📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Letné funkčné oblečenie je pojem, ktorý priamo súvisí s termoprádlom a jeho primárnym dôvodom existencie je prispôsobovať sa vášmu telu za rôznych klimatických podmienok a napriek tomu udržiavať telo i vás v čo najväčšej rovnováhe.

Letné funkčné oblečenie je pojem, ktorý priamo súvisí s termo-bielizňou, má ale viac možností využitia než len udržať teplotu. Keď sa teda hovorí o termobielizni, často sa tým myslí nejaké funkčné prádlo.

Čo možno čakať od letného funkčného oblečenia? Jeho primárnym dôvodom existencie je prispôsobovať sa vášmu telu za rôznych klimatických podmienok a napriek tomu udržiavať telo i vás v čo najväčšej rovnováhe. V zime musí zimné funkčné oblečenie hriať, v lete chladiť, pri športe zase odvádza pot a rýchlo schne. To všetko pomáha udržať vašu teplotu tela vo viacerých stálejších formách a telo potom nepodlieha toľko baktériám a vírusom, ktoré na neho obvykle po zmenách teploty tak ochotne dopadnú.

Aké veci by malo vedieť letné funkčné oblečenie?

Občas niekto v tejto veci použije pojem aktívne letné oblečenie či aktívne oblečenie, ale v kocke povedané, je to vždy o tom istom - ide o letné funkčné oblečenie, čo má rad extra zaujímavých vlastností aj parametrov (na rozdiel od tradičných produktov predávaných na modernom trhu je zo špeciálnych typov látok), čo mu prepožičiavajú niekoľko skoro neuveriteľných parametrov, ktoré sú stále aktívne a funkčné (rad z nich zaznamenáte až pri nejakej extrémnej situácii typu dlhší beh):

  • Letné funkčné oblečenie saje pot.
  • Letné funkčné oblečenie je extrémne rýchlo schnúce.
  • Letné funkčné oblečenie je neuveriteľne ľahké.
  • Letné funkčné oblečenie je aktívne anti-alergénne.
  • Letné funkčné oblečenie je pružné.
  • Letné funkčné oblečenie je kompresné.
  • Letné funkčné oblečenie je veľmi odolné.

Ako správne vrstviť letné funkčné oblečenie?

Predtým bolo zvykom, že keď sa objavila nejaká tá nepriazeň počasia, tak na seba priemerný človek navliekol čo najviac ďalších vrstiev oblečenia. Keď nám ale vzniklo letné funkčné oblečenie, bolo zistené, že práve to je pre nás optimálne ochranné prostredie chrániace nás pred vonkajšími vplyvmi a klimatickými výkyvmi.

Celý systém funguje len vďaka vzduchu, ktorý sa zachytí medzi jednotlivými vrstvami oblečenia. Tento vzduch sa následne ľudskou telesnou teplotou zahreje a tvorí vo finále skvelú tepelnú izoláciu tela. To mimochodom tiež dokazuje, že jedna hrubá vrstva je ťažšia a menej teplá, ako dve tenké so vzduchovou kapsou medzi sebou. Stačí teda zle zvoliť nefunkčnú tretiu vrstvu a razom tým zhuntujete akékoľvek dobré snahy letného funkčného oblečenia.

Ako na údržbu letného funkčného oblečenia a je možné ich prať?

Tou úplne prvou vecou, čo by ste mali urobiť po nákupe letného funkčného oblečenia je vyprať ho podľa inštrukčných symbolov uvedených na jeho etikete. A pozrite si aj etiketu, ako na údržbu. Letné funkčné oblečenie perte v práčke pri teplotách maximálne 40 °C. A najlepšie za využitia špeciálnych pracích prostriedkov.

Nikdy nepoužívajte aviváž (môže totiž dôjsť k zníženiu kapilárneho výkonu pri danom vlákne), ak sa dokonca jedná o nejaký ten výrobok s membránou, tú pokojne podobnú akcií môžete zničiť, poprípade jej radikálne znížiť účinnosť. Preto je najlepšie ošetrovanie podobných škvŕn na výrobkoch s membránou, respektíve odstránenie nejakých tých miestnych fľakov a špiny, prenechať odborníkom (teda odniesť do starej dobrej čistiarne), poprípade použiť výhradne pracie prostriedky určené pre membránové materiály.

Akékoľvek termobielizeň / letné funkčné oblečenie perte naruby. A to prečo? Keďže plastické nášivky, skracovače či zipsy môžu spôsobovať u niektorých jemnejších pletenín zatrhnutie. Podobné veci sa našťastie dajú žmýkať v práčke.

Čo sa týka improvizovaného prania v prírode, tak možno letné funkčné oblečenie / termobielizeň prať ručne (a kľudne len v studenej vode), potom ho vyžmýkať a zanechať k uschnutí. Vlákno nemá prakticky žiadnu nasiakavosť, takže čoskoro uschne.

Akékoľvek letné funkčné oblečenie po extrémnom prepoteniu obratom ľahko premáchnite či preperte. Tak zabránite tomu, aby agresívny pot spôsobil akékoľvek škvrny. Keď niekto využíva nejakých tých prostriedkov proti poteniu (antiperspiranty) alebo dezodoranty, je možné, že to negatívne ovplyvní farebnú stálosť produktu.

Akékoľvek farebné a svetlé odtiene je nutné prať oddelene a so zapnutými zipsami. Tiež aj farebné a kombinované letné funkčné oblečenie nenamáčajte a potom nesušte na priamom Slnku. Akékoľvek veci s potlačou zase žehlite aj perte po rubovej strane.

Z čoho sa skladá letné funkčné oblečenie?

Moderná verzia letného funkčného oblečenia zvyčajne pozostáva z troch vrstiev:

  1. Vrstva sacia - jej hlavnou úlohou je odvádzať pot od vašej pokožky do ďalšej vrstvy či okolia. Vďaka tomu je pokožka stále čo najviac suchá a pot neotravuje. Je to len logické: čím väčšiu plochu potu ponúknete, tým rýchlejšie sa bude odsávať a vyparovať + čím savejšia je, tým ľahšie odsaje pot. U prvej vrstvy zvyčajne siahajú výrobcovia po materiáloch, pri ktorých je prioritou pohyb (vrstva sacia nemusí byť totiž tesná, ale priliehavosť jej vôbec neuškodí kvôli nasiaknutiu potu). Niekde to ale neplatí: rukávy a golier by napríklad mali byť tesné a kopírovať pokožku. Nikdy by ste sa ale v podobnom materiáli nemali cítiť mizerne či akokoľvek nepohodlne (keď cítite, bude to chcieť iný strih či veľkosť). Jením z tých najlepších materiálov pre vrstvu saciu treba taký polyester: saje, odvádza teda pot i pach. Vlna je síce naoko tiež dobrou voľbou (čo najjemnejšie však!), ale bez pachu nevydrží to isté čo iné syntetické materiály. Hodváb je síce príjemný a hebký na dotyk, ale nie je to materiál preslávený svojou odolnosťou a vyžaduje viac starostlivosti.
  2. Vrstva termoizolačná - je ideálna, ak vrstva termoizolačná obklopí vrstvu saciu z väčšej vzdialenosti, aby medzi nimi vznikla vrstva (bez nej totiž nevnikne tepelná izolácia, keď sa tu nezachytí vzduch). Ale pozor, ani toto oblečenie by nemalo byť príliš voľné, pretože potom trpí priľnavosť a tým aj savosť vrstvy pod ňou. Obvyklou voľbou je tu dnes najčastejšie vlna, tá má skvelé izolačné vlastnosti, hreje totiž aj vtedy, keď je vlhká. Slušne potom odvádza aj pach a pot okolia. Merino je rozhodne dobrým príkladom užitočného typu vlny: je mimoriadne teplá aj hebká zároveň. Čo sa týka syntetických látok (polyester a spol), tak tie sú tiež v poriadku. Síce nie sú tak teplé ako vlna, ale majú zase iné tromfy: sú ľahšie, menej stojí a rýchlejšie schnú.
  3. Vrstva ochranná - ako napovedá jej názov, vrstva ochranná je štít medzi vaším okolím a vami. Bez podmienky preto musí byť odolná ako na vietor, tak i na vodu. Síce nemá prepustiť vietor a vodu, ale naopak musí byť priedušná a prepúšťať pot, ktorý sa sem sťahuje z vrstiev pod ňou. Pri výbere podobnej ochrannej vrstvy sa teda primárne zamerajte na jej priepustnosť / priedušnosť. Aj keď sa tu používajú hi-tech kozmické materiály, vždy je to nejaký kompromis medzi udržaním vody a vetra mimo telo na strane jednej a priepustnosťou na tej druhej (logicky nemôže byť stopercentný v oboch). Pre určenie zdravé miery priedušnosti práve pre vás neuškodí uvedomiť si, kde sa budete hlavne pohybovať. Kto lezie po horách logicky bude mať iné nároky ako ten, kto chodí len v meste s dáždnikom + sa veľa potia. Identicky ako pri vrstve druhé, aj tu je na mieste zvoliť trochu voľnejšie veci, aby sa vytvorila vzduchová kapsa pre odvod potu. Príliš tesná tretia vrstva je ale tiež na huby, pretože vám len dá viac pocítiť vonkajšie počasie. Jedna z najpraktickejších vecí, čo na sebe dnes človek môže mať v jesenných aj letných klímach na sebe, tak je softshellová bunda. Síce nie sú úplne nepriepustné pre vietor a vodu, ale zato zase pekne (čiastočne) odvádzajú vlhkosť, sú ľahké, nie príliš drahé a príjemné na tele. Naopak Hardshell je materiál, čo je úplne odolný na vodu a navyše umožňuje materiálu dýchať. Základným stavebným prvkom Hardshell je preto zvláštne priepustná membrána, čo je jednak odolná na vodu a za druhé, priepustná. Všeobecne platí, že čím je nejaká vec z oblečenia drahšia, tým viac vody za jednotku času "vypotí". Asi tým najznámejším zástupcom Hardshell je Gore-Tex®.
Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Hmotnosť (kg)
kg kg
Materiál