📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Veľký sprievodca výberom hojdacích sietí

23. ledna 2019Rady a tipyHájek PetrČas čítania 6 minútPrečítané: 192x

Na svete zrejme nie je veci, ktorá by prekonala hojdacie siete a hamaky čo do pohodlia a všeobecnej survivalové praktickosti. Dá sa v nich pohodlne stráviť noc a rovnako tak ochotne poslúži v prípade ohrozenia života ako núdzová sieť na ryby či na prenos väčšieho objemu dreva či húb. Využitie hamaky je skrátka len na našej fantázii (a konkrétnych potrebách).

Pár v hojdacej sieti pri vode

 Vyspať sa pohodlne a oddýchnuť si v dvoch ľuďoch na jednej hamake síce po troche tréningu (a s najširším extra vystuženým modelom) ide, ale rozhodne nestávkujte na to, že sa vám to bez tréningu povedie v prírode hneď na prvýkrát.

Štandardne dnes ovšem hamaka a hojdacia sieť slúži k relaxu - väčšina z nás ju má asi zavesenú cez sezónu niekde na chate alebo záhrade. Hojdacie siete sa poslednú dobu stali veľmi populárnymi s ohľadom na to, ako narástol aj počet ľudí cestujúcich po celý čas dovolenky len s batohom na chrbte. A čo sa týka pohodlia pre spanie, na hamaku má len máločo - nemusíte sa báť žiadnych po zemi lezúcich potvor a pokiaľ ju vybavíte ešte moskytiérou, len máločo vám zaistí komfortnejšiu letnú noc. A výborná je aj do mokrého prostredia, keď ešte nestihla uschnúť zem: prečo zbytočne veci sušiť, keď môžete spať meter nad zemou, že áno?

Čo u hojdacej siete znamenajú tie čísla?

Jedným z najdôležitejších čísel u hamaky je jej dĺžka krát šírka (obvykle cca okolo 1,5-1,7 metra šírky a 2,5 až 3 m dĺžky pre priemernú osobu - pokiaľ jej nie ste, tak pridajte na patričnom rozmeru). Čím väčší totiž bude, tým väčší priestor pre svoje hýbanie a rozťahovanie v nej aj vy budete mať. Hojdacia sieť by sa dozaista a pokojne mohla zdať neskúsenému užívateľovi ako príliš tesná a obmedzujúca, čo je do istej miery pravda - ak ste zvyknutí ležať a zaspávať na posteli na bruchu, tak sa naozaj v hamake (bez tréningu) moc nevyspíte ...

Žena v hojdacej sieti v prírode

 Hojdacie siete sa dnes robia ako vo variante látkovej, tak aj s bežnými veľkými nylonovými okami v štýle siete na ryby. Zvoľte si samozrejme taký model, aký vám bude príjemnejšie - v modeli látkovom nie zozadu také vetranie a človeku je viac teplo, čo môže byť ale za chladného rána jasné plus + dá sa vybrať z mnohých farebných variantov + niekomu sa zdá príjemnejšie na dlhšie ležanie, na druhej strane ale, na látkovej hamake je vidieť kdejaká škvrna po daždi a je ťažší...

Ako sa hamaka upevňuje?

Tie najobyčajnejšie hojdacie siete vystavené niekde v obchodnom dome sa predávajú proste s dvojitým kusom lanka na každej strane a je na užívateľovi, aby si hojdaciu sieť pripevnil, kam len chce. Dajú sa však zohnať aj kúsky s karabínami, či možno vlastné karabíny používať a potom je celá ich následná inštalácia a de-inštalácia záležitosťou pár minút.

U syntetických laniek (Paracord, ...) všetkého typu si dajte pozor na to, aby ste sa príliš v noci neprevesili a neboli niektorou telesnou častí na zemi (v prvom rade zadok), pretože by vás okamžite vzbudila ľadová rosa.

Akú má hamaka nosnosť?

V závislosti na svojom materiálu, veľkosti a ďalších faktoroch vám štandardné hojdacia sieť poskytne asi tak 70-250 kg nosnosť. Ak je to pre vás skutočne kľúčový faktor, nezabudnite do nej pripočítať aj váhu najťažšie osoby či skupiny osôb, ktorý v nej bude sedieť (keď sa budete napríklad hojdať s dcérkou, musíte radšej siahnuť aj po patrične vystuženejším kúsku).

A pozor na jeden dôležitý detail pri výbere hamaky. Ide o to, že sa u hojdacích sietí udáva tzv. statická hmotnosť. Tzn. váha, pri ktorej na danej veci sedíte, nie sa hojdajú - inými slovami, keď sa v hamake budete hojdať a nedajbože vo viacerých ľuďoch, znížite jej tým radikálne životnosť a jedného dňa skončíte na zemi.

Ako sa rozhodnúť pri váhe hamaky?

Táto vec nesmierne záleží na tom, či je to pre vás kľúčový faktor za onej konštelácie, keď máte v pláne tráviť väčšinu dovolenky niekde na cestách a v hojdacej sieti hodláte pravidelne spať. Ultralight verzia je určite riešenie, avšak radšej sa v nej skúste najprv vyspať doma na záhrade/chate, než vyrazíte niekam do Argentíny ...

Ak je vám váha naskrz fuk, pretože ju kupujete niekam na chatu, potom stále platí zákony fyziky - čím viac materiálu niekde je, tým (všeobecne!) menej často dôjde k pretrhnutiu alebo inej nehode ...

Hojdacia sieť v tieni

 Pokiaľ si hodláte o dovolenke konečne niečo prečítať, radšej sa pred tým nezabudnite poriadne namazať čo najvyšším faktorom a premiestnite sa niekam do tieňa, pretože niektoré hamaky sú natoľko pohodlné, že zaspať v nich na slnku je len otázka času...

Z akých materiálov sa dnes hamaky robia?

Štandardne dnes narazíte na nylon, avšak výnimočne je k videniu aj nejaká domáca sieť z bavlny. Tie sú ťažšie, než hamaka obyčajná a pokiaľ zmoknú, proti nej aj pomalšie schnú.

Ako má hamaka vyriešené odvetrávanie pri horúčave?

Asi tým najdôležitejším použitím hojdacej siete je jej využitie ako letnej (dobre prevzdušnenej) postele vonku spolu s moskytiérou. V tomto prípade sa nemusíte báť, pretože byť zavesený vo vzduchu (a to na obrovských nylonových okách) je čo do teploty oveľa príjemnejšie spanie, než aj ten najlepší prevzdušnený letný spacák a stan.

Ak je naopak zima a veterno + daždivo, tak sa zospodu dá zavesiť nejaká deka/celta, avšak pozor na to, aby ste to urobili zvonku! Keď ju totiž položíte len tak na hojdaciu sieť a budete tak spať, stlačíte ju a zbytočne tým znížite jej výsledný efekt.

Hojdacia sieť v lese pred chatou

 Domáce a záhradné hojdacie siete bývajú veľmi často vystužené kusom dreva, čo im dodáva na pohodlnosti, však veľmi radikálne to navyšuje aj ich váhu a objem natoľko, že ich bude nosiť na spanie len skutočný zarytý principalista a hamakový gurmán, ktorý sa zaprisahal, že bežné spanie na zemi už nikdy viac!

Pár tipov na záver

Pamätajte, že aj keď má byť napríklad práve podľa predpovede skutočne dokonalé počasie, aspoň jednu malú celtu nad seba si rozhodne vezmite. V prírode sa dejú na dovolenkách všelijaké veci (v prvom rade určite ide o rýchle letné búrky), predsa len, nejaká dlhodobá predpoveď nemusí byť 100% správna...

Predáva sa dnes aj model s priamo integrovanou moskytiérou, čo je určite praktické, pretože sa rovnako obe používajú obvykle naraz. Naopak univerzálny celoročný spací vak s malou moskytiérou pre hlavu je dosť na nič - ak je také teplo, že nemôžete byť v spacáku, potom ju rovnako nevyužijete a pokiaľ je naopak zase taká zima, že potrebujete ťažký spacák, potom zase nie je potrebná moskytiéra, pretože sa hmyz nedostaví.

Nikdy nepoužívajte svoj teplý spacák z umelých vlákien ako podložku namiesto karimatky do hojdacej siete - zbytočne zlyháva a znižujete mu tak životnosť, čo je v čase ľahučkých alumatek a karimatiek vyslovene zbytočné.

celá ponuka hojdacích sietí

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne