📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Jarná údržba outdoorového vybavenia

24. dubna 2023Rady a tipyPavel KreuzigerČas čítania 15 minút

Jar snáď už definitívne ovládla scénu. A s ňou prichádza na rad aj výmena zimného (nielen) outdoorového vybavenia za trojsezónnu alebo letnú verziu. Inými slovami „prechody na letnú prevádzku“. Poďme si prejsť, čo všetko je potrebné na začiatku sezóny urobiť a na čo nezabudnúť. Vaše vybavenie vám to vráti…

Je tu zase obdobie, keď nám všetkým začína prekážať zimná výbava. Preto ju treba vhodne ošetriť a uložiť, aby „v zdraví“ a v dobrej kondícii prestála mimosezónne obdobie a vy sa k nej v ďalšej sezóne mohli opäť vrátiť. Súčasne je práve teraz tá správna chvíľa oprášiť vybavenie jarné/trojsezónne, ktoré pár mesiacov ležalo úhorom, prášilo sa naň a – priznajme si to – mnohí z nás jeho uskladnenie zanedbali. Ako sa teda pripraviť na jar a súčasne zaistiť čo najlepšie podmienky pre práve nepoužívané prvky a materiály vašej výbavy?

Krok k udržateľnosti

Hneď na začiatku musíme trochu zahrať na ekologickú notu. Keď sa povie udržateľnosť, spravidla sa nám ako synonymum vybaví slovo „recyklácia“. Lenže udržateľnosť je často definovaná hneď tromi „R“. Okrem recyklácie sem patrí ešte anglické „reuse“ (opätovné použitie) a „redukcia“ (zníženie množstva).

Práve opätovným použitím vybavenia sa v tomto článku budeme zaoberať tiež. Zatiaľ čo predtým mali mnohí z nás vo zvyku nakupovať spotrebný tovar, v posledných rokoch narastá tendencia kupovať menej vecí, ale zato kvalitnejších. Ani najkvalitnejšie oblečenie a vybavenie (ak zostaneme v outdoorovom mantineli) však dlho nevydrží, pokiaľ mu nie je venovaná správna starostlivosť.

Napíšte si checklist

Pokiaľ chcete prípravu na nadchádzajúcu sezónu vziať naozaj poctivo, je potrebné si najskôr urobiť vo svojom vybavení poriadnu inventúru. Pomôže vám, keď si urobíte zoznamy:

 • Akéhokoľvek vybavenia, ktoré vlastníte. To najprv rozdeľte na zimné a jarné/trojsezónne, respektíve na vybavenie pre chladnejšiu a teplejšiu sezónu. Existujúce vybavenie si ďalej môžete rozdeliť na položky, ktoré sú ešte v dobrom a použiteľnom stave, ďalej na tie, ktoré potrebujú opravy či údržbu, a nakoniec na vybavenie, ktoré vyradíte, pretože oprava sa vám časovo alebo finančne neoplatí.
 • Vybavenie, ktoré si ešte potrebujete alebo chcete dokúpiť, ideálne vrátane približných termínov, kedy tak hodláte urobiť – napríklad „po ďalšej výplate“. (Vedľajším benefitom plánovania výdavkov je oproti neplánovanému míňaniu aj úspora peňazí).
 • No a tretím zoznamom by mohol byť zoznam všetkých vecí, ktoré potrebujete pre údržbu svojho existujúceho vybavenia. Tu si zvýraznite položky, ktoré potrebujete a ešte nemáte.

Obuv je základ

Kvalitná obuv patrí k najdôležitejšej výbave do terénu. Možno máte na celoročné použitie jeden univerzálny pár, je ale vhodnejšie mať na zimu špeciálne turistické topánky so silnejšou izoláciou tak, aby vám v nich bolo po celý deň teplo. Odolnosť voči vode by mala byť pri trekovej obuvi samozrejmosťou bez ohľadu na to, do akého obdobia je táto obuv určená.

Odporúčané produkty

Ani tá najkvalitnejšia obuv však nevydrží v optimálnej kondícii bez správnej starostlivosti, pravidelnej údržby a vhodného skladovania. V tomto ohľade záleží na materiáli, z ktorého sú vaše topánky vyrobené. Turistické topánky všeobecne delíme na koženú, textilnú obuv zo špeciálnych umelých materiálov a ich kombináciu. Podrobnejšie si údržbu trekovej obuvi a kanad rozoberieme v ďalšom článku.

Salomon Toudra - obuv

Kvalitná outdoorová obuv je základom a často od nej závisí úspech celej akcie. Na fotke Salomon Toudra.

Vo všetkých prípadoch však urobte základnú údržbu naposledy predtým, než uložíte topánky na „mimosezónny spánok“, alebo v prípade potreby pred novou sezónou:

 • Očistite topánky od hrubých nečistôt. Pre prvotné vyčistenie si kúpte kefu s hrubými štetinami, napríklad túto. Môžete ale zvoliť aj univerzálnu kefu, ktorá obsahuje rôzne druhy štetín pre rôzne fázy čistenia (napríklad túto). Nezabudnite vybrať šnúrky, práve pod nimi sa veľmi rady usadzujú nečistoty a materiál je v týchto miestach obzvlášť namáhaný.
 • Nechajte ich poriadne vyschnúť zvonku aj zvnútra. K tomu môžete využiť staré dobré noviny, ktorými topánky „vypcháte“, alebo dať prednosť moderným vykurovacím sušičom, ktoré sa zasúvajú do topánok. Na trhu sa dnes objavujú napr. aj vysúšacie vankúšiky s aktívnym uhlím, ktoré absorbujú vlhkosť a zabraňujú šíreniu baktérií (a tým aj nepríjemnému oderu).
 • Po uschnutí topánok prichádza na rad krémovanie (v prípade koženej obuvi) a hĺbková impregnácia. Univerzálna impregnácia neexistuje, preto sa vždy riaďte materiálom, z ktorého je vaša obuv vyrobená. Impregnácia slúži ako ďalšia úroveň vodeodolnosti topánok, ktorá sa vám vďaka tejto starostlivosti odvďačí dlhšou životnosťou a lepšími vlastnosťami v teréne.
 • Skladovanie je rovnako dôležité ako pravidelná údržba. Tým najjednoduchším a asi najpoužívanejším je ich odloženie do botníku. Existujú ale aj vešiaky na topánky, ktoré sú uspôsobené tak, aby obuv vo vnútri roztiahli podobne ako nohy nositeľa. Tieto vešiaky môžete alternatívne nahradiť drevenými alebo plastovými „kopytami“. No a nakoniec ešte topánky môžete jednoducho schovať do pôvodnej krabice alebo do plastovej „dózy“ primeranej veľkosti.

O oblečenie sa dobre postarajte

Správnou starostlivosťou zvýšite životnosť a predĺžite správnu funkčnosť aj u svojho outdoorového oblečenia. Samozrejmosťou by malo byť pravidelné pranie s prihliadnutím na inštrukcie pre konkrétny druh oblečenia. Väčšinu outdoorových odevov si ale vyperiete sami, či už v práčke, alebo ručne. Na trhu nájdete špeciálne pracie prostriedky pre funkčnú bielizeň zo syntetiky aj pre merino.

Muž vo funkčnom oblečení

Pranie funkčnej bielizne môže byť niekedy oriešok, preto sa vždy riaďte inštrukciami od výrobcu.

Zložitejšia situácia nastáva u vrchných vrstiev oblečenia, kedy sú jednotlivé kúsky od výroby impregnované. Praním s klasickým pracím prostriedkom by väčšina týchto kúskov prišla o svoje vodoodpudivé vlastnosti. Našťastie dnes existujú prostriedky, ktoré impregnačnú vrstvu oblečenia dokážu udržať a dokonca obnoviť.

Na tieto účely u nás ponúkame pracie prostriedky od americkej značky Atsko, ktoré obnovujú vodoodpudivosť jednotlivých produktov z výroby, respektíve ich trvalú vodoodpudivú úpravu (DWR).

To ale nie je všetko. Najmä pri zimných bundách totiž narazíte na izolačnú vrstvu, či už z peria, alebo zo syntetických materiálov, ktoré by sa praním v bežnom pracom prostriedku mohli znehodnotiť. To vďaka pokročilým nanotechnológiám v pracích prostriedkoch Atsko nehrozí – izolačné vrstvy zostanú aj po vyschnutí našuchorené presne tak, ako majú byť. A ďalšou výhodou je, že tieto pracie prostriedky nezanechávajú na oblečení rezíduá a klasické biele fľaky.

Pred samotným praním odstráňte z oblečenia všetku špinu, bahno a nečistoty, ktoré odstrániť idú. Na to použite mäkkú kefku alebo handričku. Ak má kefka tvrdé štetiny, mohlo by sa stať, že by ste povrch oblečenia mohli poškriabať.

Sušenie outdoorového oblečenia je jednoduché – bundu či nohavice jednoducho zaveste nad vaňu alebo von na záhradu (ideálne skôr do tieňa ako na priame slnko) a nechajte odkvapkať. Niektoré kúsky pokojne sušte v sušičke, ale vždy sa riaďte inštrukciami na štítku. Tu by malo byť vyslovene uvedené, že je strojové sušenie možné.

Obnovte vodeodolnosť

Rovnako ako u obuvi je posledným krokom v starostlivosti o (vrchné vrstvy) oblečenia obnovenie ich vodeodolnosti. Vodoodpudivú úpravu obnoví (v spolupráci so spomínaným pracím práškom) aj impregnačný sprej, ktorý jednoducho nanesiete na povrch oblečenia. To tak znovu získa svoje pôvodné vlastnosti, kvôli ktorým ste si ho vlastne v prvom rade zaobstarali.

Týmto postupom – ak ho budete vykonávať pravidelne – súčasne predĺžite životnosť svojho oblečenia. Naposledy tento postup opakujte tesne pred uložením zimného oblečenia k „letnému spánku“ a naopak. Na začiatku sezóny potom svoje obľúbené kúsky nájdete v optimálnom stave a nebudete musieť na poslednú chvíľu riešiť nejaké úpravy.

Aj stany potrebujú vyvetrať

K outdoorovému vybaveniu sa prirodzene radí aj to, ktoré sa používa na prespávanie pri viacdenných výletoch – stany, spacáky a karimatky. Pri stanoch platí prakticky to isté ako pri oblečení – to znamená vyčistiť, naimpregnovať, uložiť – len s tým rozdielom, že tesne po poslednom použití v sezóne je nutné stan nechať skutočne dôkladne vyschnúť, aby vám cez zimu nesplesnivel.

Stan postavený medzi stromami

Pre zachovanie funkčnosti vášho outdoorového vybavenia nezabúdajte na pravidelnú starostlivosť a údržbu.

Z rovnakého dôvodu neukladajte stan do skrine v kompresnom vaku, ale v priedušnom obale, ktorý zloženému stanu poskytuje dostatok priestoru. Pokiaľ ste vyššie uvedené kroky neurobili koncom sezóny, je najvyšší čas to napraviť na začiatku jari a stan poriadne vysušiť – rozrobiť ho ideálne niekde v prievane, ale nie na ostrom slnku, alebo naopak na daždi. Následne pristúpte k samotnej impregnácii.

Karimatky – ako zvládli minulú sezónu?

Z karimatiek u nás ponúkame hlavne tie nafukovacie a samonafukovacie. Také karimatky sú praktické, ľahké, skladné, pohodlné… ale súčasne často aj náchylné na prerazenie, najmä vtedy, keď na miesto svojho uloženia sa k spánku dôjdete už za tmy a nemáte čas si poriadne prezrieť a upratať podložie. Keď zložíte hlavu na mieste, kam dôjdete o desiatej večer a uprostred noci vás začne niečo pichať do chrbta, máte problém.

Preto sa hodí mať opravnú sadu na karimatky, ktorá spravidla obsahuje záplaty a lepidlo a umožní vám jednoducho obnoviť izolačné vlastnosti karimatky (a predĺžiť jej životnosť, spomínate na princíp „reuse“ zo začiatku tohto článku?). Na začiatku sezóny si karimatku skúste nanečisto nafúknuť ešte doma. Pokiaľ niekde uchádza, môžete situáciu zachrániť preventívne.

Aby sa v spacáku dobre spalo

Čo sa týka spacích vakov, u tých vždy dbajte na správny postup prania a sušenia podľa pokynov výrobcu. Ihneď po príchode domov spacák zaveste, vyvetrajte a vysušte. Pri skladovaní ho nenechávajte v cestovnom kompresnom obale, ale rovnako ako pri stane siahnite po väčšom balení, ktoré nebude izoláciu vo vnútri (či už páperovú alebo syntetickú) zbytočne ničiť. Spacák pri dlhšom nepoužívaní uložte na suché miesto bez prístupu priameho slnečného svetla, čím opäť predĺžite jeho životnosť.

Ak chcete, aby vám spacák vydržal dlhšie, môžete ho pri používaní schovať do nepremokavého obalu, ktorý samotný spacák udrží v suchu a čistote a vám samotným prinesie vrstvu izolácie navyše. Pri mimosezónnom skladovaní navyše svoj spacák do takého obalu jednoducho zabalíte.

Spacie vaky sa pri používaní však nešpinia len zvonku, ale aj zvnútra. Aj pri spánku sa prirodzene potíte a priznajme si to, po celodennom pochode nebývame práve najčistejší. Preto je vhodné zaobstarať si tiež vložku do spacáku, ktorá je ľahšie prateľná ako samotný spacák a uľahčí vám starostlivosť oň pri posezónnom ukladaní. A spacák pred uložením do skrine znovu naimpregnujte - ak ste tak neurobili už na jeseň, urobte to teraz pred sezónou. Pokojne pritom využite rovnaké prostriedky ako na impregnáciu funkčného oblečenia.

Starostlivosť o elektronické zariadenia

Svoju sezónnu údržbu vyžadujú aj elektronické zariadenia, ako sú rôzne GPS moduly, lampy a svietidlá alebo outdoorové chytré hodinky. Pokiaľ takéto zariadenia majú vyberateľné batérie, pred sezónnym uložením ich vyberte a samotné batérie skladujte na chladnom a suchom mieste. Pri alkalických batériách by sa vám totiž mohlo stať, že by vám v priebehu skladovania vytiekli a znehodnotili tak dané zariadenie. Naopak pred sezónou vybavte svoje zariadenia nabitými batériami a nezabudnite si dokúpiť aj náhradné.

Profesionálne opravy

Samozrejme môže dôjsť aj k prípadom, keď si skrátka nie ste outdoorové vybavenie schopní opraviť sami. V tejto chvíli prichádzajú na rad profesionálne opravovne. Tu však dopredu chcite poznať cenu opravy, aspoň približnú. Hoci sme na začiatku zdôrazňovali ekologickosť opätovného použitia, niekedy to skrátka nie je rentabilná možnosť. Dobre si spočítajte, či sa vám profesionálna oprava oplatí, alebo bude lepšie zainvestovať do nového vybavenia. Ani tak ale napríklad starší spacák nemusíte vyhadzovať - pokiaľ nie je zdevastovaný, ale napríklad len roztrhnutý, môže ešte poslúžiť napríklad bezdomovcom.

Čo potrebujete na opravu svojpomocne

O opravách outdoorového vybavenia a oblečenia sme sa už zmienili. Ak sa napríklad vydáte na viacdenné výpravy za dobrodružstvom a cestou sa vám stane malá nehoda, potom sa na nič iné ako na opravu nemožno spoľahnúť. Preto je vhodné si do krabičky poslednej záchrany pred sezónou pribaliť pár drobných vychytávok, ktoré vám také provizórne terénne opravy a úpravy umožnia.

Opravná lepiaca páska

Pri jarnej revízii vášho outdoorového vybavenia nezabúdajte na pomôcky na drobné opravy. Duct tape je "must-have"!

 • Opravná páska

Opravná lepiaca páska alebo duct tape je skrátka základ pre každodenné použitie. Pokiaľ sa vám cestou roztrhne spacák, stan alebo napríklad páperová bunda, je páska často jedinou možnosťou, ako nasledujúce dni vydržať bez úhony.

Dobrý nápad je vziať si so sebou do prírody aj náhradné šnúrky do topánok - nikdy neviete, kde si tie pôvodné roztrhnete. Nemať po zvyšok cesty správne fixovanú nohu je najlepšou cestou k zraneniam a poškodeniam chodidiel.

 • Multitool

Na opravu vybavenia niekedy samotný nôž skrátka nestačí. Vybavte sa preto vhodným multitoolom, ktorý je praktický ako do terénu, tak ako vybavenie domácej dielne.

 • Šitíčko

Súprava na šitie alebo šitíčko vám v batohu príliš veľa miesta nezaberie, ale ak vám spadne gombík alebo si roztrhnete nohavice, bude vám stačiť trochu zručnosti a vaše oblečenie alebo vybavenie bude opäť plne funkčné.

 • Paracord

Padáková šnúra alebo paracord je tiež ľahká a skladná a poskytuje viacúčelové možnosti využitia. Tak si ju so sebou nezabudnite pribaliť.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne