📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Maskovacie vzor DPM Desert (UK)

Koncept mať svoje dedikované a vlastné maskovacie vzory pre niektoré britské vojenské jednotky nasadzované v púšťach / polopúšťach / suchých oblastiach sveta bol prvýkrát vo všetkej vážnosti Britániou zvážený až pomerne neskoro - cca v rokoch 1980. Američania predstavili a zaviedli tento typ maskovacieho vzora už v roku 1981 a vybavovali podobným maskovaním všetky oblečenia / uniformy pre svoje jednotky v Sinaji. Asi tak od polovice rokov 1980. to pre nich bolo stále bežnejšie.

Maskovacie vzor DPM Desert (UK)

Britskí návrhári spočiatku vzali svoj štandardný maskovacie vzor typu DPM (Disruptive Pattern Material) určený do mierneho pásu a skúsili k nemu pridať iné farby - namiesto zelenej hlavne hnedú a pieskovú, čím vznikol štvorfarebný DPM maskovacie vzor do púšte. Keďže pre tento typ uniforiem vtedy ešte nebola bezprostredná potreba a nutnosť okamžitého nasadenia, boli tieto uniformy neskôr predávané do Iraku koncom rokov 1980. Tento návrh bol následne licencovaný na výrobu od radu Ázijských firiem, ktoré v tej dobe šili uniformy pre Saudskú Arábiu, Kuvajt a ďalšie štáty zo Zálivu.

Čoskoro na to bolo zistené zo strany Britského ministerstva obrany, že keby naozaj prišlo na vec a išli niekam na Stredný východ, tak Britskí vojaci nebudú v poli k rozoznaniu od tých ostatných. To samozrejme neprichádzalo do úvahy, takže bolo nutné prísť s maskovacím vzorom zbrusu novým a napriek tomu stále púštneho typu. Aj keď v tejto dobe bola otestovaná trojfarebná verzia DPM maskovacieho vzora, bola nakoniec zavrhnutá, keďže bola až príliš podobná pôvodnej verzii štvorfarebnej. Nakoniec teda došlo k využitiu maskovacieho vzora len dvojfarebného (hnedé disruptívne maskovacie tvary nakreslené na pieskovom podklade). Ako šiel čas, objavilo sa na jeho základu hneď niekoľko ďalších variantov (rovnako ako rôznych nových typov uniforiem).

Ako prvý z maskovacích vzorov do piesočných a púštnych oblastí bol zo strany Anglicka produkovaný maskovacie vzor štvorfarebný, ktorý vychádzal z tradičného maskovania série DPM. Aj keď ho Britská armáda nikdy naozaj do akcie nenasadila, má sa za to, že bol testovaný zo strany jej špeciálnych jednotiek. Je navyše zdokumentované aj to, že ho mali na sebe vojaci, ktorí navštívili Stredný východ v roku 1985. Uniformy označené ministerstvom obrany Anglicka potom boli nájdené aj medzi Iračanmi v prvej Vojne o Záliv.

Ako sa Britské ministerstvo obrany prvýkrát snažilo rýchlo vybaviť každým zvyšným ušitým posledným kúskom svojich vojenských zástupcov tu v Saudskej Arábii počas prvej Vojny o Záliv, mnohé z ich jednotiek tu boli sprvu nedostatočne vybavené. Tak či onak, väčšina z britských jednotiek dostala maskovacie vzor nazvaný "1st series desert DPM" a z neho zhotovené bojové uniformy. Ten mal štýl maskovania podobný bojovým jednotkám z tropických oblastí. Tento maskovacie vzor tvorí hustá koncentrácia stredne hnedé cez pieskové pole. S týmto typom sa objavilo aj niektoré ďalšie vybavenie (celty a) veci určené ako zástena pred vetrom (aj keď tu boli farby skôr svetlejšie).

Čoskoro nato sa do praxe začala zavádzať nová verzia púštneho maskovania ("2nd series desert DPM"), k čomu došlo koncom roka 1991. Niektorí z britských vojakov tu nasadení v tejto dobe do Zálivu boli zdokumentovaní, ako na sebe majú kombináciu typu prvého a druhého. Hlavný rozdiel medzi prvou a druhou verziou tohto púštneho maskovacieho vzora je v tom, že dvojka má redšiu koncentráciu hnedej farby oproti typu staršiemu. Niekto mu preto hovorí tiež "Sparse desert" / "preriedená púšť". Tento dizajn však nebol v produkcii po nijako prehnane dlhú dobu: už v roku 1994 bol totiž nahradený novým typom tlače pre originálny púštny DPM.

Ako súčasť novej série "Vzorka 1994" Britské ministerstvo obrany zaviedlo aj sériu maskovania púštneho typu. Rovnako ako u typu určeného pre teplejšie oblasti, ani tu nezostal typ v službe po dlhšie ako dva roky. Hneď nato bol nahradený typom a sériou "Soldier 95". Ide o maskovacie vzor prakticky rovnaký ako séria jedna, len má trochu iné tiene.

Maskovacie vzor / maskovacie systém "Soldier 95" bol tiež nasadený a používaný v rámci púštneho DPM, a preto bola nutná aj púštna verzia DPM. A aj tento je dosť podobný prvému zo série. Aj komponenty tohto boli v podstate rovnaké ako u verzie pre teplé oblasti, zelené, každopádne, do púšte existujú minimálne dva typy košieľ podľa všetkého (Airtex / teabag a Ľahký keper).

Čo sa týka série maskovacích vzorov pod radom "Soldier 2000", tak ani tu nechýba púštna verzia. Tie sa líšia hlavne v konštrukcii samotnej košele, maskovacie vzor ako taký je dosť zhodný, ba konzistentný, s typom predchádzajúcim. Aj tu ale farby trochu variujú podľa toho, akú konkrétnu výrobca použije podkladovú látku.