📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Malé batohy na každú príležitosť

9. května 2024Rady a tipyHana SedlákováČas čítania 5 minút

Malý batoh alebo daypack. Niekomu stačí jeden vhodne zvolený univerzálny batôžtek, ktorý využije úplne na všetko. Iní naopak majú v zásobe viacero špecializovaných modelov, z ktorých každý je určený na inú špecifickú aktivitu. Aj v oblasti malých batohov je totiž ponuka viac ako bohatá. Či už vyberáte malý batoh na outdoor, taktický batoh alebo batoh do mesta, každý z nich by mal spĺňať určitý súbor parametrov. V tomto článku si o nich povieme viac...

Môžete ho nosiť prakticky denne. Správne zvolený malý batoh využijete pri kratších výletoch alebo akejkoľvek jednodňovej (aj dvojdňovej) akcii, kam si so sebou nepotrebujete brať príliš veľa vybavenia. Pokryjú široké spektrum outdoorových, pracovných aj voľnočasových aktivít. Do tejto kategórie patria aj malé taktické batohy. S inými modelmi naopak hanbu ani v meste a – pokiaľ to váš pracovný dress code umožňuje, alebo dokonca vyžaduje – využijete ich aj v práci.

Podľa čoho vyberať malý batoh:

Než začnete vyberať malý batoh, je dobré si vopred dobre ujasniť, na čo ho budete používať a čo všetko by mal spĺňať.

 • Objem: Do tejto kategórie spadajú batohy s objemom od 10 do 30 litrov.
 • Účel: Túto otázku si vždy položte ako prvú. Hľadáte skôr mestský alebo outdoorový batoh? Mal by obsahovať taktické prvky? Čo všetko v ňom budete nosiť a v akých podmienkach? Aké ďalšie dôležité prvky a doplnky by mal mať?
 • Materiál: Od účelu batohu sa bude odvíjať aj použitý materiál. Ten si rozoberieme nižšie, v prvom rade by ale mal byť vždy kvalitný a odolný.
 • Vnútorné členenie: Účelu batohu by malo zodpovedať aj jeho vnútorné usporiadanie – či budete potrebovať napr. samostatné vrecko na notebook alebo skôr prípravu na hydratačný systém, priestor na skryté nosenie zbrane a pod. Vnútorné vrecká a praktické organizéry na rôzne drobnosti tiež prídu vhod.
 • Vonkajšie riešenie: Sem patria napr. vonkajšie vrecká, kompresné popruhy, PALS alebo laser cut väzba a ďalšie prostriedky na pripevnenie materiálu na vonkajšej časti batohu. Alebo si skôr prajete zostať lowprofile a dáte prednosť jednoduchému a čistému dizajnu?

Na čom ešte záleží:

Pri výbere stredných a veľkých batohov hrá obzvlášť dôležitú úlohu komfort pri nosení. Majú nastaviteľný chrbtový systém a veľkorysé polstrovanie ramenných popruhov a bedrového pásu. Malé batohy sú ale na rozdiel od nich (logicky) koncipované na menšiu záťaž. Preto u nich tieto parametre nie sú tak zásadné. Svoju váhu ale stále majú.

 • Chrbtový systém: Zatiaľ čo u veľkých batohov je dobre prepracovaný a nastaviteľný chrbtový systém kľúčový, malé batohy ho mávajú podstatne jednoduchší. Chrbát väčšinou nie je nastaviteľný vôbec, alebo len čiastočne. Obvykle sú buď polstrované, alebo odvetrávané so sieťkou. Hľadajte preto taký chrbtový systém, ktorý pre vás bude pohodlný a zvládne dobre odvetrávať vlhkosť.
Chrbtový systém malého taktického batohu Falcon II Maxpedition

Malé batohy spravidla nemajú nastaviteľný chrbtový systém vôbec, alebo len čiastočne. Napriek tomu mu pri výbere venujte pozornosť. Chrbtový systém plecniaka Falcon II Maxpedition má kvalitné polstrovanie.

 • Ramenné popruhy a bedrový pás: Polstrovanie v oblasti ramien aj bedier býva oproti väčším batohom o niečo slabšie a konštrukcia jednoduchšia. Napriek tomu ale dbajte na to, aby bolo dostatočne komfortné aj pri plnej záťaži a pri nosení a pohybe sa nikde nič nezarezávalo. Bedrový pás môže byť odopínateľný, väčšinou je jednoduchý a nemá žiadne vrecká (s výnimkou malých taktických batohov, kde môže bedrový pás obsahovať napr. väzbu).
 • Prístup do batohu: U malých batohov sa najčastejšie stretnete s oblúkovým zipsom v tvare obráteného U alebo s komínovou konštrukciou s vekom na zacvaknutie rýchlosponami. Možnosti alternatívneho vstupu (napr. spredu) či spodné vrecko tu nie sú tak dôležité ako pri veľkých batohoch. Výnimku budú opäť tvoriť taktické alebo špecializované batohy (napr. zdravotnícke), kde sa potrebujete veľmi rýchlo dostať k všetkému materiálu.

Outdoorový batoh

Malé outdoorové batohy vynikajú svojou všestrannosťou. Jedná sa o funkčné batohy určené primárne na pobyt v prírode. Zvládnete s nimi absolvovať veľké množstvo outdoorových aktivít aj športov a s prehľadom aj jednodňový (s úspornejším vybavením aj dvojdňový) výlet. Niektoré modely malých outdoorových batohov zodpovedajú rozmerom pre príručnú batožinu do lietadla a sú vhodné na cestovanie.

 • Komfort na prvom mieste

Komfort má pri outdoorových batohoch vždy vysokú prioritu. Batoh totiž musí obstáť aj pri mnohohodinovom nosení so záťažou a v náročných podmienkach. Vyskúšajte si ho preto vždy so záťažou a v pohybe, aby ste si urobili čo najlepšiu predstavu o jeho správaní v reálnych situáciách.

Chrbtový systém, ako sme si povedali, pri menších batohoch spravidla nebýva nastaviteľný. Napriek tomu mu pri výbere batohu venujte pozornosť. Zatiaľ čo chrbtový systém so sieťkou oceníte vďaka rýchlemu odvetrávaniu hlavne pri športoch a aeróbnych aktivitách, pri trekovaní v lese hrozí, že by vám táto sieťka zachytávala neporiadok a mohla by sa roztrhnúť. Do prírody preto voľte radšej kvalitné polstrovanie alebo odolnejšiu sieťku.

Ramenné popruhy by mali mať dostatočnú šírku, aby dobre rozložili hmotnosť nákladu, nedreli a zároveň neskĺzali z ramien. Ďalej by mali byť nastaviteľné, vybavené polstrovaním a ideálne aj prievlakmi na hadičku hydratačného systému. Pohodlný a nastaviteľný musí byť aj bedrový pás (môže byť odnímateľný). Nastaviteľný hrudný pás je výhodou. Stabilizačnými popruhmi si pritiahnete batoh bližšie k ramenám, čím zlepšíte komfort a stabilitu pri nosení.

Batoh Coulee 25 Mystery Ranch<sup>&reg;</sup>

Batoh Coulee 25 Mystery Ranch skvele využijete pri jednodňových výletoch do prírody. Ako jeden z mála malých turistických batohov má alternatívny prístup do hlavnej komory.

 • Ľahký a odolný materiál

Kvalitný outdoorový plecniak je vyrobený z ľahkého a odolného materiálu. Nemusí byť nutne nepremokavý, túto vlastnosť majú len niektoré modely, mal by ale odolať snehu a ľahkému dažďu (proti silnejšiemu dažďu ho ochráni pláštenka).

Najčastejšie sa stretnete s ľahkými syntetickými materiálmi, prevažne s polyesterom a nylonom. Pre zvýšenie mechanickej odolnosti môžu byť doplnené ripstop úpravou, ktorá pri prípadnom pretrhnutí zabráni ďalšiemu rozširovaniu trhliny. Niektoré materiály sú pred vodou a nečistotami chránené špeciálnou povrchovou úpravou, napr. polyuretánovým záterom alebo teflónovou úpravou.

Vysoko odolným materiálom s pevnou textúrou je Cordura, ktorá dobre odoláva oderu a čiastočne aj vode. Podobné vlastnosti má aj materiál menom Kodra, ten má na rozdiel od americkej Cordury pôvod v Kórei.

 • Ďalšie prvky pre outdoorový batoh

Obľúbenými prvkami u outdoorových batohov bývajú napr. kompresné (alebo transportné) popruhy, ktoré zmenšia objem batohu a upevníte na ne napr. karimatku alebo trekové paličky. Na uloženie fľaše na pitie alebo materiálu, ktorý potrebujete mať po ruke, slúžia bočné vrecká so sťahovaním na gumičku alebo paracord s rýchlobrzdou.

Kompresný popruh Falcon II Maxpedition

Kompresné (transportné) popruhy s rýchlosponou slúžia na stiahnutie batohu alebo upevnenie materiálu.

Pred dažďom ochránite batoh aj svoj materiál pláštenkou. Pokiaľ nie je súčasťou batohu, potom nebude od veci si ju včas pribaliť. Predreniu a prieniku vlhkosti zospodu zabráni zosilnené alebo pogumované dno.

Výhodou outdoorového batohu je tiež kompatibilita s hydratačným systémom a otvor na prievlak hadičky.

Taktický batoh

Malé taktické batohy majú podobné vlastnosti a prvky ako malé outdoorové batohy. Inými slovami sú odolné, komfortné, s kvalitnou konštrukciou, ale hlavne musia perfektne sedieť pri pohybe. Od outdoorových batohov ich odlišuje predovšetkým vzhľad a taktické prvky.

Na prvý pohľad vás takmer pri všetkých modeloch zaujme velcro panel na čelnej strane, na ktorý umiestnite svoje ID alebo obľúbený patch. Druhá nápadná vec je väzba PALS alebo laser cut, tá sa môže opakovať na rôznych miestach, a dokonca aj vo vnútri. A tretím dôležitým aspektom je kamuflážne prevedenie, pričom na výber býva z niekoľkých vzorov a farieb. To však stále nie je všetko, sú tu totiž niektoré ďalšie špecifické funkcie.

 • MOLLE/PALS systém

To hlavné, čo odlišuje taktický batoh od bežného, sú panely vybavené väzbou PALS. Sú teda kompatibilné so všetkým MOLLE vybavením. To umožňuje navýšiť objem úložného priestoru o prídavné vrecká, puzdrá, sumky a pod. a nosiť v nich vybavenie, ktoré potrebujete mať po ruke.

Elegantnou alternatívou sú laser cut štrbiny, ktoré znižujú hmotnosť a profil batožiny a eliminujú tradične namáhané miesta (prešívanie). Pri najmodernejších vzoroch sa môžete stretnúť s úpravou NIR proti odhaleniu prístrojmi na nočné videnie. Tieto dve alternatívy sú vzájomne kompatibilné.

Batoh Little Brother Eberlestock<sup>&reg;</sup>

Batoh Little Brother Eberlestock s objemom 30 l je vybavený tunelovým vreckom s PALS väzbou vo vnútri. Toto vrecko slúži na upevnenie pošvy na nosenie dlhej zbrane.

 • Ďalšie možnosti upevnenia materiálu

Samozrejmosťou sú, podobne ako pri outdoorových batohoch, tiež kompresné (transportné) popruhy umiestnené po stranách, ktoré slúžia na stiahnutie batohu alebo na upevnenie materiálu po jeho stranách. Taktické batohy ale v tomto ohľade zachádzajú ešte ďalej.

Nájdete na nich aj sťahovacie gumičky alebo šnúry s rýchlobrzdou, „D“ krúžky na upevnenie ďalšej výbavy, prievlaky na ramenných popruhoch alebo napríklad popruhy s fastexovou sponou v spodnej časti batohu, ktoré môžu slúžiť na uchytenie spacáku, karimatky alebo zmotanej bundy.

Samozrejmou súčasťou by mali byť YKK zipsy so zväčšenými a zodolnenými hmatníkmi.

Odporúčané produkty
 • Veľa priehradiek a vreciek

Tento typ batohov býva vybavený množstvom vonkajších aj vnútorných vreciek a kapsičiek (niektoré vnútorné sú vybavené sieťovinou pre lepšiu prehľadnosť) a organizérov alebo aj vnútorných prievlakov na zafixovanie materiálu pomocou popruhu. Môže obsahovať aj velcro panel na pripevnenie velcro inzertov a organizérov.

Oproti iným typom malých batohov tu tiež častejšie nájdete možnosť alternatívneho prístupu do hlavného priestoru, obvykle spredu alebo zboku.

Batoh Tasmanian Tiger<sup>&reg;</sup> Medic Assault MK II, vnútorná časť

Vnútorná časť zdravotníckeho batohu Medic Assault MK II Tasmanian Tiger má bohaté členenie slúžiace na organizáciu a prehľadné uloženie zdravotníckeho materiálu. Pre uľahčenie prístupu je batoh plne roztvárateľný.

Do štandardnej výbavy patrí aj vrecko na hydrovak a vývod na hadičku (niekedy bývajú vývody umiestnené na oboch stranách). Tú potom zaistíte pomocou prievlakov na ramennom popruhu.

Niektoré typy taktických batohov sú vybavené tunelovým vreckom alebo chlopňou na prenášanie dlhej zbrane. Veľmi špecifické a prehľadné vnútorné usporiadanie majú napr. zdravotnícke taktické batohy, batohy pre strelcov zase vynikajú vysokou variabilitou.

 • Systém pre rýchle odhodenie

Väčšinu taktických batohov môžete v prípade potreby rýchlo zhodiť z chrbta vďaka tzv. quick release systému (QRS), a to pomocou rýchlospon na ramenných popruhoch, hrudnom popruhu a bedrovom páse.

 • Špecializované batohy

Existujú aj úzko špecializované batohy, napr. zdravotnícke batohy s bohatým a prehľadným vnútorným členením. U týchto batohov je kladený veľký dôraz na odolnosť materiálu, musí totiž za všetkých okolností udržať všetok obsah v optimálnych podmienkach.

Strelecké batohy umožňujú prenášanie rôznych typov zbraní a variabilitu v upínaní insertov alebo sumiek so zásobníkmi a ďalším príslušenstvom. Ďalej máme v ponuke napr. núdzový batoh, ktorý vás prekvapí svojim mnohostranným využitím, vrátane možnosti zavesenia na autosedačku alebo núdzového použitia ako spacej podložky.

Odporúčané produkty

Mestský batoh

 • Prakticky zorganizovaný

Mestský batoh sa stane vašim všestranným a elegantným doplnkom na každý deň. Jeho úlohou je pohodlne a s malou rezervou pojať všetko, čo budete počas dňa potrebovať. Zároveň dobre vyzerá a svojím vzhľadom nebudí príliš veľkú pozornosť.

Medzi jeho hlavné atribúty patrí prehľadne usporiadaný vnútorný priestor s množstvom praktických vrecúšok, šanónov a priehradiek vrátane vrecka na notebook a priehradok na dokumenty. Do niektorého z vonkajších postranných vreciek alebo chlopní si zase pohodlne vložíte napr. fľašu na vodu a nemusíte sa trápiť tým, že by sa vám vyliala medzi pracovné veci.

Lithvore Maxpedition 17 l

Do bočného vrecka batohu si môžete umiestniť napríklad fľašu na pitie. Batoh Lithvore Maxpedition s objemom 17 l je veľmi kompaktný, vybavený množstvom funkčných prvkov.

 • Vrecko na notebook

Pri ceste do školy alebo do práce pre vás bude vrecko na notebook veľmi praktické. Pri výbere batohu si nezabudnite vyskúšať, že jej veľkosť skutočne zodpovedá rozmerom vášho počítača, aby ste neboli nepríjemne prekvapení, keby sa nakoniec do vrecka o malý kúsok nezmestil.

Priestor pre notebook by malo na dne a po stranách kryť kvalitné polstrovanie, ktoré tlmí nárazy a chráni pred poškodením. Z rovnakého dôvodu je vhodné, aby bol batoh aspoň čiastočne vodeodolný alebo vybavený pláštenkou, aby ste o vašu cennú elektroniku pri prvej prehánke neprišli.

Mestský batoh často obsahuje aj ďalšie vrecká na elektroniku, kam umiestnite napr. mobil, powerbanku alebo káble a nabíjačky.

 • Jednoduchá a funkčná konštrukcia

Batohy do mesta mávajú jednoduchý koncept. V horúcich dňoch oceníte pohodlný chrbtový systém s dobrým odvetrávaním. Pozor si dajte na batohy so sieťovaným chrbtovým systémom, pre ktoré je charakteristický vypuklý tvar. Do takto tvarovaného priestoru by sa vám horšie umiestňoval napr. notebook alebo dokumenty.

Dobré polstrovanie by mali mať aj ramenné popruhy, ktoré rozložia väčšinu váhy. Bedrový pás naopak postačí jednoduchý a môže byť aj odnímateľný, aby vám neprekážal, keď si batoh niekam položíte.

V našej ponuke nájdete aj pohodlné mestské batohy a tašky cez rameno, ktoré sú vďaka prepracovanému popruhu prekvapivo pohodlné a prispôsobivé.

Batoh cez rameno EDC Sling Helikon-Tex<sup>&reg;</sup>

Batoh cez rameno EDC Sling Helikon-Tex je vhodný do mesta a umožňuje okrem iného aj skryté nosenie zbrane.

 • Skryté nosenie zbrane

Špecifickým prvkom mnohých mestských batohov z ponuky Rigad.sk je možnosť skrytého nosenia zbrane. Vrecko na zbraň a príslušenstvo býva spravidla umiestnené najbližšie pri tele. Musí byť za všetkých okolností ľahko a kompletne prístupné a dostanete sa do neho buď trhnutím (za vysoko odolné hypalonové tiahlo), alebo za pomocou kvalitného zipsu s mohutným a ľahko dostupným hmatníkom.

Vnútorná stena vrecka na skryté nosenie zbrane väčšinou obsahuje velcro panel, kam si pohodlne pripevníte sumky na zbraň a zásobníky, prípadne ďalšie velcro inserty podľa potreby.

 • Ďalšie prvky pre mestský batoh

K ďalším vychytávkam, ktoré váš mestský batoh posunú o kúsok vyššie, sa radí napr. pláštenka, pohodlné držadlo na prenášanie v ruke, kvalitné YKK zipsy alebo reflexné prvky.

Čitateľov ďalej zaujíma