstvové (je to tak preto, lebo dvojvrstvová má pomerne ťažkú výstelku).
 • Dvoj a pol vrstva (stále rozumne ocenená) - a asi si hovoríte, ako je možné tu mať pol vrstvy? Táto konštrukcia začína s nepremokavým/priedušným náterom na vonkajšej strane vonkajšej vrstvy. A potom sem pridá tenkú ochrannú vrstvičku, aby tento náter chránila (to je práve ona polovičná vrstva). Bunda označená ako "2.5km". Od výrobcu vám typicky ponúkne menšiu priedušnosť než dvojvrstvová aj trojvrstvová verzia. Ale zase bude o poznanie lacnejšia. Keďže tu nie sú potrebné žiadne ďalšie vnútorné látky, ide o riešenie, ktoré výrobcovia radi používajú u svojich ultraľahkých modelov.

Nezabúdajte, že značkové nepremokavé/priedušné technológie majú niekoľko rôznych prístupov. Nie každý GORE-TEX® má napríklad trojvrstvovú konštrukciu. Konkrétne značka vyberá konštrukčnú metódu podľa toho, ako dobre sedí do zamýšľaného nasadenia danej bundy. A aby to bolo ešte viac neprehľadné, častokrát je niekto ani neuvádza u svojich vecí (mnohokrát chýba aj základné označenie typu 2, 3 alebo 2,5 konštrukcie).

Holka v plášťovce s dáždnikom

Otázka: Ak mám na nohaviciach typu Novarra Stratos 2.0 nápis 3L Elements polyester film, tak ako veľkú odolnosť proti vode v mm má? Odpoveď: Veľký rad predajcov tento údaj neudáva čisto preto, aby nevznikla falošná honba za čo najvyššou odolnosťou. Ak nie ste uprostred tropickej cyklóny, tak vám postačí na dážď čokoľvek nad 1406 mm.

Ako vám priedušná technológia pomáha zostať suchý vnútri?

Stručne povedané ide o to, že voda v tvare spadnutej vodnej kvapky, je rádovo tisíckrát menší ako voda vo forme potu. Mikropóry na vašej bunde / krytiu sú dosť veľké na to, aby tadiaľ unikol pot, ale príliš malé na vodné kvapky v podobe dažďa.

Navyše, ako sa potíte, tak vzduch vo vnútri vašej bundy sa stáva teplejším a vlhším než ten zvonka. Príroda a fyzika chce rovnovážny stav, takže horúci vlhký vzduch má tendenciu odísť skrze mikropóry v membráne a vstúpi dovnútra naopak studenší a menej vlhký vzduch, čo je mimo.

Ako teplota a vlhkosť ovplyvňuje priedušnosť? Najznámejšie značky v tejto veci nespí na vavrínoch a neustále vyvíjajú nové technológie a tie ďalej ladia. Aj to je dôvod, prečo sú dnešné veci na trhu pre ochranu pred dažďom oveľa lepšie ako tradičné GORE-TEX® (čiže bundy prvej generácie), keď príde na ich výkon v praxi.

Je dobré si ale uvedomiť, že keď sa silno potíte treba pri lezení a behu, tak sa môže stať, že produkujete viac tepla a vlhka, než koľko daná bunda zvládne vydýchať. V studenom počasí nepremokavá/priedušná bunda bude fungovať efektívne a v poriadku. Pokiaľ ale ste vo vlhkých a teplých prostrediach, tak žiadna ochrana proti dažďu nebude zvnútra úplne komfortne suchá.

Čo je to DWR / technológia Vytrvalého Odpudzovania Vody?

Vonkajšia vrstva oblečenia v kombinácii nepremokavej / priedušnej tu má tzv. DWR náter / povrch. Tento často prehliadaný aspekt plášteniek a oblečenia do dažďa plní kľúčovú funkciu:

 • DWR náter chráni látku pred tým, aby sa nestala príliš saturovaná. Robí to tak, že necháva vodu vo forme kvapiek stiecť ďalej nadol, kým nie je úplne dole a potom zíde / spadne ako kvapka.
 • DWR náter je kritický pre to, aby ste si u svojej látky udržali jej priedušnosť. Keď sa DWR náter z látky / bundy zotrie používaním, tak sa látka bundy razom stane príliš saturovanou. Laminovanie alebo membrány nižšie síce zabráni vode, aby sa dostala ďalej, ale nasýtená látka po celej svojej šírke má ten negatívny dopad, že zabraňuje priedušnosti, pretože sa z nej stala teraz regulárna bariéra, čo nie je priedušná. Saturovaná látka je tiež chladná, čo ľudia mylne vnímajú ako vlhké. A odtiaľto je už len krôčik k tomu, aby si ľudia mysleli, že im bunda zlyháva vo funkcii.

Ako fungujú DWR nátery? DWR nátery pokladajú mikroskopické a silne zoskupené vertikálne "bodce" na vonkajšej strane bundy, ktoré sú tak husté, že nedávajú nikde priestor sa vode uchytiť a rozšíriť. Takže ju prinúti sa skoncentrovať do malých kruhových kvapôčok, ktoré sa potom skotúľajú po povrchu látky.

Aj keď sa tento náter nazýva "Vytrvalý náter proti dažďu", tak ani tento nevydrží na večnosť. Výkon sa stráca po tom, čo sa objaví z vonkajšieho sveta špina, mastné veci a stará dobrá abrázia. Neskôr sa teda kvapky vody v látke opäť hromadí a šíria a potom aj presakujú do spodnej látky. Keď si to všimnete aj u vášho typu oblečenia (kvapky sa vsakujú miesto kotúľania preč), potom je na čase ho zrenovovať opätovnou aplikáciou náteru.

Pochopenie testovania vecí proti dažďu

Nakupujúci sa celkom logicky pýtajú, aká bunda je tá najodolnejšia proti dažďu a najviac priedušná. Aj keď jednotlivé značky testujú svoje nepremokavé / priedušné produkty na aktuálny výkon v praxi, tak sa to celé nedá porovnať tak ako napríklad u spacákov. Problém je, že tu neexistuje žiadny štandard testovania ani nezávislé laboratóriá. Radšej teda podobné informácie berte s rezervou a z viacerých zdrojov.

Testy na nepremokavosť

Akákoľvek látka je považovaná za nepremokavú po splnení určitej výšky vodnej rezistencie. Vodné testy sú štandardizované a používajú hydrostatické tlakové testy a vodné stĺpce. Výsledok sa potom udáva v milimetroch (alebo v PSI - librách na palec). Firmy sa ale aj tak nezhodnú, kedy je tá doba, kedy je už jedna bunda plne nepreniknuteľná a iná už nie.

Niekto má napríklad štandard 3 PSI (2 109 mm) alebo vyšší ako plne nepremokavé. Iné značky to ale berú u svojich vecí zase až od 14,2 PSI (10 000 mm), čo znie síce mimoriadne, ale má to sporný prínos v reálnom svete: vetrom hnaný dážď na vás tlačí asi silou 2 PSI, teda 1 406 mm stĺpce. A aj keby ste boli v hurikánu, stále ste aj tu len na 10 PSI (7 031 mm), takže máte veľkú rezervu, než by podobne dokonalá bunda bola potreba.

Testy na priedušnosť

Priedušnosť / permeabilita je síce vedecký termín, ale znamená ešte menej, pretože rôzne značky nepoužívajú rovnakú testovaciu metódu a ani sa nezhodnú vo výsledkoch a potom aj ich porovnaní s inými.

Testy na vietor

Väčšina značiek berie látky, ktoré splnili test nepremokavosti, automaticky odolné aj na vietor. Veterná permeabilita meria objem vzduchu, aký prejde látkou za určitý časový okamih. Ďalšie značky to prevádza na rýchlosti vetra a berú látku za vetruvzdornú, keď odolá 96 km/h alebo väčším. Pri testoch potom sa zisťuje naozaj, že nepremokavá látka je skutočne aj mimoriadne odolná na vietor

Slnečné lúče v dažďovom pralese

Vyraziť do džungle (a teda vlhkých a teplých miest) síce môžete aj s modernými nepremokavými/priedušnými vecami a látkami proti dažďu, ale dosť možno vás svojím výkonom tady sklamú. Nie je tu totiž ich komfort nikdy tak perfektný ako v chladnejších miestach.

Odporúčané produkty

Tipy pre nosenie vecí proti dažďu

Keď príde na nosenie vecí nepremokavých/priedušných, tak je v hre ešte mnoho ďalších faktorov, ktoré priamo ovplyvňujú váš komfort. Tu je teda zopár úprav a nastavení, ktoré vám pomôžu dosiahnuť čo najlepší výsledok kedykoľvek a kdekoľvek:

 • Ventilujte - ak má vaša vec na nosenie do dažďa podpazušné zipsy / vrecká, resp. otvory / vrecká blízko centra tela, tak ich využite aj s väčším hlavným zipsom vpredu pre rýchlejšie odparenie vody.
 • Spravujte optimálne svoje vrstvy - majte neustále v blízkosti niečo ľahké a dobre izolujúce pre prípad, že budete zastavovať po ceste a bude vám zima. Poprípade sa dá jedna vrstva zhodiť, keď vám bude naopak teplo.
 • Monitorujte mieru záťaže - spomaľte vtedy, keď sa vaše dobre vetrané veci stanú saunou vnútri.

Ako sa o vaše veci proti dažďu starať?

Ako už to tak býva, manuál priamo od konkrétneho produktu má vyššiu prioritu čo do dôvery ako tieto všeobecné tipy:

 • Umývajte vaše vybavenie do dažďa pravidelne. Čistá pláštenka / bunda podá lepší výkon ako špinavá.
 • Používajte špecializované čistiace prostriedky špecificky navrhnuté pre údržbu vecí nepremokavých/priedušných. Štandardné pracie prostriedky majú aditíva, ktoré ovplyvňujú negatívne ich výkon alebo trvanlivosť.
 • Či už použijete na čistenie a pranie vecí do dažďa čokoľvek, vždy všetko dôkladne opláchnite. Keď urobíte dva oplachovacie cykly namiesto jedného, tým lepšie.
 • Ručné umývanie alebo práčky plnené spredu sú preferované pred tými zhora, pretože tu sa niečo môže zachytiť na jej agitátore.
 • Zapnite všetky zipsy a vyprázdnite všetky vrecká plus zapnite všetky Velcro® uzávery, aby ste zabránili ich abrázii pri praní. Veci tiež obráťte naruby.
 • Akým veciam sa vyhnúť? Zmäkčovačom látok a pomocníkom pre ľahšie / rýchlejšie sušenie (fén, ...). Tieto veci všeobecne zhoršujú výkon vecí nepremokavých/priedušných. Ďalej chlórovému čistidlu a veciam na suché čistenie. Tiež im nesvedčí otvorené ohne (zaspaní v blízkosti nedajbože), pretože tento typ umelých materiálov sa ľahko rozpustí.
Štítky Podzím

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne