📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Prechodné sú také bundy, ktoré vypĺňajú medzeru medzi ešte relatívne teplou jeseňou a začínajúcou zimou. Ide o situácie, keď už je síce zima na slabú bundu, ale zároveň je ešte teplo na bundu zimnú. Akú prechodnú bundu vybrať?

Prechodné bundy majú viacero výhod. Oproti zimným bundám napríklad tú, že sú o niečo ľahšie a v prípade, že sa oteplí, ich stále ešte relatívne jednoducho môžete zbaliť do batohu. Oproti klasickým jesenným bundám potom tu, že sú teplejšie, majú lepšiu izoláciu a lepšie vás tak ochránia pred vonkajšími vplyvmi a vrtochmi počasia.

Softshell alebo hardshell?

Bundy pre prechodné obdobie – ak hovoríme o tých outdoorových – si môžete vybrať podľa materiálu. Respektíve podľa toho, na aké účely chcete bundu využívať. Najkvalitnejším, ale súčasne aj cenovo najnáročnejším riešením je tzv. hardshell membránový materiál, z ktorých najznámejší je Gore-Tex.

Membránové materiály tohto typu, ktoré sa úspešne používajú aj pri výrobe obuvi, majú výhodu v tom, že dokážu prepúšťať vodné pary smerom od tela (ktoré tak zbavujú vlhkosti). Ale vodu, ktorá na vás spadne z dažďa, dovnútra neprepustia a nepremoknú (samozrejme záleží aj na vodnom stĺpci daného materiálu). To je zaistené tým, že štruktúra tohto materiálu má prieduchy mnohokrát menšie, než aká je veľkosť kvapiek vody. Zároveň je v porovnaní s molekulami vodnej pary mnohokrát väčšia.

V cenovej „tabuľke“ materiálov vhodných pre prechodné bundy je o priečku nižšie softshell, konkrétne ten membránový. Membránový softshell je kvalitnejší ako ten tkaný, ktorý sa hodí skôr čisto na jarné a jesenné bundy. Pozostáva minimálne z troch (a viac) vrstiev, kedy tá vrchná je bežne vyrobená z mäkkého polyuretánu, ktorý je vodoodpudivý, stredná vrstva je termoizolačná a tá spodná je z microfleecu alebo podobného materiálu, aby bola bunda pohodlná na nosenie. No a medzi týmito vrstvami je priestor na rôzne ďalšie membrány s rôznymi účelmi.

Ako je to s údržbou?

Údržba outdoorových prechodných búnd je pomerne jednoduchá, menšie nečistoty stačí utrieť vlhkou handričkou. Pokiaľ si však bundu ušpiníte o niečo viac, neperte ju v bežnom pracom prostriedku s ostatným oblečením. Vyperte ju zvlášť a podľa pokynov výrobcu v špeciálnom pracom prostriedku. Softshellu ani hardshellu ďalej nerobí dobre ani chemické čistenie, sušenie v sušičke a predmáčanie. Vždy sa riaďte informáciami na štítku konkrétnej bundy.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne

Prechodné bundy

Dostupnosť
označenie
Cena
Farba
Veľkosť
Značka
Priedušnosť (g / m2 / 24 hod)
g / m2 / 24 hod g / m2 / 24 hod
Materiál