📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako na fixáciu zlomeniny v prírode

19. března 2022Rady a tipyPavel KreuzigerČas čítania 12 minútPrečítané: 1967x

Na cestách za dobrodružstvom sa nám toho môže prihodiť veľa, a to aj v negatívnom slova zmysle. To však neznamená, že by sme mali žiť ako skleníkové kvetinky. Príroda je drsná, ale aj krásna. A bola by škoda sa o ňu ochudobniť len preto, že sa nám v nej niečo môže stať. Napríklad ako že si v nej môžeme zlomiť končatinu. Na nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako takú zlomeninu riešiť v poľných podmienkach.

Na výletoch buďte optimisti, ale počítajte s horším variantom

Urobíte zlý krok a noha sa vám otočí v členku. Zachytíte sa rukou o vetvu stromu a podkĺznete, zatiaľ čo ruka vám zostane „na mieste“. Skutálite sa zo zrázu a noha sa vám cestou zachytí medzi dva kamene. A zrazu zistíte, že ďalej nemôžete. Že vaše pochybenie má následky, ktoré treba riešiť, aby ste mohli ďalej. Aby ste sa živí vrátili domov. Áno, dnes má každý pri sebe mobil a existujú vrtuľníky záchranárov a horská služba. Ale niekam sa ani ten vrtuľník nedostane. A navyše sa pokojne môže stať, že si pri onom páde poškodíte aj ten mobil.

Je výhoda, ak ste na riešenie nešťastnej situácie aspoň dvaja. Ale tiež sa dosť dobre môže stať, že sa v nej ocitnete sami. Bez šance na pomoc ostatných. Len so základným vybavením, v lepšom prípade s lekárničkou v batohu, s nožom a tým, čo príroda dá. Ako z takejto situácie vyjsť so cťou a bez trvalých následkov? Čítajte ďalej. Začnime zlomeninou nohy, ktorá býva vo väčšine prípadov vážnejšia. Do bezpečia totiž dôjdete aj s jednou rukou, aj keby ste na mieste mali nechať batoh (aspoň v tuzemských podmienkach si veľmi nedokážeme predstaviť, že by ste niečo také neprežili). Ale mať k dispozícii iba jednu nohu, to už máte horší problém.

Zaujímavé je, že pri cestách do prírody sú jednodenní turisti ohrození viac ako tí viacdenní. Tí sú totiž na cestu lepšie pripravení, počítajú s najhorším a vo väčšine prípadov si zranenie dokážu aspoň provizórne vyriešiť svojpomocne. Naopak, jednodňový turisti si môžu povedať, že idú predsa len na krátku vychádzku, tak na čo by si so sebou ťahali príliš veľa výbavy.

Nižšie uvedené pokyny berte skôr ako všeobecné, tzn. nehodiace sa úplne v 100 % situácií - každé zranenie je totiž individuálne a u niektorých skrátka musíte počkať na zásah zdravotníkov. Našťastie v ČR alebo na Slovensku prakticky všade tam, kam to majú bežní zdravotníci príliš ďaleko, existuje aj už spomínaná horská služba. My sa však chceme baviť skôr o prípadoch, keď ste schopní sa sami stabilizovať a dôjsť k najbližšej civilizácii si pomoc vyhľadať osobne, alebo vám nič iné nezostáva.

Každopádne najdôležitejšia je prevencia. Pred cestou do prírody – najmä ak sa vydávate na osamelý trek – je dobré dať vedieť niekomu zo svojho okolia, kam idete. V prípade, že sa dlhšiu dobu neozvete, môže tento človek zalarmovať pomoc. Ďalej by ste pri sebe mali mať nejaké komunikačné zariadenie. Vo väčšine lokalít, aspoň v SR, bude stačiť mobilný telefón (dostatočne nabitý a ideálne odolný), ale v zahraničí s takým luxusom nepočítajte a radšej si kúpte nejaký GPS lokátor s núdzovou signalizáciou, aké sa používajú napríklad na lodiach. A hlavne – nepreceňujte svoje sily.

Fixácia zlomenej nohy

Ak si zlomíte v prírode nohu, samozrejme záleží na tom, či ide o zlomeninu kĺbu (a ktorého) alebo kosti. Ale vo všetkých prípadoch treba predovšetkým nepanikáriť a ísť na vec s čistou hlavou. U zlomenín nôh (a vlastne aj rúk) býva výhodou, že sa väčšinou jedná o zlomeniny čisté a „opraviteľné“, a to aj improvizovane. Pokiaľ práve nejde o komplikovanú otvorenú zlomeninu, ktorá by potenciálne mohla aj ohrozovať život zraneného.

Krok 1. Prvým krokom je posúdiť situáciu (čo obdobne platí aj pre zlomeninu ruky). Zlomenú nohu spoznáte tak, že vám buď trčí kosť z kože (horší variant), alebo pri páde počujete zreteľné praskanie a následne na nohu nemôžete došliapnuť, pretože bolesť je skrátka príliš veľká. Môžu sa vyskytovať opuchy a modriny. Miesto zranenia prirodzene lokalizujete podľa bolesti, a môže sa tiež stať, že si zlomeninu skrátka pomýlite s vykĺbeným alebo podvrtnutým (napríklad) členkom. Ale v tomto prípade je vlastne jedno, či sa jedná o zlomeninu alebo nie. Na miesto určenia v danom stave tak či onak nedôjdete. Na röntgen a sadru budete mať čas, až budete v bezpečí.

Krok 2. Ak sa jedná o otvorenú zlomeninu, je potrebné pokračovať dezinfekciou, aby sa vám do nohy nedostala infekcia. Predpokladáme, že ste si do prírody nejakú vzali. Keď už nie štandardné liečivo, tak aspoň placatku slivovice. Tu nenabádame k alkoholizmu – pálenka je skutočne dobrá vec nielen na vnútorné, ale aj na občasné vonkajšie použitie. Pred samotnou dezinfekciou je ešte nutné ranu vypláchnuť väčším množstvom vody od prípadných nečistôt, napríklad blata a podobne.

Krok 3. Ďalej budeme predpokladať, že pri sebe máte základne vybavenú lekárničku. Takže vytiahnite obväz a otvorenú ranu zaviažte. Predtým ju prekryte obväzovým vankúšikom. Ale ak také vybavenie nemáte, budete musieť improvizovať a stiahnuť ranu vhodným kusom oblečenia (ideálne z prírodného materiálu, ako je bavlna). Zranenému však žiadne oblečenie rozhodne neodkladajte, maximálne odstrihnite kus prekážajúceho odevu priamo okolo rany.

Poznámka: Pozor! Ak ide o otvorenú zlomeninu a nielen o nejaké pridružené škrabnutie, pristúpte k zaviazaniu a stiahnutiu rany až po (aspoň čiastočnom a improvizovanom) porovnaní končatiny (pozri ďalej).

Krok 5. Pred nasadením dlahy bude treba nohu narovnať, ak je viditeľne deformovaná a zranenie nemôžete znehybniť v polohe, v akej sa nachádza. Zároveň pod miestom zranenia necítite pulz, noha modrá a podobne. S narovnávaním končatiny je však potrebné prestať vo chvíli, keď zranený človek cíti náhle dramatické zhoršenie bolesti. Narovnávaním končatinu nenastavíte do takej polohy, v ktorej by mala jej kosť opäť zrásť – to nechajte na lekárovi. Obmedzíte však možnosť, že by mohlo dôjsť k ďalším zraneniam svalov, nervov a ciev. Také zranenia by sa potom liečili horšie ako samotná zlomenina.

Poznámka: S narovnávaním prestaňte aj vtedy, ak cítite odpor končatiny. Nechceli by ste predsa k jednej zlomenine pridať ďalšiu.

Muž otvárajúci stan

Krok 6. Potom sa končatinu konečne pokúste fixovať dlahou. Môže ísť o turistickú palicu alebo jej časť, rovnú vetvu alebo čokoľvek pevného a dlhého, čo po ceste nájdete. Palica od stanu či lyžiarske palice, pumpičku na bicykel alebo dokonca zrolované noviny, to je úplne jedno. Nebojte sa to zlomiť na potrebnú dĺžku - akúkoľvek vec môžete kúpiť znova, ale kosť máte len jednu. Zvolený predmet k nohe pripevnite opäť obväzmi alebo – ak ste horšie pripravení – kusmi náhradného oblečenia z batohu. Na dlhšie cesty mimo civilizáciu odporúčame zohnať si dopredu flexibilnú hliníkovú dlahu.

Pod dlahu dajte nejakú vypchávku, aby na kosť netlačila a neohrozovala krvný obeh v končatine, a vhodným nástrojom (popruhy z batohu, kusy oblečenia, lepiacou páskou, obväzom) ju pritiahnite ku končatine. Ideálne je, ak dáte na každú stranu nohy jednu dlahu, čím dáte končatine oporu z oboch strán.

Krok 7. Pokiaľ je stabilizovaný človek schopný pohybu a zlomenina nie je príliš komplikovaná, môžete sa pomaly vydať na cestu. V ideálnom prípade už ale v tejto chvíli viete, že sa k vám blíži pomoc. Či tak alebo onak, ešte zďaleka nemáte vyhrané - musíte pravidelne kontrolovať, či dlaha alebo opuch nespôsobujú prerušenie krvného obehu. Ak áno, potom je vhodné uvoľniť stiahnutie dlahy. Pokiaľ je obeh prerušený fyziologicky, potom je dobré situáciu konzultovať na tiesňovej linke, ak máte k nej prístup.

Fixácia zlomenej paže

Väčšina krokov pri fixácii zlomenej paže je obdobná ako pri nohe, snáď len s tým rozdielom, že pažu fixujete v polohe s ohnutým lakťom. Ak nemáte k dispozícii vôbec žiadne možnosti ani improvizované dlahy, pripevnite pažu k hrudníku (pri zlomenej nohe môžete analogicky „pripnúť“ zranenú nohu k tej zdravej). Vďaka pripnutiu k hrudníku sa paže nebude pohybovať a vy tak môžete relatívne pohodlne a s minimalizáciou bolesti dôjsť do bezpečia.

V čo najprirodzenejšej polohe udržíte zranenú ruku aj tým, keď si do ruky vložíte niečo aspoň trochu guľatého, napríklad zrolovanú ponožku. Čo platí v prípadoch, že si ruku zlomíte v predlaktí. Potom predlaktie fixujte dvoma dlahami (z každej strany jednu). Dlahy by mali byť dlhšie ako samotné predlaktia, tj. na jednej strane presahovať končekmi prstov a na strane druhej lakeť.

Dlahu na paži zafixujte a čo možno najpevnejšie priviažte, ale aj tentoraz kontrolujte, či sa aj ku končekom prstov dostane krvný obeh.

Ak máte ruku zlomenú v nadlaktí, môžete ako dlahu jednoducho použiť trup zraneného. Najprv pažu ohnite v lakti, potom ju priviažte trojuholníkovou šatkou alebo kusom látky za krkom a nakoniec priviažte ruku nad a pod zlomeninou k trupu. Okrem toho však môžete aj na nadlaktí použiť tzv. koaptačnú dlahu, ktorá nadlaktie fixuje tak, že ide z oboch strán paže a pod lakťom sa ohne. Ideálna je pre tieto prípady flexibilná hliníková dlaha. V prípade použitia koaptačnej dlahy a následnej fixácie k hrudníku je však potrebné do podpazušia vecpať kus látky, napríklad opäť ponožku, aby nedochádzalo k nedokrveniu paže.

K nešťastným situáciám v divočine jednoducho dochádza dnes a denne a vy musíte byť pripravení na to, že sa niečo také stane aj vám. Situáciu riešte s chladnou hlavou a buďte na ňu pripravení. Najmä ak sa vydávate niekam, odkiaľ je do civilizácie ďaleko.

Čitateľov ďalej zaujíma

97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí