📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Je čas vybaliť jesennú výbavu!

1. září 2023Rady a tipyPavel KreuzigerČas čítania 6 minút

S prichádzajúcou jeseňou sa mení aj skladba funkčného oblečenia a outdoorového vybavenia. Je na čase vytiahnuť zo skríň, pivníc a kumbálov jesennú výbavu a včas doplniť všetko, čo jej chýba k dokonalosti. Buďte o krok napred a nenechajte sa zaskočiť prvými sychravými dňami. Užite si jesenné dobrodružstvo naplno. Kto je pripravený, nie je zaskočený!

Začnite včas!

Aj keď sa to možno nezdá, jeseň už začína klopať na dvere. Niekto môže byť sklamaný, niekomu sa naopak uľaví. Pravdou ale zostáva, že jeseň praje outdooru! Len je potrebné pre to niečo urobiť, aby ste si namiesto skvelých zážitkov a cenných skúseností neodniesli nádchu a prechladnutie. Popri budovaní imunity je dôležité predovšetkým kvalitné vybavenie. A práve tomu sa dnes budeme venovať.

Pri "prechode na jesennú prevádzku" zaznamenáte najväčšie zmeny tradične pri oblečení - budete potrebovať teplejšie a funkčné kúsky, a to vo viacerých vrstvách. Prestáva byť priorita ochrana pred slnkom a horúčavou, preč sú dotieraví komáre. Naopak je čas začať zatepľovať a chrániť sa pred vetrom, dažďom a prevlhnutím. Ďalej je potrebné oprášiť niektoré vybavenie, ktoré v lete (takmer) nebolo potrebné…

Niektoré položky z nasledujúceho výberu už možno máte doma z minuloročnej sezóny. Nikdy ale nie je na škodu urobiť si súpis všetkého, čo vám chýba, a prípadné resty doplniť. Čo všetko teda budete potrebovať, kým sa na jeseň vydáte do terénu?

bunda, batoh, jesenné vybavenie

Jeseň praje outdooru! Chce to ale kvalitné outdoorové vybavenie.

Funkčné oblečenie a vrstvy

V prvom rade skontrolujte, či máte čo na seba. To sa týka všetkých troch vrstiev, ktoré by ste v chladnejšom období roka mali správne nakombinovať tak, aby sa vhodne dopĺňali a celok vás ochránil pred nepriaznivými podmienkami.

 • Prvú vrstvu, ktorá je najbližšie telu, označujeme ako sacia, a jej účelom je distribuovať vlhkosť a pot smerom od tela.
 • Druhá vrstva je izolačná a má za úlohu dodávať pocit tepla.
 • A nakoniec vrchná vrstva, to sú bundy, ktoré plnia ochrannú funkciu a tvoria akúsi bariéru medzi vašim telom a okolitým prostredím.

Prvá vrstva - udržte sa v suchu a teple

Ako už názov napovedá, prvá vrstva je oblečenie, ktoré nosíte priamo na tele. Hlavným kritériom je teda padnúci strih, ktorý by mal telo obopínať, nikde neškrtiť a nebrániť v pohybe, a predovšetkým dodať pohodlie na celodenné nosenie.

V chladných podmienkach budete potrebovať, aby vás bielizeň udržala v teple a aby ste sa v nej nespotili a následne neprechladli. Budú vás teda zaujímať jeho izolačné vlastnosti a schopnosť odvádzať od tela vlhkosť. Kvalitné tričká, boxerky a ponožky sú základom pre celodenný pohyb v chladných a nepriaznivých podmienkach.

Ďalším kľúčovým faktorom je materiál. Toto je téma na samostatný rozbor a budeme sa mu podrobnejšie venovať v samostatnom článku, ktorý vyjde priebehu septembra. Teraz si zopakujeme základy, a síce:

 • Bavlna: je pohodlná, jej nevýhoda ale je, že zle odvádza vlhkosť. Keď sa spotíte v bavlnenom tričku a spodkách, zostanete skrátka do konca dňa v mokre, čo zvlášť na jeseň nie je úplne dobrá vyhliadka. Nejedná sa teda o vhodný funkčný materiál.
 • Syntetika (napr. polyester, polypropylén, nylon): syntetická bielizeň veľmi efektívne odvádza pot, je mechanicky odolná a ľahká. Hodí sa teda predovšetkým na aeróbne aktivity. Nevýhodou je, že môže chladiť, zapáchať a je horľavá, takže pri jesennom táboráku tak trochu riskujete, že vám „blafne“.
 • Merino vlna: je príjemná aj na dlhodobé nosenie, nezapácha a hreje, aj keď je vlhké. Pretože neodvádza vlhkosť tak rýchlo, hodí sa na pokojnejšie aktivity.
 • Zmesové materiály: kombinácia vyššie uvedených materiálov, ktoré zlučujú ich výhody, rýchlejšie schnú a zároveň dobre izolujú. Zlatá stredná cesta.
Odporúčané produkty

Čo by teda mala prvá vrstva spĺňať?

 • Padnúci strih a pohodlie.
 • Vhodný materiál, ktorý udržuje telesnú teplotu a efektívne odvádza vlhkosť.
 • Gramáž vhodná pre danú fyzickú aktivitu (pri výkonnostnom športe, pri ktorom sa zapotíte, bude iná ako pri kľudových aktivitách, kedy sa pohybom príliš nezahrejete).

Funkcia druhej vrstvy

Druhá vrstva, teda izolačná, by mala spĺňať dve základné funkcie:

 • Izolácia. Mala by fungovať tak, aby ste si čo najlepšie udržali telesné teplo, ktorým si pod oblečením sami „kúrite“.
 • Priedušnosť. Druhá vrstva by mala optimálnym spôsobom odvádzať od tela pot „nazhromaždený“ prvou vrstvou.

Pre druhú vrstvu sú ideálne špeciálne vyvinuté syntetické materiály, ktoré obe spomínané funkcie spĺňajú na výbornú. Či už si vyberáte sveter alebo mikinu, mal by byť ich materiál presne prispôsobený svojmu účelu.

Máme tu napr. fleece, čo je obľúbený pohodlný a mäkký materiál… teda skôr súbor materiálov, pretože rôzni výrobcovia si svoju konkrétnu variáciu na fleece pomenovávajú rôzne. Spomenúť môžeme napríklad Thermo Grid HL, ktorý u svojich mikín využíva napríklad spoločnosť Montane.

Iní výrobcovia zase úspešne kombinujú fleece s merino vlnou, ktorá – ako sme si už povedali – patrí medzi top voľby v oblasti funkčného oblečenia, pretože nositeľovi zaisťuje tepelný komfort a efektívny odvod potu. Príkladom kvalitne spracovaného kúsku oblečenia môže byť mikina LTO Thermal 400 Garm od výrobcu NFM.

Pri druhej funkčnej vrstve je rovnako ako pri tej prvej dôležitý aj strih, ktorý kopíruje tvar vášho tela. Dôležité je, aby vám vaše oblečenie nebránilo v pohybe – to by bolo kontraproduktívne.

Vrchnú vrstvu vyberajte starostlivo

A konečne sa dostávame k tretej vrstve, tej ochrannej, ktorú treba vyberať obzvlášť starostlivo. Bundy v tejto kategórii totiž nepatria k najlacnejším, a tak je vhodné si na jeseň zvoliť univerzálne riešenie, ktoré nie je úplne ťažké, je ľahko zbaliteľné, nemá príliš silnú izoláciu (tak, aby rozdiel medzi chodením iba v druhej vrstve a nasadením tretí nebol príliš markantný ) a má dostatočný vodný stĺpec, ktorý vás ochráni pred prechladnutím v daždi.

Silnejšia izolácia pri ochrannej vrstve je vhodná skôr do zimy ako na jeseň. Je to z toho dôvodu, že na jeseň v priebehu dňa dochádza k pomerne veľkým zmenám teplôt. A keď sa v troch vrstvách začnete potiť, tú vrchnú si logicky zložíte. Lenže pokiaľ je rozdiel medzi druhou a treťou vrstvou príliš výrazný, bude vám po zložení tretej vrstvy naopak zima.

Do mierne chladných poveternostných podmienok sa vám bude hodiť napríklad softshellová bunda od značky Helikon-Tex, ktorá nositeľovi prináša ochranu proti vetru a dažďu. Ako alternatívu odporúčame softshellovú bundu od značky Pentagon, ktorá je vyrobená z priedušného a elastického materiálu.

mikina Falcon Pro Sweater Polartec Pentagon<sup>&reg;</sup>

Pre druhú vrstvu sú ideálne špeciálne vyvinuté syntetické materiály, napr. u mikiny Falcon Pro Sweater Polartec od Pentagonu ide o kombináciu populárneho Polartecu a jemného vnútorného fleecu.

Obujte si vhodné topánky

Čo je pred jeseňou rozhodne treba skontrolovať je stav vašich doterajších pohoriek. Teda pokiaľ už nejaké máte. Pokiaľ nie, rozhodne sa do terénu nevydávajte v teniskách a už vôbec nie v sandáloch. Topánky sú jednou z najdôležitejších súčastí vašej výbavy, takže ich výber rozhodne nepodceňujte.

Jesenné pohorky sú stále menej zateplené ako tie zimné, čo je výhoda, pretože sú ľahšie. Čo sa týka materiálu, máte na výber buď textilne-kožený, alebo len kožený zvršok. Všeobecne platí, že čím náročnejšiu horskú turistiku sa chystáte vykonávať, tým viac kože by vaša nová obuv mala mať. Pri správnej starostlivosti vám kožené topánky vydržia skutočne dlho. Oproti tým textilným sú síce menej priedušné, ale zato vás o niečo lepšie ochránia pred vonkajšími vplyvmi.

Veľká časť ponúkaných pohoriek je v dnešnej dobe vybavená určitým druhom membrány, najčastejšie Gore-Texom. Gore-Tex a jemu podobné alternatívy iných značiek slúžia na to, aby mala obuv vyššiu odolnosť voči vode a súčasne zostávala priedušná. Štruktúra membrány je totiž koncipovaná tak, aby prepustila molekuly pary zvnútra, ale kvapky vody zvonku po nej zídu.

Ďalším pojmom medzi výrobcami topánok je Vibram – to je talianska značka s dlhoročnými skúsenosťami, ktorá pre ostatných produkuje podošvy. Značka Vibram zospodu topánky je vždy zárukou kvality.

Náročnejší užívatelia, ktorí sa chystajú do hôr nosiť veľkú záťaž – ale aj tí, ktorí vyžadujú nekompromisnú kvalitu – si u nás môžu vybrať napríklad topánky Lowa Z-8N GTX C, vyrobené z hydrofóbnej štiepenky kombinovanej s textilom. Táto obuv, ktorá je certifikovaná ako pracovná, zvládne aj tie najnáročnejšie pochody.

Celokoženou alternatívou je potom model Mountain GTX od rovnakého výrobcu, ktorý je nielen funkčný, ale aj veľmi dobre vyzerá. Legendárne topánky Zephyr vo svojej druhej generácii potom ponúkame aj vo veľkostiach pre dámy. Okrem nemeckej značky Lowa máme v sortimente aj produkty nórskej spoločnosti Alfa.

topánky swat chase

Jesenné topánky musia vydržať aj v náročných podmienkach. Topánka S.W.A.T. Chase je vyrobená z kvalitnej full grain kože, ktorá aj v takých podmienkach zaistí maximálny komfort.

Niečo na hlavu

Zatiaľ čo v lete si vonku v prírode musíme chrániť hlavu predovšetkým pred slnkom, na jeseň už začína byť hlavným dôvodom nosenia čiapky predovšetkým zima a chlad. Podľa predpovede počasia je vhodné si určiť, či zostanete pri letnej šiltovke alebo radšej siahnete po zimnej (napríklad fleecovej) čiapke.

Jesenná krajina je zároveň skvelým prostredím na vyskúšanie viacúčelovej šatky alebo kukly na hlavu. Všestrannú šatku totiž môžete využiť ako šál, tak ako pokrývku hlavy alebo napríklad ako potítko.

Hoci sa to nezdá, môže v niektorých prípadoch hroziť úpal aj na jeseň. Preto je dobré si hlavu chrániť aj vtedy, keď vonku práve nefúka a na teplomere je relatívne dosť stupňov nad nulou. Naopak, keď ručička teplomera klesá, začína hlavou odchádzať drahocenné telesné teplo, o ktoré v jesennej prírode prísť nechcete

Chráňte si ruky

Nielen hlavou, ale aj z nechráneného povrchu rúk zbytočne odchádza telesné teplo, a preto je vhodné sa už na jeseň poobzerať po kvalitných rukaviciach. Tie ešte nemusia byť úplne zimné, ale mali by chrániť ruky nositeľa pred vlezlým chladom zvonku. A súčasne by mali zachovávať určitú mieru jemnej motoriky.

Bez obáv si môžete zvoliť aj niektorý z modelov pracovných alebo taktických (streleckých) rukavíc, ktoré sú síce pôvodne určené na iné účely, ako je nosenie do prírody, ale súčasne ich pokojne využijete aj tam.

Pre táborenie v jesennej prírode si však môžete zaobstarať aj rukavice, ktorých primárnym zameraním bola väčšia zima. Naším tajným tipom sú kožené zimné rukavice Woodcrafter od spoločnosti Helikon-Tex, ktoré ponúkajú dostatočnú citlivosť aj pri práci s nožom alebo strelnou zbraňou, ale súčasne vás dokážu ochrániť pred vrtochmi počasia aj popálením od horúceho riadu.

rukavice Crocodile FR Nomex Direct Action<sup>&reg;</sup>

Rukavice Crocodile FR Nomex Direct Action® vás ochránia nielen pred jesenným chladom, ale aj pred mechanickým poranením, a dokonca aj pred popálením.

Uvarte si čaj alebo napríklad guláš

Čím nižšia teplota je vonku, tým viac sa základom denného režimu stáva teplé jedlo a pitie. Aby ste si svoj proviant mohli ohriať, potrebujete na to vhodné vybavenie. Ideálne také, ktoré nezaberie veľa miesta v batohu a príliš sa neprenesie.

Vybrať si môžete napríklad kompletnú sadu nádoby a variča vo veľmi kompaktnom prevedení (Jetboil Zip), prípadne u nás zakúpite aj klasický drievkač alebo sadu na varenie na liehu.

A keď už si čaj alebo kávu uvaríte, potom samozrejme chcete, aby vám nápoj čo najdlhšie zostal teplý. Na tieto účely odporúčame výber niektorej zo širokej škály nami ponúkaných termosiek.

Jetboil Flash

Vo variču Jetboil Flash si uvaríte rýchlo a ľahko.

Posvieťte si na cestu

Jeseň má oproti letu jedno špecifikum – začínajú sa skracovať dni. Neskôr popoludní je chvíľu šero a než sa nazdáte, zistíte, že sa prechádzate v takmer úplnej tme. V takom prípade je vhodné si na cestu posvietiť. V ideálnom prípade čelovkou, ktorou sa u nás tiež môžete „vyzbrojiť“. Čelovky patria k najefektívnejším svetelným zdrojom preto, že ich môžete používať a súčasne vám zostávajú obe ruky voľné.

Správna čelovka by mala byť vybavená nastaviteľným popruhom, tak, aby ste si ju mohli prispôsobiť priamo svojej hlave. Čelovky sú poháňané na batérie, pričom niektoré z nich sú klasické (tužkové AA alebo mikrotužkové AAA) a v iných prípadoch ide o nabíjacie akumulátory. Z tých potom niektoré potrebujú nabíjačku s držiakom a iné sa nabíjajú napríklad cez rozhranie USB priamo z elektrickej siete.

Prespávanie v prírode

O spacákoch a karimatkách už v našom magazíne nájdete viac článkov, lenže problematika prespávania v prírode tým zďaleka nie je vyčerpaná. Samozrejme môžeme zopakovať, že spacák a karimatku by sme mali prispôsobiť teplote vonku, a ďalšie všeobecne známe fakty, ale pozrime sa na spanie v prírode ešte trochu inak.

TIP: Prečítajte si v našom nedávnom článku, ako vybrať trojsezónny spacák, ktorý využijete od jari do jesene.

Okrem spacáku a karimatky sa na spanie vonku totiž bude hodiť aj bivakovací vak alebo žďárák. Ten slúži ako ďalšia vrstva izolácie v náročnejších podmienkach a ide v zásade o obal na spacák, ktorý ale možno vnímať aj ako akýsi „zredukovaný“ stan. Práve v jesennom období sa tento kúsok výbavy bude rozhodne hodiť.

A ak chcete poriadnu izoláciu – najmä od zeme – kúpte si hamaku. V hojdacej sieti sa vyspíte pohodlne a navyše napríklad progresívna poľská značka Lesovik ponúka okrem samotných hamak aj príslušenstvo, vďaka ktorému sa vám bude pohodlne hojdať napríklad aj na jeseň.

Medzi toto príslušenstvo sa radí aj deka pod hamaku (tzv. underquilt), ktorá vytvára extra vrstvu izolácie – v tomto prípade je v porovnaní s karimatkou efektívnejšia, pretože karimatka sa v hojdacej sieti v priebehu noci rôzne posúva, pretože je skrátka určená pre rovný terén. A ďalej tu máme celty, ktoré zase ochránia pred vetrom a dažďom.

Štítky Podzím

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne