📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Tipy na darčeky pre batôžkárov

9. prosince 2022Rady a tipyPavel KreuzigerČas čítania 9 minút

Batôžkár (anglicky backpacker) je pomerne nenáročný druh turistov, ktorý má rád prírodu a dokáže prespať v teréne, ale na druhú stranu mu na rozdiel od zarytých trampov nevadí ani kempy alebo penzióny. Ide skrátka o človeka, ktorý je vcelku nízkorozpočtovým cestovateľom, ale súčasne žiada istú úroveň pohodlia. Takých cestovateľov je veľa a možno takého máte aj doma. A v nasledujúcom článku nájdete pár tipov na darčeky, ktorými ho (alebo ju) potešíte (nielen) na Vianoce.

V prírode ako v bavlnke

Spanie v prírode nemusí byť vôbec nepohodlné, pokiaľ k nemu zoženiete vhodné vybavenie, ktoré ale na druhú stranu vôbec nemusí byť drahé. Najdôležitejšia je v tomto ohľade dostatočná izolácia. Nachladiť sa odspodu pri spaní vonku rozhodne nechce nikto. Určite sa tak bude hodiť slušná karimatka, napríklad tá samonafukovacia. Tá, ako už jej názov napovedá, sa nafúkne sama, a vo väčšine prípadov jej potom stačí len niekoľkými málo výdychmi dofúknuť ústami. Samonafukovacie karimatky sa dajú zohnať aj v detskej verzii.

Nafukovacia karimatka Klymit

Nafukovacia karimatka značky Klymit

Karimatka však nie je to jediné, čo je potrebné na spanie v teréne. Nemenej dôležité je vybrať si aj kvalitný spacák. Tu batôžkári zrejme neocenia profesionálne spacie vaky do extrémne nízkych teplôt, ale dobrou správou je, že od jari do jesene sa pohodlne vyspíte aj v spacáku za pár tisíc. Pre batôžkárov je okrem kvality spracovania dôležité hlavne to, aby bol spacák ľahký a skladný, a nemuseli tak so sebou vláčiť kilá navyše. Ideálnym spacákom pre teplejšie oblasti je napríklad Snugpak Travelpak Traveller, u detí potom zabodujete týmto kúskom.

Ďalšou výbavou do terénu je materiál na núdzový prístrešok. Spanie pod širákom síce batôžkárom vyhovuje, na druhú stranu kedykoľvek môže začať pršať, takže je dobré byť pripravený. Akonáhle chýba romantický výhľad na hviezdne nebo, spanie pod širákom beztak postráda zmysel a je tak potrebné pristúpiť k plánu B - stavbe núdzového prístrešku z celty.

Celty sú kusy nepremokavej látky, ktoré pochádzajú z vojenskej sféry, ale obľúbili si ich aj milovníci outdoorových aktivít. Okrem samotnej celty budete potrebovať už len nejaké to drevo, ktoré nájdete v lese, ale hodiť sa bude aj paracord, teda padákové lano, ktorým môžete jednoducho upevniť samotnú celtu či drevenú kostru tak, aby vám v noci nespadla na hlavu. Najmä vo veternom počasí sa potom budú hodiť aj kolíky, napríklad tieto titánové, ktoré slúžia ako dodatočné upevňovacie body najmä vo veternom prostredí. A pokiaľ náhodou bude predsa len pekne, môžete si dať celtu pod seba a získať tak ďalšiu úroveň izolácie a ešte ku všetkému vodeodolné, takže vás ráno neprekvapí rosa.

Jedlo je základ

Ďalšou našou základnou potrebou je jedlo a pitie. A aj uspokojenie tejto potreby v teréne si vyžaduje vhodné vybavenie. To – rovnako ako v prípade výbavy na spánok – nemusí byť vôbec drahé. Zato by malo byť praktické a opäť ľahké a skladné. Od jedálenských potrieb samozrejme vyžadujeme, aby boli z materiálov v potravinovej kvalite a aby neobsahovali škodlivé látky, ako je v prípade plastov napríklad bisfenol A alebo PVC.

Pokiaľ obdarovávaný batôžkár nie je zatiaľ dostatočne vybavený v tejto oblasti, máte tu široké pole pôsobnosti. Na udržanie optimálnej teploty nápoja – či už horúceho alebo chladeného – sa bude hodiť termoska, ktorá by mala byť odolná a spoľahlivá. Ak máte doma desiatky rokov starú termosku, radšej ju vyhoďte, najmä pokiaľ je plastová.

Termoska Legendary Classic Stanley® 1, 4l

Termoska Legendary Classic Stanley®

Sme síce všetkými desiatimi pre udržateľnosť, avšak pri plaste, ktorý je možno starší ako vy sami, si nikdy nemôžete byť istí tým, z čoho bol vyrobený. Ale nebojte sa, ani kvalitná nová termoska nemusí byť cenovo náročným darčekom. Na kávu či čaj bude stačiť pollitrová, a takú u nás zoženiete napríklad od spoločnosti Esbit.

Ak sa váš batôžkár radšej zahreje niečím ostrejším, potom môžete z našej ponuky vybrať napríklad ploskačku. Dobrý pomer ceny a kvality nájdete napríklad pri tomto nerezovom modeli od značky MFH. Dúšok niečoho dobrého na žalúdok na výletoch s batohom na chrbte určite poteší.

No a do tretice potrebujú batôžkári niečo praktické, čím by sa vonku mohli najesť. Tu odporúčame tzv. spork, čo je slovo vychádzajúce z anglického spoon+fork, teda lyžička a vidlička. Univerzálny nástroj môžete zohnať buď v nerezovom, alebo plastovom prevedení, každopádne obe verzie sa vyznačujú tým, že v batohu nezaberajú veľa miesta.

Sfork z plastu

Jedálenský príbor Spork 3 v 1 JTG®

Doplnky na prežitie

Dosť nie je nikdy ani doplnkov pre prežitie, ktoré samozrejme opäť musia zaberať čo možno najmenej priestoru v batohu. K týmto doplnkom patria napríklad potreby na rozloženie ohňa, čo ešte tak trochu súvisí s tým varením. Oheň má však viac funkcií – napríklad signalizačné, ale aj vytváranie tepla. K základnej výbave rozhodne patrí kresadlo, ale aj vodeodolné zápalky alebo vreckový zapaľovač.

Lekárnička a termoska na jedlo

Pri outdoorových výletoch – a to dokonca aj tých jednodňových – si do batohu netreba zabudnúť ani lekárničku. Lekárničky, ktoré ponúkame na Rigade, sú vybavené všetkým potrebným, čo by ste v núdzovej situácii mohli potrebovať, samozrejme všetko s dlhou záručnou dobou. Príkladom môže byť táto malá lekárnička, ktorá je ľahká a keď ju práve nepotrebujete, v batohu si jej ani nevšimnete. Lekárnička je jedným z darčekov, ktorým obdarovanému môžete aj zachrániť život.

Odporúčané produkty

Kapitolou samou o sebe sú survival nože. Tie patria k zásadným prvkom výbavy na jednodenné aj viacdenné výlety. Pri survival modeloch, teda nožoch na prežitie, je vhodné mať kombinovanú čepeľ, ktorú využijete pre viac účelov. Napríklad s týmto nožom od firmy Walther môžete štiepať drevo, hobľovať, odstraňovať kôru z vetiev, ale tiež treba mazať maslo na chlieb. Profilovaná pištoľová rukoväť zase uľahčuje držanie a špeciálny výstupok na nej zase umožňuje núdzové rozbitie skla. Zatvárací nôž má prirodzene aj bezpečnostnú poistku.

Všetko zbaľte do správneho batohu

A nakoniec, slovo batôžkár je predsa od slova „batoh“, takže zabrúsime aj do tejto oblasti. Bez správneho batohu totiž nemôže byť ani správny batôžkár. Batohy do prírody by mali byť vodeodolné, aby vás a vaše vybavenie uložené v batohu neprekvapil dážď. Na jednodenné použitie nie je potrebné mať batoh za veľa peňazí. Aj v cene medzi jednou a dvoma tisíckami zoženiete kvalitné kúsky, ktoré ešte dokonca môžu byť vybavené modulárnou MOLLE väzbou a vďaka tomu môžu byť univerzálnejšie využiteľné a je možné ich osadiť univerzálnou MOLLE výbavou.

Batoh s vybavením

Príkladom môže byť batoh Raccoon Mk2 od poľskej spoločnosti Helikon-Tex, ktorý je dokonca vybavený aj vreckom na hydratačný vak a v jeho hornej časti je aj otvor na prevlečenie hadičky na pitie. Na batohu sa nachádza aj panel so suchým zipsom, na ktorý môžete pripevňovať napríklad rôzne visačky.

Čo sa inam nevošlo

A keď už sme u tých hydratačných vakov, aj to je vec, ktorá vášmu batôžkárovi môže urobiť radosť. Hydratačné vaky medzi dvoma a tromi litrami dodajú človeku dostatok tekutín na celý deň a navyše opäť nemusia byť ani príliš drahé. Hovoríme tu napríklad o vaku Torrent Condor, ktorý je vyrobený z termoplastického polyuretánu a prirodzene opäť neobsahuje bisfenol A a PVC. A navyše má nízkoprofilový dizajn, vďaka ktorému je kompatibilný s viacerými typmi batohov.

No a na úplný koniec ešte drobnosť, ktorá by vás možno ako vianočný darček nenapadla - ale využiť ju môžete rovnako dobre v zime ako v lete. Tu máme na mysli slnečné okuliare, ktoré sú skvelým doplnkom aj do snehu. Počuli ste niekedy pojem snežná slepota? Práve nadmerný odraz slnečných lúčov od snehu je dôvodom, prečo okuliare nosia napríklad aj lyžiari. Ochranné slnečné okuliare vyrába aj americká firma Bollé, za dostupnú cenu u nás zoženiete napríklad tieto.

Odporúčané produkty

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne