📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Záchranárstvo je drina, pri ktorej ide ako o náš život, tak aj o život ľudí, ktoré zachraňujeme. Nôž musí byť teda úplne prvotriedne z výbornej ocele, s výbornou konštrukciou a prevedením.

Bunda, topánky, nohavice, lano, sedák a ideme do akcie. Zachraňovať životy a pomáhať druhým. To, čo predtým slúžilo ako hlavná pomôcka záchranárov, sa dnes predáva aj nám, obyčajným smrteľníkom. Vieme o čom je reč? O záchranárskych nožoch. Tieto nože musia byť kvalitné, dobre vybavené a predovšetkým dobre opatrované. Vieme však, ako taký nôž vybrať a predovšetkým - podľa čoho ho vyberať? Trh je zaplavený najrôznejšími zlými nožami, medzi ktorými je len pár naozajstných skvostov, na ktoré sa môžeme vždy spoľahnúť. Poďme si povedať, ako ich poznáme a čo by mali mať.

Záchrana je na ceste

Záchranárske nože nemusí slúžiť len rovnomenným mužom a ženám, ktorí denne nastavujú svoje životy pre druhých. Rovnako tak ich môžeme používať aj my. Napríklad do auta sa skvele hodia, ale aj do vrecka, kde môžu čakať na svoje využitie. K dispozícii dnes máme, podobne ako u ostatných nožov, dva základné typy. Jedným z nich je zatvárací nôž a druhým je nôž s pevnou čepeľou. Skvele sa dopĺňajú navzájom, napriek tomu si nemôžeme dovoliť nosiť so sebou obaja. Keď príde chvíľka pravdy a my sa musíme rozhodnúť, bude sa nám to robiť veľmi ťažko. Skúsime si to trochu uľahčiť.

Pevný alebo skladací?

Ako iste vieme, sú nože s pevnou čepeľou stavané viac na drsnú prácu, medzi ktorú patrí napríklad sekanie stromov, vyslobodzovanie a tak ďalej. V tom spočíva ich najväčšia výhoda. Pohodlne s nimi môžeme hrubo zaobchádzať a rovnako to vydrží. Čepeľ je prakticky po celej dĺžke noža, len vzadu vybavená črienkami, aby sa nôž lepšie držal (takzvaný full-tangový nôž). Táto konštrukcia umožňuje osadenie konca nože kladivom, ktoré predstavuje malá plocha. Rovnako tak môžeme umiestniť do tohto priestoru aj rozbíjač skla. Veľkou nevýhodou však zostáva dĺžka a veľkosť noža. Napriek tomu, že máme dlhú čepeľ aj 17 cm, nôž je veľmi neskladný. V tomto smere žiaria skladací nože. Neponúkajú takú odolnosť pri hrubšej práci, tú kompenzujú svojimi kompaktnými rozmermi a predovšetkým univerzálnosťou. Skladací nôž môže mať totiž okrem čepele aj iné prvky, ktoré určite využijeme (rozbíjač skla, nožnice, ďalšiu čepeľ s vlnitým ostrím, pílku a tak ďalej). Nikdy totiž nevieme, kedy budeme potrebovať pílku, otvárač, šidlo alebo nožnice. Skladací nôž teda ponúka variabilitu, pevný zase väčšiu odolnosť a menšie čistenie. Čo ďalej?

Nikdy nezabúdajme!

Pamätajme si, že záchranársky nôž musí mať vždy kombinované ostrie. To klasické je síce tiež vhodné, ale pre účely a potreby záchranárov je nedostatočné. Čepeľ teda musí byť buď v kombinácii rovného so zúbkovým ostrímalebo len zúbková. V tomto smere opäť vynikajú zatváracie nože, ktoré môžu mať dve čepele, jednu rovnú a druhú zúbkovú. Zúbkové ostrie totiž oveľa lepšie reže tkaniny, pásy, laná a tak podobne. To je pre nás v okamihu autonehody alebo odrezávania lana, kritické. Ďalšou vecou je prerezávač pásov. Ten prezentuje malá a veľmi ostrá čepeľ, ktorá je umiestnená tak, aby sme mohli pudovo zatiahnuť nožom cez pás a tým ho prerezať. Rovnako tak ju môžeme použiť na prerezanie plastových pút, plastových pásikov a tak ďalej. Táto čepeľ je vždy odhalená, preto musí byť krytá, aby sme sa o ňu neporanili.

Ktorý teda?

Výber spočíva v našich preferenciách. Ak chceme pevný nôžaleboskladací, ktorý ponúkne viac možností, ale menšiudurabilitu. Nezabúdajme na puzdro, v ktorom budeme nôž nosiť. Malo by byť pohodlné a dobre dostupné, inak nôž postráda svojufunkčnosť. Rovnako tak ho môžeme založiť dopriehradkyv autealebodo vrecka na bicykli. Na oboch miestach bude pripravený na použitie. Pri výbere si dajme pozor aj na materiál čepele. Musí byť vždy nerezová, tvrdá a odolná. Ideálnymi materiály v dobrej cenovej relácii sú oceleAUS8, AUS6 alebo 13Cr7MoV, čo predstavuje nerezovú, veľmi odolnú oceľ.

Zobraziť filter produktov
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Dĺžka v zatvorenom stave
cm cm
Celková dĺžka
cm cm
Hmotnosť (kg)
kg kg
Materiál čepele / nástrojov
Materiál rukoväte