📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

5 tipov, ako si uľahčiť bivakovanie v zime

18. listopadu 2022Rady a tipyOndřej KrotilČas čítania 6 minút

Ešte ste nepočuli pojem bivakovanie a neviete, čo si pod ním predstaviť? Potom vám ho práve teraz vysvetlíme. Bivakovanie znamená prespávanie pod holým nebom. Predtým sa toto slovo používalo na núdzové prenocovanie v prírode. Dnes sa s ním stretnete už skôr v spojitosti s prespaním vonku za zníženého komfortu.

Úchvatný pohľad na zasneženú krajinu

Tip č. 1: Skontrolujte predpoveď počasia

Ešte predtým, ako sa pustíte do balenia potrebného vybavenia, skontrolujte predpoveď počasia. Hory sú nevyspytateľné a preto je dobré tento krok nepodceniť. Iste nechcete počas vašej výpravy zažiť snehovú fujavicu alebo veľký mráz!

Tip č. 2: Zbaľte si kvalitné zimné vybavenie

Aby ste si bivakovanie užili a v zdraví ho prežili, zbaľte si so sebou kvalitné zimné vybavenie, ktoré vám pomôže udržať sa v teple. V opačnom prípade riskujete bezsennú noc alebo dokonca podchladenie a omrzliny! Nezabudnite preto na vhodný:

Spacák

Výber vhodného spacáku na zimné bivakovanie závisí hlavne od počasia. Páperový sa hodí do mrazivých, jasných nocí. Bývajú drahšie a teplejšie, ale problematickejšie. Do mrazov bez slniečka, kedy je vysoká vlhkosť vzduchu, odporúčame spacák s dutými vláknami, ktorý ani po niekoľkých dňoch nenavlhne. Všeobecne platí, že spacák by mal byť vždy určený do mínusových teplôt a vyrobený z vonkajšieho nepremokavého materiálu.

Batoh

Vhodný batoh na zimné bivakovanie by mal byť dostatočne priestranný, ale nie veľmi ťažký. Nezabudnite na to, že chôdza v snehu môže byť sama o sebe vyčerpávajúca, kór s niekoľko kilovým batohom na chrbte. To platí o to viac v prípade, keď pôjdete na lyžiach. Zásadná je aj jeho nepremokavosť a odolnosť.

Kvalitné oblečenie

Pre nocovanie v zime je dôležité aj kvalitné oblečenie ako je čiapka, ponožky, spodky alebo tričká. Na bivakovanie v chladnom počasí sa skvele hodí merino vlna, ktorá vás zahreje aj v situácii, keď sa spotíte. V prípade nosenia odevov z tohto materiálu sa vyhnete aj zápachu. Z týchto dôvodov si so sebou nemusíte brať toľko kúskov, čo je výhoda v porovnaní s bavlnou alebo s inými materiálmi. Ušetríte tak aj miesto v batohu. Kvalitné topánky do zimných podmienok a rukavice snáď ani nemusíme spomínať. Tvár pred mrazom si ochránite kuklou.

Jedlo

Pre zimné bivakovanie je ako stvorené dehydrované jedlo, ktoré si môžete pripraviť na ohni, plynovom alebo benzínovom variči, ale aj bez neho. Stačí vám trocha vody a za pár minút máte raňajky, obed alebo večeru prichystanú! Na našom e-shope ponúkame pre vegetariánov aj mäsožravcov 100% prírodné hotové jedlá, ktoré sú vysoko energetické, bez pridaných prísad aj prakticky zabalené.

Teplý nápoj v zime vždy poteší

Tip č. 3: Dobre si naplánujte cestu

Okrem prípravy vhodného oblečenia a kontroly počasia si cestu dopredu dobre naplánujte. Vyhnete sa tak stresu, ktorý by vám mohol spôsobiť ešte väčšie problémy. Dopredu si rozmyslite, či sa budete do cieľového miesta presúvať pešo, na lyžiach alebo pomocou snežníc. Podľa neho lepšie odhadnete, koľko času budete potrebovať.


Pamätajte tiež na to, že pohyb v snehu je oveľa náročnejší. Odporúčame vám preto zistiť aj aký druh a aké množstvo sa ho v danej lokalite nachádza. Pre prípad núdze si pripravte náhradný plán spätného návratu do civilizácie.

Tip č. 4: Vyberte si vhodné miesto na bivakovanie

Predovšetkým platí, že musíte vybrať miesto, ktoré je chránené pred vetrom - napríklad skalnou stenou, snehovou závejou alebo vami vytvorenou bariérou (vetvy zapichnuté do zeme, prikryté snehom a ním zahádzané alebo stenu zo snehu).

Keď budete úkryt stavať, vždy myslite na to, že vchod musí smerovať na opačnú stranu, než fúka vietor. Inak vám bude do úkrytu prenikať studený vzduch a spolu s ním aj sneh. Ešte predtým, ako začnete miesto upravovať, sa však prioblečte. Myslite na to, že pri chôdzi alebo lyžovaní sa viac zahrejete, pokiaľ ale budete na mieste, mohli by ste prechladnúť a horšie by sa vám aj zaspávalo.

Tip č. 5: Pripravte si všetko potrebné na varenie aj spanie

Po nájdení vhodného miesta a jeho úprave si pripravte všetky potrebné veci na spanie. Tesne pred zaľahnutím si dôjdete na toaletu, nech v noci nemusíte vyliezať do mrazivej noci. Urobte si aj malú rozcvičku - pobehovanie po lese vám skvele rozprúdi krv v žilách. A až sa budete zavŕtavať do spacáku, nedýchajte dovnútra. Zamedzíte tak jeho zvlhnutiu. Na zahriatie tváre radšej použite kuklu


Ešte predtým ako zarobíte oheň na varenie (čo vrelo odporúčame, pretože horúca polievka, čaj alebo hotové jedlo vás zahreje) sa uistite, že nad vami nie je žiadny sneh alebo cencúle, ktoré by sa mohli teplom roztaviť a spadnúť. Pokiaľ budete variť na ohni, pripravte si tiež vlhké drevo a vodu (lepšie ako sneh sú cencúle, pretože je z nich viac vody). Ohnisko sa potom snažte založiť na podložke z kameňov alebo vlhkého dreva, aby ste tak zabránili jeho postupným prepadávaním pod topiacim sa snehom.

Odporúčané produkty

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne