📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Svietidlá vhodné pre turistiku

28. srpna 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 11 minútPrečítané: 2491x

Aj keď sú svietidlá pre turistov typu "čelovky" posledné roky stále populárnejšie (umožňujú vám totiž používať obe ruky zároveň, čo je pre rad funkcií neoceniteľné), svetlá pre turistov vreckového bežného typu mávajú zase väčší výkon a preto i dosah.

Muž turista so svietidlom typu čelovka v horách

 Tá zďaleka najdôležitejšia funkcia, akú vám každé slušné moderné svietidlo pre turistov môže dopriať, je ten fakt, že bude stáť stabilne. Keď totiž túto zdanlivú drobnosť podceníte, vystavujete sa riziku, že jej dodávané svetlo v ležiacej polohe bude jednoducho nevyhovujúce. A to je veľký problém, keď to zistíte niekde na horách nad ránom.

Ak si hovoríte, načo mi bude svietidlo pre turistov, keď máte už čelovku, tak tu máte pár typov:

 • Keď ho chcete používať na signalizáciu.
 • Keď je potrebné, aby svetelný stĺp bol ovládaný maximálne precízne.
 • Keď chcete svetlo umiestniť niekam do terénu / na prekážku / seba a potom pracovať na úlohe.
 • Keď potrebujete skutočne silný výkon.

Moderná LED technológia posledných rokov v tejto oblasti však spôsobila doslova revolúciu. Ich efektivita je totiž o poriadok väčší, takže aj svetlá pre turistov môžu byť o poznanie menšie, alebo naopak pri zachovaní veľkosti v porovnaní so starším žiarovkovým typom o poznanie výkonnejší / vytrvalejší. Každý rok sú na tomto poli prekonané nejaké rekordy, či už výdržou, svetelným tokom alebo počtom funkcií. Svietidlá pre turistov dnes totiž nie sú len svetlá, ale mávajú aj tony praktických, ba i taktických funkcií.

Aké veci sú pri výbere svietidla pre turistov najdôležitejšie?

Tými základnými kľúčovými funkciami sú pre výber svietidla pre turistov tieto:

 • Svetelný tok (udáva sa v lúmenoch).
 • Typ batérie a ako dlho na ňu dané svietidlo pre turistov vydrží bežať.
 • Váha a rozmery.
 • Ďalšie funkcie a špeciálne režimy (blikanie, ďalšie farby, ...).

Cena rôznych modelov svietidiel pre turistov sa líšia v poriadku pár sto korún až pár tisícok korún, takže práve svetelný tok je faktor, kde sa budú líšiť viditeľne najviac. Všeobecne platí, že čím vyšší svetelný tok, tým drahší model bude kvôli lepším / viac akumulátorom a výkonnejším obvodom aj LEDD. Fyzické rozmery pritom paradoxne často zostávajú zachované. Cenu svietidla pre turistov veľmi navýši aj to, keď má implementovaný dobíjací akumulátor. A svoje k cene hovoria aj špeciálne úpravy typu extra odolnosť, vode-vzdornosť, efektívnejšie rozptyl generovaného odpadového tepla, ...

Farebné LED svietidlo s červeným a zeleným svetlom

 Moderná LED ponúka možnosť, používať rôzne druhy farieb, ktoré môžu byť skvelé pre signalizáciu (ľudské oko je ako známe najcitlivejšie vďaka Slnku na žltú), prípadne na zabezpečenie oko nepríliš rušiaceho prisvietenia za tmy (tu zase kraľuje červená, pretože práve červená oko najmenej v noci zbaví už fungujúceho "nočného videnia").

Na čo si dať pozor pred kúpou svietidla pre turistov?

Aj keď je človek väčšinou dnes odkázaný pri svojom nákupe iba na prehliadku virtuálnu, mal by si pri nákupe svietidla pre turistov odpovedať na niekoľko kľúčových otázok:

 • Ako sa toto svietidlo pre turistov vypína a zapína? Je to metóda pohodlná a zvládnem ju aj po hmate potme premrznutý? Dá sa toto svietidlo pre turistov v batohu či vo vrecku omylom samo rozsvietiť a vybiť? Dá sa zapnúť aj vo veľkých a ťažkých rukaviciach?
 • Je toto svetlo pre turistov dosť odolné / prípadne ľahké pre moje potreby?
 • Ako sa toto svietidlo pre turistov bude asi vynímať vo vašej ruke a ako pohodlné to po čase bude a nebude?
 • Je potreba u určitého typu svietidiel pre turistov k výmene batérií aj nejaký ten ďalší nástroj?

Ako sa meria výkon svetiel pre turistov?

Táto metodika bola zavedená v roku 2009 ANSI úradom, ktorá používa štandard ANSI FL1, aby boli všetky modely na trhu testované za rovnakých podmienok a dali sa preto ľahšie spoznať.

Podotýkame a zdôrazňujeme ale, že je to norma nezáväzná! Preto si rada výrobcov vykonáva aj testy svoje. Ale drvivá väčšina z nich dnes uvádza na svojich produktoch nasledujúce údaje:

 • Svetelný tok v lúmenoch - v tejto jednotke sa doslova meria intenzita svetla vyžarujúceho z vášho budúceho potenciálneho svietidla pre turistov. Je to vždy hodnota najvyššia, ale bude postupne trochu klesať, ako budú postupne články zomierať. Keď určité svietidlo pre turistov podporuje viac svetelných režimov, výrobca sa s nimi nikdy nezabudne pochváliť. Bežná sviečka má cca trinásť lumenov, ale čítať by sa malo aspoň pri dvadsiatich lumenoch. No a kto chce skutočne dosvietiť poriadny kus vzdialenosti, môže siahnuť po pár tisícoch lumenoch. Svetelný tok v lúmenoch je u určitých svietidiel pre turistov síce skvelý spôsob, ako veci porovnať, ale nevypovedá to absolútne všetko o jasnosti za všetkých situácií a okolností: tiež svoje hovorí intenzita svetelného stĺpca, vzdialenosť, typ, farba (červená je najlepšia do tmy, pretože sa potom ľudské oko nemusí zase toľko prispôsobovať tme), hmla, to všetko neustále dynamicky mení svetelný tok, zdanlivý výkon a dosvit.
 • Dosvit lúča - ide o veľmi jednoducho poňatý typ merania, ktorý vám proste prezradí, ako ďaleko nejaké svietidlo pre turistov dosvieti. Aj tu ide o špičkovú hodnotu s čerstvou sadou batérií, takže aj dosvit sa bude po čase meniť, ale vždy to bude bohužiaľ výhradne smerom nadol. Mimochodom, aj vtedy, keď máte k dispozícii len toľko svetla, čo vydáva Mesiac, stále je to dosť na spoľahlivé cestovanie. Dosvit lúča práve u toho vášho svietidla pre turistov sa navyše môže dynamicky meniť podľa toho, aké ponúka režimy (tie výkonnejšie ju celkom logicky vyčerpajú skôr).
 • Čas behu na "jedno kolo" batérií / dobíjanie / z nových akumulátorov - udáva sa v hodinách a táto hodnota naznačuje údaj, za ako dlho klesne svetelný tok na 10% stavu nových článkov (zaokrúhlené na najbližší štvrtinu). Podľa typu článku / vášho svietidla pre turistov sa svetelný tok môže meniť postupne, pomaly alebo naopak byť stály a potom sa zoslabiť skokom. Za onej konštelácie, že má dané svietidlo pre turistov viac režimov, udáva sa obvykle pre všetky / tie najpoužívanejšie / najdôležitejšie. Niektorí výrobcovia dokonca v manuáloch a online dokumentácii mávajú všelijaké grafy výdrže, kde nájdete podobných informácií vskutku tony.
 • Odolnosť na pády - merí sa v metroch. Svietidlá pre turistov sa testujú pri výrobe tak, že sú upustené práve šesťkrát na betón z určitej špecifikovanej výšky. Test samozrejme nevznikol preto, aby sa potom mohli výrobcovia predháňať na svojich stránkach, kto prežil väčšiu výšku, ale preto, aby bolo overené, že funkcia daného svietidla pre turistov zostane zachovaná aj potom, čo vám občas spadne. Určite sa netestuje prejdení autom, chôdza na nej, úder do svietidla pre turistov a ani sa s ním nebijú iné objekty.
 • Odolnosť na vodu - čo sa týka odolnosti na vodu, tak tá sa meria u svietidiel pre turistov podľa IPX systému. Je to samozrejme nevyhnutnosť vtedy, keď ju chcete používať pri vode, v daždi, ... Sú v tejto veci používané tri typy certifikácie: IPX4 (odolnosť na nejaké tie občasné spŕšky vody zo všetkých strán, mimochodom, vykonáva sa až po teste na pády), IPX7 (dá sa dočasne ponoriť na až tridsať minút do hĺbky jeden meter) a IPX8 (dá sa ponoriť až na štyri hodiny do výrobcom špecifikovanej hĺbky).

Ručné svietidlo so studeným bielym svetlom

 Moderné LED svetlá pre turistov často nedisponujú jedinou LED, ale hneď niekoľkými. Vie je teda často kombinovať do najrôznejších šikovných režimov, ktoré môžete občas v praxi rôznorodým štýlom využiť. Tieto režimy mávajú zvyčajne aj priamy vplyv na spotrebu, takže určite by ste ich mali mať všetky "v ruke" v rámci maximálnej výdrže / efektivity daného produktu.

Niekto uvádza aj tieto špeciality, ktoré nie sú ANSI vyžadované, ale výrobca sa v boji o zákazníka samozrejme snaží vytiahnuť každé eso z rukáva, čo má:

 • Typ žiarovky / LED - neuveriteľný pokrok v LED technológiách síce urobil prakticky všetky ďalšie technológie dneška zbytočné, napriek tomu sa na trhu vyskytujú ešte aj všelijaké kryptónové žiarivky, ale LED jednoducho čo do efektivity vedie nad všetkými technológiami dneška.
 • Typ lúča - naznačuje, ako sa svetlo bude rozptyľovať. Obvykle sú tu tri funkcie: jeden prúd svetla, jeden prúd zaostrený na diaľku a nastaviteľný (horolezec najprv na mape použije jeden prúd na mapu a potom dlhšie na skontrolovanie cesty na skale).
 • Svietidlá pre turistov s regulovaným výkonom - ide o technológiu, ktorá vám zaistí, že svetelný výkon daného svietidla pre turistov bude špičkový vo svojom celom priebehu. To je síce úžasné, ale ku koncu má tento typ svetla tendenciu veľmi rýchlo odumrieť. Naopak svietidla pre turistov s neregulovaným výkonom začínajú na maxime a potom sa postupne pomaličky zoslabujú a zoslabujú, ...
 • Typ batérií - celkom určite u množstva ľudí tiež hrá úlohu typ batérie, pretože to priamo ovplyvní cenu ich výmeny a dostupnosť niekde v zahraničí. Jednoznačne tie najrozšírenejšie typy článkov sú vymeniteľné alkalické / lítiové typu AA a AAA. Typ CR123A je tiež k videniu, ale oproti AA a AAA je o poznanie drahšie a menej dostupný. Ich kladom celkovo je, že sú menšie a neváži veľa, napriek tomu dávajú pomerne vysoké napätie v malom balení a pri malej váhe. Vďaka tomu teda nie je problém dnes skonštruovať ani naozaj drobné svietidla pre turistov, prípadne tie s úžasnou výdržou. Pripomíname radšej, že sú dnes na trhu aj články typu C a D, takže kto chce niečo poriadne do ruky, čo sa mu nestratí vo vrecku a dáva slušný výkon, pokojne môže siahnuť práve po týchto masívnych svietidlách pre turistov. Čo sa týka akumulátorov typu Li-Ion a Li-Pol, tak tie sa dajú dobíjať cez USB port prípadne akýkoľvek solárny cestovný nabíjač. Aj keď dobíjacie články stojí obvykle skutočne veľa, je to viac ako zaplatené oným faktorom, že je opätovne použijete mnohokrát (cca pár sto cyklov býva minimum). A človek nemusí stále zháňať bežné články, kamkoľvek len príde (o zbytočnom odpadu ani radšej nehovoriac). Existujú dnes dokonca aj svetlá pre turistov vybavené páčkou / maličkým solárnym panelom, ktorý točením / vystavením Slnku dobijete a potom ho môžete používať. Obmedzte sa ale radšej u vášho svietidla pre turistov výhradne na články a batérie exkluzívne odporúčané výrobcu, pretože inak riskujete, že prídete o svietidlo pre turistov samotné, aj svojou záruku!
 • Rôzne pracovné módy - drvivá väčšina najlacnejších svetiel pre turistov ponúka (teda vedľa stavu "Vypnuté") výhradne jeden základný pracovný režim. Ten býva obvykle použiteľný univerzálne. Občas ale niekto ponúka aj nejaké tie špeciality ako: nízky výkon / stredný výkon / vysoký výkon, prípadne základný režim / SOS. Aj keď napríklad človek u svojho svietidla pre turistov využíva prakticky neustále len jeden jediný režim, je určite upokojujúce vedieť, že v prípade potreby je ešte nejaká tá rezerva stále v zásobe ... Niektoré svietidla pre turistov idú dokonca až tak ďaleko, že ponúkajú programovateľné svetelné režimy, takže ten si nacvakajú pekne v pohodlí aj u svojho PC a potom do príslušného svietidla pre turistov prenesiete USB káblom. A potom máte svoj vlastný špecifický režim voliteľný teraz po jednom, jedinom cvaknutiu tlačidla.

Historické svietidlo známe tiež ako Aladinova lampa

 Komu moderné LED svetlá pre turistov nevyhovujú a má radšej niečo tradičnejšieho, môže siahnuť po niečom viac dávnovekom. Poprípade si pekne v duchu Bushcraft / survival nejakú vyrobte z vypálenej hliny / starej plechovky. Ako palivo sa pritom dá využiť akýkoľvek olej či tuk.

 • Ovládanie - rozloženie ovládania u vášho svietidla pre turistov, to môže byť u niekoho tiež veľmi dôležitý prvok rozhodnutia a dokonca aj zaistiť určitému modelu finálne "áno" alebo "nie". Niekto má radšej ovládanie jednou rukou a posuvné, ďalší zase ovládanie oboma rukami a otočné atď. Niekto trvá aj na prítomnosti bezpečnostného zámku, ktorý zabezpečí, že sa dané svietidlo pre turistov samo nezapne / nevypne, čo zbytočne zníži výdrž a dosvit. Niektoré svietidla pre turistov majú tiež funkciu pre okamžitú tichú aktiváciu, ktorá trvá, kým na gombíku máte prst pod.
 • Tvar a konštrukčný materiál - drvivá väčšina z moderných svietidiel pre turistov je vyrobená buď z plastu, prípadne z nejakej tej hliníkovej zliatiny. Niektoré dokonca volia nerezovú oceľ, ktorá je opäť o niečo odolnejší (existujú aj taktické svietidlá určené pre údery, páky, tlaky, teda boj), ale to už veľmi na úkor váhy. Bežný užívateľ si skôr bude môcť vybrať medzi dvoma možnosťami: tenšia puzdra sú ľahšia, hrubšia naopak odolnejšia. Čo sa týka tvaru, tak valcovitá forma je tá zďaleka najbežnejšia, tu ale niektorí nemajú moc radi, pretože položená na zem má tendenciu sa ihneď niekam odkotúľať. Mnohé z modelov svietidiel pre turistov majú tiež na tele špeciálnu hrubšiu textúru / pogumované puzdro, aby sa lepšie držali s mokrými rukami, v daždi a pod.
 • Váha a rozmery - čo sa týka ideálnych rozmerov práve toho vášho svietidla pre turistov, tak to bude dosť súkromná potreba a nárok. Väčšie modely síce nemusia zákonite svietiť ďalej a viac, ale zvyčajne už mávajú aj väčšie akumulátory, takže zvyčajne aj vydrží znateľne dlhšie.
 • Ďalšie príslušenstvo - obvykle je v dodávke a sú to všelijaké popruhy, lanyardy, farebné filtre...

vyberte si vhodnú turistickú baterku

Štítky Svietidlá

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne