📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Od poučnej histórie po súčasnú výrobu sa karimatky značky Therm-a-Rest neustále vyvíjajú a zlepšujú. Príbeh dvoch inžinierov, ktorí vďaka tomu, že prišli o prácu, založili dnes už svetovo preslávenou značku, je stále inšpirujúci.

Americký výrobca Therm-a-Rest tento rok oslávi 45. výročie od svojho založenia. Špecializuje sa na výrobu špičkových karimatiek, či už penových, alebo nafukovacích a samonafukovacích.

Trocha histórie

Písal sa rok 1971. Mamutí podnik na výrobu dopravných lietadiel Boeing, sídliaci v meste Seattle, oznámil najväčšie prepúšťanie zamestnancov v histórii podniku, na 50 000 zamestnancov prišlo o prácu. Medzi čerstvo nezamestnanými sa naraz ocitli aj dvaja mladí inžinieri Jim Lea a Neil Anderson, ktorí nedočkavo dychtili po novej práci. Obrátili sa na svojho priateľa, horolezca Johna Burroughsa, aby im vnukol nejaké nápady. John ako horolezec vedel, že celý svet čaká na lepšiu podložku na spanie.

"Chcel som matrac, ktorá by bola ľahká, teplá, a zároveň pohodlná", hovorí John.

Jim a Neil túto jeho výzvu prijali. Jedného dňa Jim pracoval na záhrade, a keď si chcel kľaknúť na vankúš, ktorým si podložil kolená, všimol si, ako sa z neho vytlačil vzduch. To bol ten okamih záblesku. Jim si uvedomil, že pena z otvorených buniek má tvarovú pamäť. Nadšený týmto objavom začal spoločne s Neilom pracovať na prvom prototype "samonafukovacej" karimatky. V pláne mali vziať penu z otvorených buniek a vložiť ju medzi dva kúsky vzduchotesnej tkaniny.

Za kvalitu je treba si priplatiť

Pomocou starého sendvičovača natavili tkaninu a penu do seba a vznikol tak vzduchotesný sendvič. Pridali ešte ventil a prvý prototyp na testovanie bol hotový. Trvalo mesiace testovania a úprav, než predstavili prvý dokonalý model.

Therm a Rest je firma, ktorá sídli v meste Seattle na západnom pobreží USA, na úpätí Skalistých hôr. Všetka produkcia pochádza z dielní v USA alebo sesterskej pobočky Cascade Designs v írskom Corku.

Therm-a-Rest vo svojej kategórii patrí k tomu najlepšiemu, čo je na trhu k dispozícii. Pre ľahkú orientáciu v ponuke je u každej "Thermarestky" uvedená hodnota tepelného odporu R. Čím vyššie číslo, tým lepšia izolácia. Nevýhodou karimatiek Therm a Rest je vyššia cena. Tá je ale vyvážená doživotnou zárukou, ktorá firma poskytuje ku každej karimatke.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Dĺžka
cm cm
Šírka
cm cm
Hrúbka
cm cm
Hmotnosť (kg)
kg kg
Materiál