📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Kempovať v kempe, alebo na vlastnú päsť?

29. června 2024Rady a tipyRadek MládekČas čítania 4 minúty

Kempovanie pri vode, na lúke, v lese alebo v horách? U nás v Česku je celý rad zaujímavých lokalít, kam sa môžete za príjemným zážitkom vydať. Každé miesto je ale iné a rovnako tak treba myslieť aj na to, že nie všade si môžete postaviť stan a založiť oheň. Pripravili sme si pre vás prehľad dôležitých informácií, ktoré by sa vám mohli pri kempovaní hodiť.

Bezstarostný oficiálny kemp?

Ak sa rozhodnete vyraziť do oficiálneho kempu, odpadne vám množstvo starostí spojených s hľadaním miesta pre nocovanie. Jednoducho si vyberiete miesto v areáli, ktoré si zútulníte podľa svojich predstáv. Je ale dôležité myslieť na to, že kempingy bývajú cez leto pomerne plné, takže je lepšie si miesto objednať v dostatočnom predstihu.

kempové stoličky pred stanom v kempe

V oficiálnom kempe vám odpadne množstvo starostí. Možno sa ale nevyhnete nežiaducemu preľudneniu.

Ako nájsť dobrý kemp?

Môžete vyberať z celého radu internetových portálov, ako sú napríklad: dokempu.cz, kudyznudy.cz či m-kempy.cz. Pri väčšine kempov nájdete ich podrobný popis a recenzie od návštevníkov. Práve recenzie sú jedným z najdôležitejších ukazovateľov toho, ako kemp v skutočnosti funguje.

Aký kemp vlastne hľadám?

Pri výbere kempu sa zamerajte predovšetkým na lokalitu kempu a jeho zázemie. Ak hľadáte pokojnejší kemp bez mestského ruchu, potom je určite lepšie sa vyhnúť mestám, ale aj dedinám. Väčším hlukom vás môžu prekvapiť aj kempingy v blízkosti turistických atrakcií. Je tiež dobré sa zamyslieť nad tým, či chcete za kempovaním vyraziť do horských oblastí, lesov alebo k rybníku či jazeru. Každé z týchto miest totiž ponúka trochu iný zážitok.

Druhým dôležitým aspektom je zázemie, teda to, ako dobre je kemp vybavený. Existuje celý rad kempov, v ktorých máte kompletný servis v podobe reštaurácií, stánkov s jedlom, ale napríklad aj tenisových kurtov či minigolfu. Kompletný servis oceníte hlavne pri kempovaní s deťmi, ktoré by sa v menej vybavenom kempe mohli nudiť.

Veľké kempy môžu mať aj spoločenskú miestnosť, v ktorej sa môžete schovať v prípade dažďa a zahrať si aj nejakú tú hru. Pokiaľ vám ku šťastiu stačí menej, potom sa za taký nutný základ považuje zdroj pitnej vody, ohniska a sociálne zariadenie.

Vlastné miesto na kempovanie

Pokiaľ chcete táboriť mimo oficiálny kemp, potom je situácia o niečo zložitejšia. Môžete sa pozrieť napr. na stránky bezkempu.cz, kde budete mať istotu, že sa vyhnete pokutám a popoťahovaniu za nelegálne táborenie na cudzom pozemku. Pred zarobením vášho súkromného kempu by ste sa ale vždy mali poradiť s majiteľom pozemku.

Dôležitým pravidlom je zachovať miesto v takej podobe, v akej bolo pred vašim príchodom. Nemusíte zložito vymýšľať žiadne stavby z porezaného dreva, stan vám poskytne dostatočný komfort a je oveľa šetrnejší k prírode. Rovnaké je to aj v prípade táboráka, na ohriatie jedla a opekanie burtov bohato stačí menší ohník v jasne ohraničenom priestore alebo použijete varič. Skrátka a dobre sa riaďte 7 princípmi Leave No Trace, ktoré sú:

 • Plánujte a dobre sa pripravte.
 • Cestujte a nocujte na odolnom povrchu.
 • Zamerajte sa na správnu likvidáciu odpadu.
 • Zanechajte všetko tak, ako ste to našli.
 • Minimalizujte vplyv ohňa.
 • Rešpektujte voľne žijúcu zver.
 • Buďte ohľaduplní k ostatným návštevníkom.

Podobne ako v prípade kempovania v kempe, aj tu treba premýšľať nad tým, kam sa vlastne chcete vydať. Chcete sa pozrieť k vode? Potom bude potrebné sa poriadne vybaviť proti komárom. Chcete sa usadiť na lúke? Potom so sebou musíte pribaliť dostatočné množstvo pitnej vody. Kemp tiež nie je možné zakladať v národných parkoch (NP) a chránených krajinných oblastiach (CHKO), v ktorých vám pri dolapení hrozia vysoké pokuty.

stany v kempe v noci

Pri výbere kempu alebo miesta na kempovanie vám pomôže množstvo webových stránok a aplikácií.

Na aké vybavenie nezabudnúť?

Pri kempovaní na vlastnú päsť si nie vždy môžete odskočiť do obchodu a dokúpiť si potrebnú výbavu. Rozhodne by ste nemali zabudnúť na:

 • stan, celtu/tarp alebo hamaku,
 • karimatku, spacák, (žďárák),
 • kresadlo, (zápalky), podpaľovač,
 • varič a kuchynské náčinie (kotlík, panvica),
 • jedlo a pitie v dostatočnom množstve,
 • hygienické potreby, 
 • lekárničku,
 • gumicuky, paracordy,
 • čelovka, svietidlo,
 • nôž, sekeru, lopatku a ďalšie náradie,
 • vrece na odpadky - na mieste nesmie nič zostať.

Nocovanie

Nocovanie, niekedy aj bivakovanie, je jednorazové prespanie v prírode, po ktorom na mieste prespania nezanecháte žiadne stopy. Pri nocovaní sú povolené iba spacáky a karimatky, prípadne hamaky. V prípade, že si budete chcieť postaviť stan alebo improvizovaný prístrešok, potom už patríte do kategórie táborenia, ktoré je podstatne striktnejšie a môže vám hroziť vysoká pokuta. Bivakovať môžete v Českej republike prakticky kdekoľvek. Výnimku tvoria národné parky a CHKO, kde môžete nocovať iba na miestach určených na núdzové prenocovanie.

TIP: Prečítajte si, ako hľadať vhodné miesto na prespanie v prírode

Kanvica a kotlík na grilovacom rošte pri kempovaní

Skúsite toto leto kempovať na vlastnú päsť?

Ako vytvoriť miesto na nocovanie?

Ak nechcete spať na zemi, potom je jedným z najlepších riešení použiť hamaku. Dobre upevnená hamaka vám poskytne pohodlný priestor na oddych. Svoje nocovisko môžete vylepšiť natiahnutím plachty, ktorá vás ochráni pred nepriaznivým počasím.

TIP: Viete, ako sa v hamake vyspať čo najlepšie?

Na upevnenie hamaky, plachty, ale napríklad aj batohu k stromu je dobré používať reflexné laná, miesto vášho nocovania potom môžete označiť aj svietidlom. Predídete tak nepríjemným situáciám, kedy vás môžu ďalší návštevníci lesa či poľovníci prehliadnuť. Okrem toho viete, že nocovanie je legálne a nemáte dôvod sa skrývať.

Odporúčané produkty

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne