📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Čo robiť, keď vás v teréne stretne búrka?

11. srpna 2023Rady a tipyPavel KreuzigerČas čítania 3 minúty

Pokiaľ búrku sledujeme z bezpečnej vzdialenosti, zostáva v nás síce istý rešpekt, ale pre väčšinu z nás je to zážitok naskrz pozitívny. Existujú dokonca aj lovci búrok, ktorí si dopredu zisťujú, kde budú biť hromy a lietať blesky a na tieto miesta sa vydávajú zámerne a dobrovoľne. Lenže čo robiť, keď nás búrka zastihne nepripravených v prírode?

Predĺžená sezóna

Presné štatistiky síce nepoznáme, ale vyzerá to, že v posledných rokoch začína búrková sezóna o niečo skôr ako predtým. Búrky máme zafixované ako letný jav, ktorý sa z horúcich mesiacov júla a augusta zriedka presúval do septembra. Avšak napríklad v roku 2023 už búrková sezóna začala v marci, na niektorých miestach dokonca koncom februára.

Z toho vyplýva, že nás v našich klimatických podmienkach môže búrka zastihnúť počas polovice roka. Preto neškodí si zopakovať, ako sa v búrke správať, aby sme z nej vyviazli pokiaľ možno živí a zdraví.

hory, búrka

Prvé pravidlo znie – nepanikárte! Zvážte svoju situáciu a hľadajte dobrý úkryt.

Ako sa nesprávať

Prichádza zlovestné ticho pred búrkou, nasledované bičujúcimi poryvmi vetra, ktoré so sebou prinášajú ťažké, čierne mraky. Naraz vidíte len na niekoľko metrov ďaleko a viete, že k najbližšiemu úkrytu to nestihnete.

Zvážte svoju situáciu a rozhodne sa v panike nevydávajte niekam, kde to nepoznáte. Mohli by ste spadnúť zo skaly a už by vás nikdy nikto nenašiel. K nešťastiu by ale bohato stačilo stratiť sa bez funkčného vybavenia, kompasu, mapy či navigácie v najbližšom lese.

Takže prvé pravidlo znie – nepanikárte!

Čo hrozí pri búrke

Keď sa povie búrka, automaticky si vybavíme blesky. Riziko, že práve vás zasiahne blesk, je síce pomerne zanedbateľné, ale pokiaľ mu pôjdete naproti, môžete sa pokojne stať nechceným číslom v štatistike. Na horách je navyše pravdepodobnosť zásahu bleskom zvýšená tým, že na rozdiel od nížin tu nie je toľko (bezpečných!) potenciálnych úkrytov.

Blesky však nie sú jediným rizikom búrok. Už samotný dážď je problém, zvlášť, keď vás skropí nepripravených a s nedostatočným vybavením niekde, odkiaľ sa po odznení búrky budete dlho dostávať. A teraz si to ešte vynásobte koeficientom v podobe silného vetra, prípadne aj krup. A máte takmer istotu prechladnutia alebo niečoho podobného.

Nechoďte na nebezpečné miesta

Pri pohybe horami sa pri blížiacej sa búrke vyhýbajte nebezpečným miestam. Tými sú samostatne stojace vyššie objekty, napríklad jednotlivé stromy, holé skaly, hrebene… Tie v zásade fungujú ako bleskozvod, a pokiaľ sa nachádzate v ich oblasti, ako by ste bleskom hovorili „tu som, poď si pre mňa“.

Vyhýbajte sa tiež skalným výklenkom a jaskyniam. Snažte sa od nich držať aspoň 2 metre ďaleko. Ak by ste sa chceli do jaskyne schovať, mala by byť dostatočne hlboká (aby blesky nezišli po skale priamo do vás) a na takú v našej prírode narazíte len zriedka. Lepšie je zmoknúť, ako byť zasiahnutý bleskom.

Problémom je tiež príliš podmáčaná pôda. Ak si stúpnete do vody, fungujete ako… no, ako vodič. Vyhnite sa tiež až príliš otvorenému terénu a nezhlukujte sa, radšej sa držte niekoľko metrov od seba. Zatiaľ čo osamelé stromy sú prírodnými bleskozvodmi, skupiny stromov, respektíve lesy by mali byť pre pohyb v búrke bezpečnejšie.

Ďalšou komplikáciou môžu byť ferraty. Tie totiž v búrke fungujú ako jeden veľký bleskozvod. Akonáhle sa blíži búrka, odopnite sa od ferraty a snažte sa opustiť priestor v oblasti niekoľkých metrov, ak je to trochu možné.

Niekam sa schovajte

Výhodou je, keď cestou narazíte na úkryt. Turistické útulne, rôzne prístrešky, autá... pokiaľ ste v otvorenom teréne, hľadajte najnižšie terénne body, respektíve priehlbiny. Tu si sadnite a počkajte, až to najhoršie prejde.

Sadnite si na nejaký izolant (kus oblečenia, batoh a pod.), nohy majte pri sebe a dajte si ich pod bradu.

hory, búrka

Pokiaľ ste v otvorenom teréne, hľadajte najnižšie terénne body, respektíve priehlbiny.

Odhoďte kovové predmety

Ešte než k vám dorazia blesky, zbavte sa všetkého kovového, čo máte pri sebe. Či už to sú turistické palice, karabíny alebo napríklad mobil. Áno, zahadzovať drahý smartfón asi chcieť nebudete (zvlášť keď v ňom máte platobnú kartu alebo tak niečo), ale je dobré na to myslieť dopredu, mať na mobil a ďalšie citlivé elektronické vybavenie nepremokavý (ideálne vodotesný) obal a ten bezpečne uschovať v dostatočnej vzdialenosti od seba až do chvíle, kým búrka prejde.

Sledujte predpoveď počasia

Minimálne v búrkovom období sledujte predpoveď počasia. Pokojne aj každú hodinu. Jednotlivé modely a predpovede sa totiž môžu veľmi rýchlo meniť. Naučte sa tiež pozorovať reálne prejavy nástupu búrok.

Vysoko plávajúce čierne mraky, zlovestné ticho a postupne silnejúci vietor by mali byť dostatočným varovaním. A akonáhle z diaľky začnete počuť hromy, už by ste mali byť na ceste do bezpečia. Zíďte z hrebeňa do lesa alebo si na mape nájdite najbližší turistický prístrešok a čo najrýchlejšie sa k nemu vydajte.

Štítky Počasie

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne