📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Maskovacie vzor DPM Woodland (UK)

Čo sa týka maskovanie moderných aj starých, tak v tejto otázke je Anglicko skutočnou legendou. Ide totiž o miesto, ktoré niektorí považujú za vôbec prvé miesto, kde sa začali maskovacie vzorky a obleky používať. Pripomíname, že to bolo v 19. storočí a používali ho škótski poľovníci a lovci pri love zveri. Prvá kamufláž vôbec sa volala v miestnom jazyku "Ghillie suit" (známy "Hejkal" čo je / bolo slovo pochádzajúci z gaelčiny). Toto maskovanie využívalo jednak voľné kusy látky rôznych farieb, ale aj rôzne farby na celom tom oblečení. Bola pri tom obvykle vždy pláštenka a nohavice. Suma sumárum, všetko navrhnuté a vyrobené tak, aby to pripomínalo z diaľky bežné lístie.

Prvých Hejkalov začal nosiť Britský armádny oddiel "Lovat Scouts", čo bol Škótsky armádny regiment Britskej armády. A je legendárny v tom, že bol vôbec prvý, kto navrhol a začal aktívne používať týchto poľovníckych Hejkalov aj v armáde. Nosili ho ostrostrelci už v Búrskej vojne (k tej došlo medzi rokmi 1899 až 1902). To ale nebolo ani zďaleka jediné nasadenie tohto Hejkala: veľmi dobre sa oddiel uplatnil aj za prvej svetovej vojny, kedy bol vydávaný sniperom. Tieto často ručne robený a unikátny Hejkalové boli známy aj pod menom "Yowie suit" (hlavne pre Austrálčanov). Ako išiel čas, v roku 1917 bol pre Britských sniperov navrhnutý tzv. "Symien sniper suit", ktorý samozrejme nutne vychádzal z lokálneho Hejkala. Využívali ho hlavne Angličania z iných regimentov a jednotiek (vždy to ale bolo v úlohe pozorovateľov a sniperov). Napriek svojim letom, Hejkaly sa dodnes používajú a ich správna konštrukcia je zručnosť, ktorá je aj dnes často zdôrazňovaná a vyučovaná u mnohých sniperských jednotiek a zvedov.

Británia tiež vo svojej histórii maskovania experimentovala s ručne maľovanými kamuflážnymi vzory nakreslenými na stany a celty počas Prvej svetovej vojny. Tie obsahovali vždy ťahy štetcom alebo pruhy hnedé na khaki pozadí. Toto je podľa všetkého prvé využitie techniky ťahov štetcom pri maskovaní a keďže predtým nič lepšie ani iné nebolo, tak nie je divu, že sa dočkala veľkého rozkvetu aj počas Druhej svetovej vojny, čím sa postarala o (úplne bez preháňania) celú novú triedu maskovacích vzorov, ktoré sú natoľko legendárne, že ovplyvňujú aj návrhy tých hi-tech dnešných. Za Druhej svetovej vojny sa tiež používali takto zamaskované osobné čiapky a uniformy (opäť hlavne pre sniperov a pozorovateľov). To všetko pritom bolo ručne maľované na plátna rôznych typov. Podľa všetkého je trochu ovplyvnili aj maskovacie vzory francúzske.

Aj keď Britskí parašutisti stále používali kreslenú kamufláž "Denison smocks" ešte v rokoch 1970., štandardná uniforma Británie a jej vojaka bola khaki na olivovo zelenej a to maximálne do roku 1966. Vtedy došlo k druhej nečakanej veci - Británia vtedy totiž navrhla ďalšiu maskovaciu legendu, ktorá nebola snáď prekonaná dodnes. O čo išlo? Bol to návrh "Disruptive Pattern Material" alebo aj "DPM", ktorý neostal v službe v Británii ešte doslova do dneška, ale naviac sa stal ešte aj tým zďaleka najviac kopírovaným maskovacím vzorom celého moderného sveta. Aj keď aj tento typ prešiel počas rokov početnými úpravami a ďalším vývojom (logicky aj vrátane púštnych variantov), je to jeden z najdlhšie žijúcich typov maskovacích vzorov, ktoré zostali pri jednom štátu nažive a v akcii tak neuveriteľne dlho.

Ako vyzerá maskovacie vzor "Disruptive Pattern Material" alebo aj "DPM"?

Britský DPM maskovacie vzor existuje v štyroch verziách: (zľava doprava) originálne 1960 maskovacie vzor DPM, vzor z roku 1968, vzor z roku 1985 a vzor S95 z tohto roku

Maskovacie vzor DPM Woodland (UK)

Názov "DPM" či tiež "Disruptive Pattern Material" je označenie, s ktorým prišlo vtedajší anglické ministerstvo obrany. A ide o sériu maskovacích vzorov, ktoré boli vydávané asi tak od rokov 60. minulého tisícročia. DPM je aktuálne jeden z najčastejšie kopírovaných maskovacích vzorov na celom svete s tým, že mnohé z krajín májú nejakú z jeho početných variácií na ich štandardný Woodland (oblasti mierne a živé) aj Desert (oblasti suché). Disruptive Pattern Material je u niektorých krajín dokonca už natoľko vzdialený pôvodnému zámeru a farbám, že je ťažké ho odhaliť (môže ísť miestami dokonca až do červenej alebo oranžovej či modrej až fialovej). A aké krajiny sveta používajú v niektorej z variácií veci spadajúce do série DPM?

  • Bulharsko
  • Indonézia
  • Kambodža
  • Nový Zéland
  • Omán
  • Filipíny
  • Portugalsko
  • Spojené kráľovstvo
  • Jemen

Je ich ešte viac, ale by sme si spomenuli tie najznámejšie... Rad krajín sveta sa k maskovaciemu vzoru Disruptive Pattern Material navyše dostalo občas a nakrátko (pretože bol chvíľu súčasťou Britského kráľovstva, prípadne preto, lebo je to mimoriadne dobrý návrh, čo akýkoľvek vojak hneď spozná).

Štandardný lesný a teplý DPM maskovacie vzor je určený pre teplé prostredie. Pozostáva preto z týchto farieb: čierna, hnedá, svetlo zelená v rôznych typoch, to všetko na khaki (respektíve svetlo hnedom) pozadí. Ako sme už naznačili, od tohto maskovacieho vzora existujú doslova tucty farebných variantov a odlišností, ako si ich konkrétna armáda upravila práve pre to svoje domáce prostredie. O kvalite DPM pochopiteľne svedčí silne aj to, že je to maskovacie systém, ktorý je dodnes v Britskej armáde používaný! Aj on býva ale občas a postupne už nahradzovaný moderným typom "MTP" (Multi-Terrain Pattern).

Použitie armádami: Je používaný dodnes Anglickom, pretože je to veľmi kvalitný nadčasový návrh. Tiež existuje verzia púštna a rad jeho lokálnych variantov, pretože si ho každá z armád, čo ho zaviedla aj pri sebe, upravila trochu pre svoje optimálne podmienky.

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne