📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

BPA Free

Ako spoznáte, že plastová vec, ktorú ste si zakúpili vo vašom obľúbenom online army-shopu, je skutočne neškodná pre vás aj vaše okolie? Nie je to tak zložité, keď sa pri tom človek drží niekoľkých jednoduchých procedúr a znalostí.

Čo je BPA z čisto chemického hľadiska?

Látka nazývaná Bisfenol A (skratka BPA) je zlúčenina na organickej báze a používa sa ako monomér pri výrobe polykarbonátov. Dnes ho nájdeme prakticky vo všetkom: od CD / DVD, cez dojčenské fľaše, športové pomôcky, v stavebníctve, ... Nájdeme ho v polykarbonátu (PC), polyvinylchloridu (PVC) aj u epoxidových živíc.

Prečo vôbec hľadať BPA Free?

Problém je, že BPA sa v ľudskom tele správa ako syntetický estrogén, takže keď sa dostane práve do neho, má rozhodne potenciál na to spôsobiť mu nemalé škody. Preto sa minimálne u detských hračiek dnes často trvá aj na logu "BPA Free“.

Ak patríte k ľuďom, ktorí podobné veci z princípu nečítajú, ignorujú a odsudzujú, nech, je to váš život. Ale minimálne vaša rodina a okolie do toho zaťahované byť nemusí, že áno?

BPA Free

 Logo BPA free spoznáte ľahko, teda samozrejme, ak ho budete hľadať ...

Čím presne škodí BPA a čo vám môže časom spôsobiť?

Keď sa testoval vplyv BPA na zvieratách, potom výsledky neboli moc povzbudivé - u zvieracieho plodu spôsoboval buď úbytok spermií u mužov alebo bránil správnemu vývoju prsného tkaniva (a ako "bonus" ešte vyššie šance na rakovinu prsníka neskôr k tomu).

Aktuálne sa vedci stále ešte hádajú, či to všetko vyššie bude platiť aj u ľudí alebo či môže BPA navyše ešte aj za nespočetné nám dnes tak známe civilizačné choroby - cukrovka, nadváha, srdcové choroby, ... Jedno je však úplne neprehliadnuteľné - muži pracujúci v továrni na BPA mali štyrikrát častejšie problémy s erekciou a sedemkrát častejšie problémy s ejakuláciou.

BPA sa negatívne podpisuje aj na fungovaniu ľudského imunitného systému. Európska organizácia EFSA však vydala po svojich vlastných štúdiách vyhlásenie o tom, že BPA nie je nebezpečný a nespráva sa ako endokrinný narušiteľ. Navyše, už od vojny sa používa ako konzervový lak a ďalej sa EFSA obhajuje aj tým, že je to jedna z najdlhšie a najviac dlhodobo sledovaných látok.

Podľa vedcov netreba rozpútavať paniku, avšak je dobré vedieť určite minimálne to, že sa BPA môže z plastu uvoľniť, a to pravdepodobne vtedy, keď je vystavený žiareniu. A to či už slnečnému (plastové fľaše ponechané na slnku) alebo tepelnému (ohrievanie jedla v plastovom obale).

Dávajte si radšej pozor na to, čo kupujete!

Ak vám pripadá normálne, kupovať veci určitej značky alebo skrátka spĺňajúci určitý kvalitatívny štandard a vaše zdravie (alebo aspon zdravie ratolestí) vám nie je ľahostajné, prečo to nevziať skutočne zgruntu a nestrážiť si aj podobné logá? Znie to trochu ako fráza, ale zdravie máte naozaj len jedno.

Veď moderné civilizácie do nás už tak "valí" podobné veci vrchom/spodom - tak napríklad morské ryby sa dnes berú za vzor zdravej životosprávy, pravda je však taká, že kvôli uhoľným elektrárňam a ťažbe zlata obsahuje väčšina rýb natoľko vysoké dávky ortuti (https://cs.wikipedia.org/wiki/Rtu%C5%A5), že si nemôžete dovoliť je jesť neustále a bez zdravotných následkov...

Je smutným paradoxom ľudskej povahy aj to, že si väčšina ľudí začne zdravia vážiť až vtedy, keď sa objavia nejaké problémy.

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne