📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Pri plnení taktických úloh aj pri outdoorových aktivitách musíme myslieť na mechanickú ochranu rôznych častí tela. K tým patria aj lakte – tieto kĺby na pažiach sú totiž pri fyzicky náročných činnostiach obzvlášť namáhané a náchylné na poškodenie.

Nech už vykonávame akúkoľvek fyzicky náročnú činnosť, dostávajú najviac zabrať ruky a nohy, predovšetkým ich kĺby. Preto by sme si ich mali efektívne chrániť. K tým kĺbom, ktoré sú najviac náchylné na zranenie, patria aj lakte. Našťastie existuje riešenie, ako efekt pádu alebo nárazu zmierniť. Áno, tušíte správne, ide o chrániče lakťov, o ktorých si teraz niečo povieme.

Chrániče vnútorné a chrániče vonkajšie

Chrániče lakťov patria medzi ochranné prvky výbavy. Zvládne minimálne sčasti pohltiť náraz, ktorý by inak negatívne pôsobil na naše lakte. Tupá bolesť v lakti rozhodne nie je príjemná. Ani odrenina, ktorú by nám mohlo spôsobiť napríklad utretie sa o stenu. Ale dopadnúť by sme mohli aj horšie, napríklad zlomenou rukou. Chráničov lakťov existujú dva druhy, a to chrániče vnútorné a chrániče vonkajšie. Zatiaľ čo tie vonkajšie sa upevňujú cez oblečenie, vnútorné chrániče si podobne ako vnútorné chrániče kolien vyžadujú špeciálny kúsok oblečenia s vložným vreckom.

Vonkajšie ako častejšie riešenie

O niečo častejším riešením sú vonkajšie chrániče lakťov, ktoré okrem príslušníkov armády alebo polície využívajú aj športovci, ktorí pravidelne vykonávajú činnosti, pri ktorých by mohol hroziť pád a z neho plynúce zranenia. Vonkajšie chrániče disponujú popruhmi, ktorými ich môžeme upevniť priamo na holú ruku (ak máme krátke rukávy) alebo aj cez mikinu či bundu.

Vonkajšie chrániče lakťov sa ďalej delia na dva druhy, a to fixné (nenastaviteľné) a nastaviteľné. Sú takto definované podľa toho, akým spôsobom sú riešené popruhy. V prvom prípade získate chrániče univerzálnej veľkosti, v tej druhej si môžete veľkosť prispôsobiť. Konštrukcia chrániča sa všeobecne skladá z niekoľkých vrstiev, pričom tou vonkajšou je tvrdá škrupina z plastu, ktorá je schopná zachytiť tvrdšie nárazy. Jedná sa o „prvú líniu“ chrániacu váš lakeť pred mechanickým poškodením.

Hlavná časť vonkajšieho chrániča lakťov je potom tvorená kvalitným a odolným nylonom, v ktorom ešte spravidla býva integrovaná mäkká vložka z molitanu, neoprénu alebo podobného materiálu. Tá býva označovaná ako protišoková. Protišmyková úprava potom fixuje chránič na mieste.

Vnútorné chrániče sú pohodlnejšie

Kto niekedy dostal príležitosť porovnať vnútorné a vonkajšie chrániče lakťov, tvrdí, že tie prvé sú pohodlnejšie. Ich výhodou je, že sa umiestňujú priamo do špeciálneho vrecka v lakťoch mikiny alebo bundy. A to je súčasne aj nevýhoda - pretože takú špeciálnu mikinu alebo bundu musíte vlastniť. Našťastie minimálne u tých taktických už kompatibilita s vložnými chráničmi lakťov nebýva taký problém.

Vnútorné chrániče lakťov sa vyrábajú z mäkkých materiálov, často ide o neoprén či kombináciu nylonu a polstrovania. Z toho vyplýva absencia tvrdej vonkajšej vrstvy, takže takéto chrániče potom pôsobia ako samostatná protišoková vrstva. Na trhu nájdeme aj varianty s tvrdou škrupinou, tie sú však výrazne drahšie a navyše je v tejto kategórii pomerne malý výber.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
označenie
Cena
Farba
Značka
Hmotnosť (kg)
kg kg
Materiál