📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

8+2 možností, ako využiť paracord

15. května 2023Rady a tipyRadek MládekČas čítania 13 minút

Paracord už dlhú dobu platí za všestranného pomocníka, a to nielen na poli military a outdooru. Zvládnete s ním širokú škálu survivalových zručností, vychytávok, ktoré vám „tam vonku“ uľahčia život. Alebo treba provizórne opravy materiálu, bez ktorého by ste sa v danej chvíli ťažko obišli. Chce to ale cvik a trochu praxe.

Mať pri sebe minimálne jednu „padákovku“ sa hodí vždy. Možností využitia je naozaj nepreberne a rôznych výpočtov a viac či menej praktických nápadov nájdete na „internetoch“ mraky. Než ale pôjde do tuhého a vy sa rozhodnete svoj paracord rozmotať a reálne ho na niečo použiť, je dobré si zopár základných zručností vopred vyskúšať. Výsledok totiž bude záležať len na vás – na vašich schopnostiach, kreativite a schopnosti improvizovať. Preto sme v tomto článku vybrali iba niekoľko možností, ktoré si trochu priblížime. 8 z nich je praktických, 2 sú skôr pre srandu.

Tak schválne. Kto vyrazí cez víkend vyskúšať paracord?

Ako paracord nosiť?

Určite nie ako zamotané klbko hadov :-) Svoj paracord chcete mať pripravený na rýchle použitie, nie ho dlho, zložito (a nahnevane) rozmotávať. Môžete ho mať v úhľadnom zmotku, ktorý v prípade potreby rýchlo rozmotáte, alebo ho zapliesť a prakticky využívať už v tomto stave. Možností je opäť viac a podrobnejšie sa im budeme venovať v niektorom z ďalších článkov. Napríklad:

 • Náramok - praktická a módna záležitosť. Môžete si ho kúpiť už hotový alebo si ho upliesť sami podľa nášho podrobného návodu.
 • Kľúčenka.
 • Opliesť rukoväť noža alebo iný materiál vhodnej veľkosti.
 • Pletené pútko alebo rukoväť, napr. na batohu alebo fľaši na vodu.
 • Krokovač.

8 možností, ako prakticky využiť paracord

1. Stavba prístrešku

Dobre postavený prístrešok je základ pre úspešné a pokiaľ možno pokojné prenocovanie v prírode. Existuje mnoho rôznych typov prístreškov, kde paracord uplatníte, stačí si zvoliť podľa aktuálnej situácie, vašich schopností a dostupného materiálu.

K najjednoduchším typom prístrešku môžeme zaradiť klasické „áčko“ alebo „elko“ z celty (prípadne tarpu alebo akékoľvek vhodné plachty). Aj tu je možností niekoľko. Napríklad:

 • Paracord natiahnete medzi dva stromy vo vhodnej vzdialenosti od seba. Plachtu cez neho prehodíte, okraje napnete a ukotvíte k zemi pomocou kolíkov (stanových alebo vyrobených z nazbieraného dreva).
 • Pokiaľ nemáte k dispozícii vhodné stromy, ale máte trekové palice (alebo vetvy o vhodnej dĺžke), použite ich ako podpery pre celtu, ktorú napnete a ukotvíte pomocou paracordu a kolíkov - podobným spôsobom ako šnúry od stanu.
 • Pre stavbu základného prístrešku vám však postačí aj jedna treková palica (alebo vetva). S ňou podoprite vchodovú časť, opäť zaistíte pomocou napnutého paracordu, a zadnú časť prikotvíte priamo k zemi.
Zelený prístrešok postavený s pomocou paracordu

Paracord má široké využitie pri stavbe prístreškov. Foto: Hana a Jiří Sedlákovi

Samozrejme môžete vyskúšať aj sofistikovanejšie riešenie. Ak ste priaznivci prírodného štýlu, môžete na pevne uchytenú šnúru skladať vetvy, ktoré potom pokryjete machom alebo lístím. Alebo k sebe vetvy pomocou paracordu priväzovať a vytvárať tak konštrukcie.

Konštrukcia postavená s pomocou paracordu

Pomocou paracordu môžete vytvárať konštrukcie. Foto: Hana a Jiří Sedlákovi

TIP: Pomocou paracordu si z vetiev vytvorte trojnožku, na ktorú si zavesíte kotlík na varenie.

Kotlík na varenie zavesený na trojnožke z vetiev

Skúste si pomocou paracordu postaviť trojnožku. Foto: Hana a Jiří Sedlákovi

2. Oprava vybavenia

Hovorí sa, že s duct tape opravíte čokoľvek. Niečo podobné by sa dalo povedať aj o paracorde. V roku 1997 sa americkým astronautom podaril husársky kúsok, kedy priamo vo vesmíre opravili pomocou paracordu, drôtov a sťahovacích pások poruchy na vonkajšom ochrannom kryte Hubbleovho teleskopu.

Podľa potreby teda môžete veci:

 • nadväzovať a zväzovať,
 • oplietať alebo vypletať,
 • vybrať vnútorné vlákna a použiť ich napr. na šitie alebo zašívanie.

Ďalšou užitočnou vlastnosťou paracordu je to, že sa pri vystavení žiaru začne chovať podobne ako kus plastu. Pri zahriatí je lepkavý a po ochladení rýchlo stuhne. Hodí sa teda na improvizované opravy malých dier, napr. v celte alebo nafukovacej karimatke v prípade, že pri sebe nemáte opravnú sadu. Všetko, čo k tomu potrebujete, je kus padákovej šnúry, nôž a menší oheň.

3. Udržanie skupiny pohromade

Paracord je mimoriadne silný a odolný. Využijete ho preto aj v prípade, keď okolo vás zúri fujavica, kvôli ktorej si vidíte sotva na špičku nosa. Zhoršená viditeľnosť vám môže zásadne narušiť orientáciu a komunikáciu v skupine. Na paracord sa nadviažete podobným spôsobom ako lanové družstvo.

Vďaka tomu zostanete v kontakte a zároveň si môžete pomocou menších trhnutí odovzdávať signály, spoznáte tiež, keď napríklad niekto spadne. Podobné využitie má paracord aj pri prechode močarísk a ďalších zle priestupných oblastí. Pozor - na záchranu z trhliny to naozaj nie je, do takých podmienok so sebou vždy berte lano.

4. Pretrhnutá šnúrka

Pretrhnutie šnúrky rozhodne neznie tak dramaticky ako fujavica, ale aj tak vám môže zásadne zavariť pri prechádzke či dlhšom pochode. V prípade, že máte po ruke dlhší kus padákovej šnúry, môžete využiť rovno ten. Pokiaľ šnúru získavate rozpletením náramku, budete možno potrebovať trochu ohňa, aby ste dve menšie lanká zatavili dohromady. Výsledok ale rozhodne stojí za to. Práve ste si ušetrili veľa nepohody a bolesti nôh, ktoré by vás nepochybne skôr alebo neskôr kvôli uvoľnenej topánke dohnali.

5. Provizórny opasok

Občas sa to skrátka prihodí. V zhone zabudnete opasok alebo sa vám jednoducho pretrhne. Čo teraz? Pochod bez opasku a s padajúcimi nohavicami vás zaručene otrávi už po niekoľkých desiatkach metrov. Pokiaľ máte po ruke paracord, môžete si nový opasok vytvoriť pomerne rýchlo. Žiadne padajúce nohavice, ktoré bránia v pohybe. Znovu sa môžete sústrediť na svoj cieľ!

TIP: Ak chytíte skutočne kreatívnu náladu alebo sa chcete blysnúť v punkovej komunite, skúste si z paracordu upliesť traky

6. Uchytenie predmetov

Pomocou paracordu môžete svoj opasok nielen vytvoriť, ale aj „vytuniť“. Rôznymi spôsobmi môžete pripevniť všetko svoje vybavenie na opasok, batoh alebo ďalšie časti svojho taktického vybavenia a mať ho tak neustále po ruke. Budete tak mať istotu, že svoje veci po ceste určite nestratíte. Všetko bude držať na svojom mieste.

Svoj batoh (alebo ďalší materiál) môžete vylepšiť napr. jednoduchými pútkami na zipsoch, vytvoriť si pletenú rukoväť na jednoduchšie prenášanie alebo si z niekoľkých dlhších kusov padákovky upliesť jednoduchú sieť na prenášanie vecí alebo uchytenie materiálu na konštrukciu batohu.

Sekera a náklad zviazaný paracordom

Paracord vám uľahčí prenášanie materiálu. Foto: Hana a Jiří Sedlákovi

Padáková šnúra sa uplatní aj pri schovávaní jedla alebo materiálu pred nechcenými návštevníkmi. Jednoduchým zavesením tak môžete ochrániť potraviny pred mravcami, slimákmi a ďalším hmyzom.

Batohy zavesené na paracorde

Na paracord zavesíte nielen vybavenie, ktoré potrebujete ochrániť, ale napríklad aj mokrú bielizeň. Foto: Hana a Jiří Sedlákovi

7. Improvizovaná dlaha

Paracord môžete využiť aj v situácii, že v prírode došlo k zraneniu a rýchla lekárska pomoc nie je dostupná. V prípade zlomeniny alebo iného nestabilného poranenia je možné končatinu zafixovať, napr. za pomoci trekových palíc alebo niekoľkých pevnejších vetiev. Tie potom pevne oviažete padákovou šnúrou. O improvizovaných spôsoboch fixácie si povieme v ďalšom článku z rubriky prvej pomoci.

8. Sebaobrana

Hľadáte niečo nenápadné, čo môžete nosiť vo vrecku, a boxer nie je to pravé? Vyskúšajte Monkey's Fist, ktorý vynašli najskôr námorníci. Jedná sa o uzol, ktorého jadrom je najčastejšie oceľová gulička, ktorá mu pri údere dodá kinetickú energiu. Vyrobte si svoj vlastný podľa nášho návodu.

Čo s paracordom radšej neskúšajte

Škrtidlo

Na mnohých weboch sa dočítate, že je paracord v núdzi možné použiť ako škrtidlo. Prosím, neskúšajte to. Paracord je na tento účel príliš tenký, v rukách laika môže nenávratne poškodiť nervy alebo svalstvo a celkový stav tým ešte zhoršiť. Zvoľte radšej vhodnejší materiál so šírkou minimálne 5-8 cm, alebo pri sebe noste turniket.

Pasce a rybárčenie

Uloviť si vlastnú potravu vám v určitých situáciách môže zachrániť život. Okrem toho chce táto zručnosť určitý cvik, ktorý nezískate len tak. V Českej republike a v ďalších vyspelých krajinách sa ale týmto dopustíte pytliactva, ktoré je nelegálne. Nehľadiac na to, že pri zlom prevedení spôsobíte zvieraťu zbytočnú bolesť a trápenie. Toto využitie si teda nechajte v zálohe pre prípad núdze.

2 nápady pre srandu:

Zvieratká zo svietiaceho paracordu

Nielen, že na trhu nájdete paracord v najrôznejších farbách a odtieňoch, predáva sa aj vo svietiacej verzii. Môže sa vám hodiť, keď napr. v tme potrebujete niečo označiť. Na čo sme ho použili my? Uplietli sme deťom svietiace zvieratká, aby sa v noci v bivaku nebáli :-)

Svietiaci paracord v tme

Svietiaci paracord môže byť praktický a večer zabaví aj deti. Foto: Hana a Jiří Sedlákovi

Praveká vŕtačka

Deti pracujú s paracordom - vŕtačkou

Praľudia síce paracord nemali, princíp ale zostáva rovnaký. Foto: Hana a Jiří Sedlákovi, Archeopark Pavlov

Praľudia paracord samozrejme nepoužívali. Princíp ale zostáva rovnaký. A zostaviť si pravekú vŕtačku ako súčasť nácviku primitive skills - prečo nie? Rovnakým spôsobom vyrobíte aj lúk na rozloženie ohňa.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne