📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Návod, ako upliesť náramok z paracorda krok za krokom

21. února 2019Rady a tipyRojek LukášČas čítania 10 minútPrečítané: 1670x

Každý, áno, snáď každý priaznivec outdooru, military, alebo iných subkultúr, má na ruke podivne a cez to vkusne vyzerajúci náramok, ktorý si s hrdosťou každé ráno oblieka. Niekto, pretože sa mu páči, niekto, pretože mu verí a niekto ich má napríklad aj 10. Tento trend presiahol do ďalších sekcií, a tak sa z neho vyrábajú obojky pre psy, ale aj pásky k nohaviciam, alebo hodinkám. Klasický uzol začali nahradzovať alternatívy, ale cez to stále pretrváva jedna jediná variant, známa ako COBRA. Chytľavý názov trefne odkazuje na znakovanie Kobry indickej, ktoré nosí na chrbte. Všeobecne je tento uzol podobný maskovaniu, ktoré z hadov robí ešte nebezpečnejších predátorov.

Paracordy a lanká paracorda rôznych farieb

Moderný trend priniesol pár inovácií, a tak sa do náramkov veľmi rýchlo začali pridávať rôzne vychytávky (píla, firecord, atď.), ktoré z nich robia skvelých spoločníkov do prírody. Čo bolo aj pôvodným zámerom. Lenže čo sa stane, keď budeme nútení náramok rozrobiť - vieme ho zase zošnurovať do pôvodného stavu? A čo keď sa nám skrátka nepáči tie drahé náramky na webe a chceme si upliesť svoj? To všetko je možné. Rád by som vás v nasledujúcich riadkoch zoznámil s tým, čo vlastne paracord je (len povrchovo), čo potrebujete k upletení vlastného náramku a ako vlastne na to. Nebojte, nie je ro raketová veda, keď som to zvládol ja, tak to zvládnete aj vy. Pripravení? Ideme na to!

Paracord, šnúra súčasnosti aj budúcnosti

Čo je teda paracord? Som rád, že sa pýtate. Paracord je nylonová šnúra pôvodne vyrábaná a dizajnovaná pre použitie u padákov (preto PARA-CORD). Má dve vrstvy, vonkajšiu a vnútornú. Vonkajší prebal drží vnútorné nitky pohromade. Podľa typu I - IV má paracord vnútorné nitky v množstve 1-11, kedy najslabší vydrží záťaž 43kg a najsilnejší 340kg. WOW, to už je na povrázok slušná nosnosť, že? Štandardne sa pre použitie na náramkoch používa najznámejšia verzia III so siedmimi až deviatimi vláknami vnútornej vrstvy a nosnosťou 249kg. Predstavte si, že máte na ruke, často aj viac ako 4 metre, zľahčene povedané povrázok, ktorý unesie trojčlennú rodinu. Teda u nás v Čechách, nie trojčlennú rodinu v Amerike. Tam by sa často paracord zapotil aj s jedným priemerným občanom, vďaka ktorému prosperuje fastfood na rohu Chambers street a Greenwich. Ale späť k veci.

Ako sa paracord dostával ľuďom pod kožu, teda prenesene na zápästie, trh začal byť čím ďalej tým silnejší. Zo základných pár farieb sa tak stalo nepreberné množstvo vzorov a odtieňov. Vďaka tomu môžete mať náramok naozaj aký chcete. No, konečne sme sa dostali k tomu, kvôli čomu tú sme. Takže, pripravte si nožnice, zapaľovač a značnú dávku trpezlivosti. THIS IS IT!

Zapaľovač? Spona? ČEK!!!

Ako som sľuboval, pozrieme sa na pletenie (hneď si pripadám ako chlap) uzle COBRA a Double COBRA. Aby sme mohli začať, potrebujeme päť základných vecí:

Návod na pletenie paracorda

 • Paracord: Podľa toho, akú farbu budeme na náramok chcieť. Farby sa môžu aj kombinovať, paracordy na seba nadväzovať, to vám ukážem. Dôležité je vedieť, koľko budete vlastne paracorda potrebovať. Väčšinou platí, že na každý centimeter náramku je potrebné cca 12cm paracorda. Ale k tomu je vrátime.
 • Zapaľovač: Veľmi dôležitý pre vyhotovenie správneho zakončenia, alebo spoja. Odporúčam mať doma skôr benzínový, alebo kahanový. Klasický plynový, ktorý musíte držať, nie je pre manipuláciu ideálny. BTW: mám plynový, takže toľko k tomu.
 • Nožnice: Na strihanie, v nich nie je žiadne ďalšie kúzlo
 • Meter: Krajčírsky je najlepší, ale osobne mám klasický odvíjací
 • Spona: Spona, pracka, trojzubec, skrátka niečo, čím budete náramok pripínať na ruku. Dnes je k dispozícii nepreberné množstvo možností. Máme oceľové, nastaviteľné, plastové, s píšťalkou, ferocetiovou tyčinkou a tony ďalších. Stačí si vybrať podľa vkusu.

V okamihu, kedy máte všetky tieto potreby, môžete začať s prácou. Zábava začína

Krok po kroku a na konci? Náramok!

Celkový postup si rozdelíme do niekoľkých krokov tak, aby sme čo najlepšie porozumeli celému procesu. Ono nie je ťažké uviazať uzol, skôr správne zmerať, založiť, ukončiť.

1. Dvakrát meraj a raz strihaj!

Základom každého náramku je správne zmerané zápästie. V meraniu obvodu budú mať výhodu páni, rovnako ako s úpravou skutočnej miery. Hold, skúsenosti sú skúsenosti a nesmejte sa, sme skrátka takí. Takže, ak nemáte krajčírsky meter, vezmite do ruky paracord a omotajte ho okolo zápästia, nie tesne, ani voľne. Označte si, kam sa priložil koniec šnúry a pripočítajte cca 2-3 centimetre. Tak ako vždy. Taká by mala byť dĺžka náramku, aby neškrtil ani nebol moc voľný.

Keď poznáme dĺžku náramku, môžeme si spočítať, koľko budeme potrebovať paracorda. Pre približný prehľad prikladám tabuľku. Skrátka vnútorná vrstva je výsledná dĺžka náramku x 10,5 a vonkajšia dĺžka náramku x 12.

OBVOD ZÁPÄSTIA (CM) Dĺžka náramku (cm) Dĺžka vnútornej vrstvy (cm) Dĺžka vonkajšej vrstvy (cm)
16 19 200 228
17 20 210 240
18 21 220 252
19 22 230 264
20 23 240 276

2. Strihaj, zváraj

Keďže má paracord dve vrstvy, kedy obe sú ako živé, je potreba paracord vždy dobre zavariť. Po prestrihnutí na vás vykukne vnútorná vrstva. Hneď vezmite do ruky zapaľovač a urobte závar. Počkajte, až sa začne paracord škvariť a objaví sa malý plamienok. Sfúknite ho a koniec trochu pofoukejte, aby nebol tak horúci. Potom rukou urobte na konci malú úhľadnú placku. POZOR! NESPÁĽTE SA! Takto ošetrite všetky konce a môžete prejsť k samotnému viazaniu.

Návod na pletenie paracorda

Návod na pletenie paracorda

3. Príprava pracky

Nasledujúci krok je veľmi dôležitý vykonať správne. Inak budete náramok prerábať. Verte mi, nie je to príjemné. Prevlečenie pracky môžete vykonať buď štandardne, alebo podľa mňa. Ako chcete. skrátka - prehnite povrázok napol. Prostriedok prevlečte koncom spony smerom zhora nadol. Malé vniknuté očko poslúži na prevlečenie zvyšku paracorda. Tým je jedna strana hotová.

Alebo - postupujte podobne, len po prevlečeniu stredu každý koniec obtočte skrze prievlak ešte raz (vnútrom). Vďaka tomu bude prievlak pekný, plný a nie prázdny ako účet týždeň pred výplatou. Opäť. Viď obrázok.

Viete, ako som spomínal placku po zataveniu konca paracorda? Je to kvôli tomu, aby šiel dobre prevliecť sponou. To predsa chceme!

Návod na pletenie paracorda

Návod na pletenie paracorda


Druhý koniec je trochu zložitejší. Rovno poviem svoj spôsob, teda pre mňa ten lepší. Dvojlinku veďte hornou časťou trojzubca. Prevlečte vnútorným otvorom a priveďte dole. Každý koniec potom obtočte ešte raz vonkajšou stranou. Je dôležité, aby výsledné konce viedli zospodu trojzubca.

Návod na pletenie paracorda

Návod na pletenie paracorda

POZOR! V tento okamih máte poslednú šancu zmerať a správne porovnať dĺžku náramku. Po prvom uzlu už to bez rozmotania nepôjde.

4. Jedným dnu, druhým von

Hoci by sa mohlo zdať viazanie zložité, nie je tomu tak. Mám svoju riekanku, ktorú si opakujem stále dookola, rovnako ako svadobný sľub. Znie tak to: Vrchom, vrchom, spodkom, skrz a utiahnuť. Spodkom, spodkom, vrchom, skrz a utiahnuť.

Vysvetlím. Po nadviazaní spony môžete začať s uzlami. Sústreďte sa vždy na jednu stranu náramku. Náramok otočte chrbtom nahor, vezmite konca paracorda a začnite kúzliť.

Prvý uzol je najdôležitejší. Tú farbu (ak robíte dvojfarebný), ktorú prvýkrát vrchom pretiahnete cez dvojlinku, budete mať navrchu už navždy. Kvôli prehľadnosti som náramok rozdelil farbami, nech je viazanie prehľadnejšie. Pravú (čiernu) linku veďte cez dvojlinku, cez čiernu linku veďte ľavú (zelenu) linku, ktorú prevlečiete pod dvojlinkou a vzniknutým očkom pretiahnete von. Teraz utiahnuť!

Návod na pletenie paracorda

Návod na pletenie paracorda

Na ľavej strane pozerá paracord smerom dolu. Teraz začína riekanka. Ľavú (čiernu) linku prevlečte opäť nad dvojlinkou, nad ňou ľavú (zelenú) linku, ktorej koniec prevlečiete pod dvojlinkou a skrze očko opäť von a utiahnuť. Už to dáva zmysel?

Návod na pletenie paracorda

Návod na pletenie paracorda

Po utiahnutí pokračuje riekanka. Ľavá linka teraz smeruje smerom nahor. Pokračujte - Ľavú linku pretiahnete pod dvojlinkou, pod ňou pravú linku, ktorú vytiahnete nad dvojlinkou skrze očko a opäť utiahnuť. Teda spodkom, spodkom, vrchom, skrz a utiahnuť. Takto pokračujte, kým neprídete uzle ku koncu náramku

Návod na pletenie paracorda

Návod na pletenie paracorda

Návod na pletenie paracorda

5. Sladký a horľavý koniec

Potom, čo ste sa prouzlovali až na koniec náramku, je potrebné ho správne zakončiť. Odstrihnite konca paracorda a nechajte pozerať cca 2-3mm. Opäť sa chopte zapaľovača. Majte po ruke kus kovu, osobne používam nožnice. Roztavte vyčnievajúci koniec paracorda a nechajte trochu roztaviť. Potom sfúknite plamienok a nožnicami, alebo iným nástrojom, zažehlite koniec tak, aby nebol vidieť. Nesmie mať ostré hrany, inak bude škriabať na ruke. Tak a náramok je hotový, gratulujem.

Návod na pletenie paracorda

Návod na pletenie paracorda

Návod na pletenie paracorda

Doplnenie pre DOUBLE-COBRA

Ak túžite po uzlu Double COBRA, postup je jednoduchý. Podľa tabuľky si odstrihnite ďalší kus paracorda, prehnite polkou cez hotový náramok a začnite znovu s uzlom a mojou riekankou. Postupujte rovnako a po chvíli máte hotový náramok s dvojitou kobrou. Pre predstavu dávam fotku jedného môjho už hotového.

Návod na pletenie paracorda

Doplnenie pre viacfarebné náramky

Jasne, mňa sa to tiež páči, ale verte mi, že je to veľa práce navyše. Dá sa vymyslieť takmer všetko. Napríklad môže byť vrchný uzol iný ako spodný, to je asi to najjednoduchšie. Potom môže byť vnútorná dvojlinka inej farby, alebo iná farba vnútorného a vonkajšieho uzla. Tak ako tak, potrebujete vedieť zvárať rôzne farby paracorda k sebe. Väčšina ľudí to robí takzvane tupo. Osobne odporúčam nasledovné:

Namerajte si časti paracorda. U zváraných - jeden koniec zavarte do špičky, druhý rozstrihnite a vytiahnite vnútorné lanka (cca 1cm).

Návod na pletenie paracorda

Tie odstrihnite a vonkajšiu časť paracorda pretiahnite. Tým vznikne dutinka. Do nej zastrčte druhú časť paracorda inej farby zavarenú do špičky. Celé potom poriadne zavarte. Dajte pozor - hoci musí byť spoj pevne zvarený, musí byť stále zachovaná jeho hybnosť. Takto potom použite podľa ľubovôle. Môžete dosiahnuť zaujímavých vzorov.

Návod na pletenie paracorda

Návod na pletenie paracorda

Návod na pletenie paracorda

Rady, tipy, triky a taktiky

Som rád, že ste spolu so mnou prišli až na koniec. Teraz máte na ruke krásny náramok, ktorý je vlastne tak trochu moje dieťa. Netreba ďakovať, urobil som to rád. Aby išlo všetko od ruky, prikladám pár mojich rád a postrehov.

 • Pri prevliekaniu sponu poriadne utiahnite, inak bude spona na koncoch voľná. Náramok potom nemá potrebnú tuhosť.
 • Meranie náramku uvažujte, akoby bol zapnutý. Teda od vnútornej hrany troujzubce po koniec náramku. Musia byť zmeraná vždy reálna diaľka.

Návod na pletenie paracorda

 • Dbajte, aby vnútorná dvojlinka bola súmerná, aby jedna strana nebola dlhšia ako tá druhá.
 • Počas viazania vždy uzly sťahujte k sebe, aby bol náramok pevný a uzly pekne pri sebe.
 • Na konci, pri viazaní posledných uzlov, sa snažte vtesnať do poslednej medzery čo najviac uzlov. Tým náramok stuhne.
 • Každý uzol starostlivo vyrovnajte a utiahnite.
 • Ak sa stane, že je náramok moc veľký, alebo malý, namočte ho do horúcej vody. Buď natiahnite, alebo nechajte pozvoľna vyschnúť. Tak sa stiahne, alebo roztiahne.
 • Odporúčam spony s nastaviteľnou veľkosťou. Sú síce drahšie, ale ak vám v lete trochu opuchne zápästie, len náramok povolíte.
 • Je dobré mať na pletenie stojanček. Potom sa lepšie tvorí, držia dĺžka a tak ďalej. Avšak nutnosťou to nie je. Ja urobil viac ako 50 náramkov voľne v ruke a nikdy mi to nevadilo.

Lanka paracordov rôznych farieb

Koniec dobrý, všetko dobré

Dúfam, že som vás svojím popisom moc nenudil. Pletenie paracorda je zábava, ktorá má často moc pekný výsledok. Ľudia sa vás budú pýtať, odkiaľ náramok máte. Keď sa dozvie, že ste si ho robili sami, zrazu sa ocitnete v jedenásť večer pri stole sa spálenými prstami od päťdesiateho náramku, obojku, alebo vodítka, čo ste ten týždeň urobili. Je to svojím spôsobom prekliatie. Dnešná doba náramkom naozaj prispieva. Môžete doplniť o GlowCord, FireCord a ďalšie alternatívy, ktoré sú veľmi užitočné. V zhromaždení farieb si vyberie každý a určite nebude sklamaný. Tak čo? Idete do toho? U nás tiež paracord nakúpite.

vyberte si z našej ponuky paracordov

Štítky Paracordy

Čitateľov ďalej zaujíma