📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vybrať ideálny batoh?

4. srpna 2017Rady a tipyHájek PetrČas čítania 9 minútPrečítané: 5223x

Všelijaké batohy a ruksaky sú na dnešnom trhu k dostaniu v neuveriteľnom objeme variácií (vždy s konkrétnym typom vhodným na určitú aktivitu a zákazníka/vekovú skupinu), a preto je aspoň základné rozdelenie úplne nevyhnutné, inak sa totiž človek nijako nezorientuje a nevyberie si pre neho najlepšie model(y).

Veľký sprievodca výberom batohu

 Nosiť svoje veci na výlet v kufri má zmysel možno tak do kúpeľov, však moderná doba praje jednoznačne batohom na chrbte. A to prečo pýtate sa? Keďže ponúka podobnú (alebo pokojne aj menšiu či väčšiu podľa potrieb) nosnosť a navyše vám ponechajú obe ruky voľné k dôležitejším veciam...

Jedným z najdôležitejších faktorov, podľa ktorých je odporúčané (a nutné) si vyberať ideálny ruksak pre svoje potreby, je jeho obsah v litroch (to je to číslo udávané u batohu). Obsah sa u batohu spočíta veľmi jednoduchým postupom - skrátka sa spočíta obsah všetkých jeho vreciek a je to (pozor, to, že nejaký model s určitým rozložením vreciek a obsahom treba 40 litrov pojme predmet "X", nemusí ešte znamenať, že to isté zvládne aj model iný s naoko a "papierovo" rovnakým obsahom, môže mať totiž inak rozložené vnútorné vrecká a interné prepážky, takže rovnaký obsah tak síce narvete, ale nie naraz, prípadne ho musíte inak umiestniť - pochopiteľne ale univerzálne platí, že čím väčší ruksak, tým väčší priestor pre manévrovanie máte...).

Za onej situácie, keď viete, ako dlho niekto niekde bude, sa samozrejme priamo ponúka nenosiť batoh zbytočne väčší, než je nevyhnutne nutné a potreba pre danú akciu a konkrétneho človeka. Všetky batohy a ruksaky by sme si teda mohli rozdeliť zhruba na štyri základné typové skupinky:

1. Najmenší chlebníky a miniatúrne batohy - tieto mávajú typicky obsah 6-10 litrov a využijete ich kedykoľvek máte práve deň-dva voľno a idete naľahko na prechádzku, poprípade ako ruksaky detské a športové. Samozrejme, dajú sa využiť aj na menšie nákupy desiaty/obedy v rámci dňa a do jeho 8-10 litrov objemu pokojne vpašujete jedlo, pitie a niečo pre prípad dažďa (pláštenka, pončo, ...).

Je zrejmé z ich podstaty, že najmenšie chlebníky a miniatúrne batohy nie sú absolútne vhodné na ťažšiu výstroj a prenášanie, poťažmo trvalé nosenie niečoho (nehovoriac o tom, že ich popruhy nebývajú až tak pohodlné). Na krátke prechádzky sú ale skvelé, pretože nijako na chrbte neprekážajú.

2. Batohy pre denné dochádzanie do školy/práce a na vonkajšie akcie - tie už pojmú medzi 10 a 30 litrami obsahu a sú tiež vhodné na najširšie spektrum aktivít: na dochádzanie do školy, do práce, na denné vychádzky, ... Sčítané a podčiarknuté, jedná sa o modely, ktorých hlavnou doménou sú jednodenné výlety. Skvele sadnú všetkým cestovateľom a výletníkom, ktorí idú do hôr na jednodňovú prechádzku a u tých väčších dostanete do batohu aj spacák a nejaké tie záložné suché šaty. Predsa len je to ale už dosť na hranici pohodlia a keď máte veľa vybavenia (či nosíte niečo značne neskladného vnútri), potom nezostane, než zamieriť o triedu vyššie.

Veľký sprievodca výberom batohu

 Aj ten najmenší ruksak, keď sa dobre zorganizuje a premyslí, ponúka miesto pre solídny základ v prírode často užitočných a potrebných vecí, ako sú napríklad ďalšie záložné suché topánky...

3. Batohy strednej veľkosti - tie sú už pomerne veľké a uskladníte v nich aj 35-50 litrov obsahu, čo naznačuje, že sú pre vás perfektnými spoločníkmi vtedy, keď máte namierené na kempovanie, niekoľkodňový výlet či celonočnú prechádzku. Ak je zbalíte naľahko, nie je problém v nich zvládnuť ani trojdňové výlety. Pokojne si však poradí aj s niečím veľmi ťažkým noseným dlhšie (nový motor do kosačky, rozmerné železné veci, ...). Ako sa dá od podobného modelu očakávať, ponúka rovnaký komfort ako batohy pre denné dochádzanie do školy/práce a na vonkajšie akcie, avšak majú v zálohe ešte ďalší úložný priestor rozdelený do radu vreciek, fixačných miest a postranných oddielov, kam ide všade umiestniť vaša výbava. Ak ho zbalíte naľahko, postačí vám ruksak medzi 40 a 50 litrami obsahu aj na trojdňovú vonkajšiu akciu či prechádzku, na váš stan a spacie vaky.

4. Batohy a ruksaky najväčší až gigantické - mávajú obsah cez 65 litrov až do cca 120/130 litrov a poteší všetkých cestujúcich na skutočne dlhé trasy, ľudí, nosiaci si svoj spacák a stan vnútri, ... To všetko rozdelené do nesmierneho počtu všelijakých vrecúšiek a iných špeciálnych úložných priestorov. Zbaliť ho dobre je ale skutočné umenie, avšak keď to zvládnete, bude sa vám zdať, že je dobre rozložená váha vďaka nemu doslova polovičná... Jeho objem je natoľko veľký, že pojme pohodlne väčšinu vybavenia, ktoré normálny človek potrebuje pokojne aj na cestu okolo sveta. Kto teda vyráža aspoň na týždennú akciu u nás alebo mimo ČR, skrátka sa bez neho nezaobíde.

Veľmi rafinovaným a premysleným riešením je zaobstarať model s odnímateľnými a zase pripojiteľným vreckami, takže sa z vášho "macka" dá urobiť batoh strednej veľkosti, takže sa dá dynamicky "čarovať" podľa potrieb s priestorom (vždy podľa konkrétnej akcie a výletu) oveľa lepšie.

Dobrý pocit pri nesení je nevyhnutný

Úplne nevyhnutným faktorom vášho úspešného spolužitia s vami práve vybraným batohom je to, aby vám perfektne sedel na vašom chrbte. A nie je to kľúčové len u batohov ťažších a najťažších, dosť dôležité je to aj pre menšie a vyslovené chlebníky, ktoré špeciálne mávajú natoľko tenké šnúry, že daná vec síce možno vyzerá úžasne, ale nosí sa úplne príšerne.

Popruhy sa na moderných batohoch dajú našťastie upraviť v mnohých podobách (špeciálne to platí u všelijakých batohov určených pre armádu, ktorá má nemalé nároky treba u svojich seskokových batohov).

Taktiež neuškodí, keď je možné, aby sa batoh dal dobre zafixovať do ideálnej polohy treba ďalším popruhom-dvoma cez prsia a nielen u bedier a opasku.

Veľký sprievodca výberom batohu

 Ľahko prístupné najdôležitejšie veci, to je filozofia všetkých dobrých horolezeckých batohov. S dobrým batohom by ste si rozhodne nemali pripadať ako vo zveráku, ale naopak, mali by ste mať zreteľný pocit, že sa vám všetko nesie vďaka nemu o poznanie ľahšie.

Na aké ďalšie drobnosti pamätať?

Asi tou najčastejšie používanou vecou, akú našinec bude u svojho batohu potrebovať, bude kryt proti dažďu (to ale samozrejme jedine vtedy, keď váš model zo svojej filozofie takto už nie je vybavený štandardne). Nie je tu ani tak problém v tom, že by bola daná krytka ťažká, ako skôr, že ide o ďalšiu vec, ktorá sa dá doma alebo niekde inde zabudnúť...

Prakticky na každučký batoh a ruksak sa dá zavesiť ďalšie vybavenie s pomocou karabín a hákov, avšak niektoré tomu bývajú prispôsobené priamo a majú tieto "funkcie" priamo na tele batohu.

Asi tak 70-80% váhy vášho ruksaku bude spočívať na vašich bedrách, takže je dobré, aby váš stredný či väčší ruksak ponúkal možnosť ďalšej jednoduchej úpravy tohto parametra. Tým logicky zafixuje vaše veci a ich prenos z bodu A do bodu B bude výrazne pohodlnejší, než keď vám na chrbte bude niečo "cestovať".

Rad batohov tiež disponuje tzv. kompresnými pásikmi, ktoré sa dajú stiahnuť a batoh sa tým razom stane kompaktnejší (a veci vnútri sa potom aj ľahšie nesú).
Tiež platí, že keď bude mať váš ruksak mnoho vreciek ľahko prístupných po tele, tým skôr budete môcť siahať do nich a nie ho neustále dávať dole a hľadať niečo uprostred. Často hľadané veci skrátka patria do ľahko prístupných vreciek. Nakoniec, keď je už na batohu máte, prečo ich nevyužiť? Mnohé modely tiež disponujú vreckami špeciálnymi na všelijaké špecializované vybavenie: nájdete tu treba v opasku integrované vrecká na mobil, peňaženku, doklady, mapy, rýchlu desiatu, lopatku, ...

Veľký sprievodca výberom batohu

 Aj pre deti je nesmierne dôležité mať pocit užitočnosti, takže určite nič nepokazíte tým, keď tiež dostanú vlastný malý batoh, v ktorom si niečo ponesú (samozrejme kľúčového pre úspech celej výpravy). Trebárs vlastný ďalekohľad. Mapu, alebo desiatu.

Skutočne tie najlepšie batohy sa vie rozdeliť na viac častí. Najmä tie určené do hôr, pričom je možné rozdeliť batoh na jedno veľké vrecko sediaci pri páse a zvyšok. To je nesmierne užitočné na "túry v rámci iných túr", keď napríklad necháte všetko tesne pod vrcholkom a hore si vezmete len naozaj to najnutnejšie.

Dnes je nevyhnutné, aby nočný chodci po asfaltových cestách nosili jasné, reflexné prúžky. Túto nutnosť riešiť nemusíte, keď podobný prúžok je už na batohu.

Existujú tiež ľudia, ktorí nedajú dopustiť na vnútornú kostru batohu, známu ruksak. Tá je určite praktická, keď človek prenáša niečo absolútne neforemného, ako treba malý súdok. Je to však vynikajúca voľba vtedy, keď chcete perfektne vystužený chrbát pri lezení do kopca - tu samozrejme voľte ideálne hliníkovú vnútornú kostru, plastová má tendenciu sa skôr "unaviť". Je užitočné, keď je táto kostra ľahko odstrániteľná, aby človek napríklad ako horolezec ušetril váhu.

Vetranie a polstrovanie je nevyhnutné vtedy, keď máte sklony s batohom tráviť naozaj kvantá času, navyše v horúcom počasí je to asi tá najlepšia cesta, ako sa pobiť so syndrómom spoteného chrbta. Polstrovanie na kritických miestach je tým dôležitejšie, čím ťažší váš batoh je, prípadne čím horšie vás jeho kostra drie do chrbta. Ľudská koža je proti plastu a kovu veľmi jemná záležitosť, takže keď sa objaví odreniny z nedostatočného polstrovania, určite ho hneď nejako zaimprovizujte: omotajte si dané miesto šálom, šatkou, hrubými ponožkami, ...

Veľký sprievodca výberom batohu

Jedným z veľmi dôležitých vecí, na ktoré ľudia vyberajúci si batoh často zabúdajú, je jeho váha v stave plnej pohotovosti (všetky vrecká pripojené). Tá sa totiž nezriedka pohybuje aj za hranicou 2,5-3 kg, čo samozrejme nie je málo... Váha je teda určite jednou z hlavných vecí, na ktoré sa pri výbere ideálu zamerať.
Pamätajte aj na to, že ženské ruksaky sú kvôli menším kostrám žien o poznanie menšie. Samozrejme ale veľmi dobre poslúži mládežníkom oboch pohlaví. V prvom rade sa ale u nich počíta s ženským nositeľom, čomu sú tu prispôsobené všetky rozloženia.

Kto to myslí vážne so survivalom a outdoorom, ten určite dobre vie, že existujú aj batohy so špeciálnou sekciou, ktorá pojme hadičku a obsahuje železnú zásobu vody (prakticky vždy extra-vybavenie a nie súčasť batohu). Užitočné je to hlavne preto, že človek pri letmom napití pochopiteľne nemusí dávať dole celý ruksak a len si "za chodu potiahne".

Veľmi užitočný v praxi je aj model so špeciálnou sekciou pre spacák či stan (alebo oboje). Na mieste ju len rozopnete a je to.

ponuka batohov

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne