📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Prvá pomoc pri vnútornom krvácaní

14. února 2022Rady a tipyOndřej KrotilČas čítania 4 minútyPrečítané: 1605x

K vnútornému krvácaniu dochádza vtedy, keď krv opúšťa porušené cievy, ale zároveň zostáva vo vnútri tela, takže na prvý pohľad nie je vidieť, že by postihnutý krvácal. Navyše spočiatku nemusia byť viditeľné žiadne príznaky. Tým je vnútorné krvácanie nebezpečné, pretože spočiatku sa nemusí vôbec prejavovať.

srdce orgán

Príčiny vnútorného krvácania

K vnútornému krvácaniu dochádza najčastejšie porušením ciev, prípadne natrhnutím nejakého dobre prekrveného orgánu, napríklad pečeň, slezina, obličky a pod. Krv, ktorá vyteká, chýba v cievach a následne začne postihnutému klesať krvný tlak. Srdce sa túto stratu snaží vyrovnať rýchlejším pumpovaním, takže tep postihnutého prekračuje 100 a dosahuje aj hodnoty 180 tepov za minútu. Tep, hoci je rýchly, je ťažko hmatateľný.

Najčastejšie miesto zranenia

Nie je možné podceňovať žiadne zranenie, avšak miesto, kde sa dá zraniť a zároveň existuje riziko vnútorného zranenia, je oblasť medzi hlavou a kolenami. Vnútorne krvácať sa dá aj na iných miestach, ale tam sa nezmestí toľko krvi, aby to zdravého človeka ohrozilo na živote. Navyše v týchto miestach sú aj zranenia menšieho rozsahu dobre viditeľné a citlivé.

Spôsob zranenia

K najčastejšiemu spôsobu zranenia patrí tupý úder na postihnuté miesto, náraz alebo pád. Na spôsobenie vnútorného zranenia stačí aj pád z dvojnásobnej výšky človeka, pri náraze sa uvádza, že postačí aj rýchlosť 40 km/h a v prípade tupého úderu počítame údery päsťou, kopy, nárazy o palice riadidla a ďalšie.

Špeciálnym príkladom je vnútorné krvácanie napríklad po prasknutí aorty, žalúdočných vredov, pažerákových varixov, krvácaní kostnej drene atď. Aj v tomto prípade je potrebné zaistiť bezodkladnú prvú pomoc a privolať rýchlu lekársku pomoc. Pamätajme, že na potvrdenie či vylúčenie vnútorného zranenia sú najlepšie vybavení v nemocniciach, kde vnútorné krvácanie (zranenie) diagnostikujú alebo vylúčia.

Príznaky vnútorného krvácania

Ako už vieme, tak jedným z hlavných príznakov je rýchly, ale málo slabo hmatný srdcový pulz. Nie je to jediný príznak. Medzi ďalšie viditeľné ukazovatele patria:

  • ak sa vyskytujú, tak viditeľné známky poranenia – rany, modriny atď.
  • bolesť v postihnutej krajine
  • bledá a chladná pokožka
  • studený pot
  • apatia
  • smäd
  • zrýchlené, ale plytké dýchanie

Prvá pomoc

Prvá pomoc spočíva predovšetkým v rýchlom lekárskom zásahu, preto je dobré varovné príznaky vnútorného krvácania spoznať včas a privolať lekársku pomoc. Je však niekoľko zásad, ktoré je dobré poznať.

  • postihnutý by nemal sedieť ani ležať - existuje riziko upadnutia do bezvedomia
  • s postihnutým do príchodu lekára komunikujte
  • dajte zraneného do polohy, aby mal zvýšené dolné končatiny
  • postarajte sa o teplo – postihnutý by nemal prechladnúť. Pre všetky prípady použite termoizolačnú fóliu, ktorá je súčasťou všetkých bežných lekárničiek
  • nevyťahujte zapichnuté predmety! Tento úkon nechajte na lekárovi!
  • nepodávajte nič ústami, aj keď sa pri vnútornom krvácaní často objavuje smäd

Záver

Hoci je vnútorné krvácanie veľmi závažný stav, ktorý si vyžaduje okamžité lekárske ošetrenie, v tomto článku sú pripomenuté body, podľa ktorých sa môže orientovať aj úplný laik. Základom všetkého je nepodceňovať zranenie na sebe, prípadne na druhej osobe.

Čitateľov ďalej zaujíma

97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí