📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Upratovanie táboriska

2. srpna 2022Rady a tipyOndřej KrotilČas čítania 3 minúty

Platí zásada, že čo si do prírody prinesiete, to si máte vziať späť. To isté platí aj pri upratovaní táboriska. Všetko musí zostať tak, ako bolo pred vašim príchodom. Riadite sa týmto jednoduchým pravidlom?

Táborisko je potrebné udržiavať v čistote. Je celkom jasné, že keby nikto nedodržiaval bežné a prirodzené zásady, potom sú lesy zamorené odpadkami. A to nikto nechce. Čistota táboriska je vizitkou každého táborníka a udržanie tábora v čistote má svoje písané a nepísané pravidlá. A teraz je najvyšší čas si o nich niečo povedať.

Žltý stan postavený v táborisku

1. Noste do prírody čo najmenej odpadkov

Je to jednoduché. Pokiaľ sa chystáte táboriť, urobíte dobre, keď sa zbavíte zbytočných obalov. Jednak ušetríte prírodu, budete mať menej starostí s vyhadzovaním a triedením a tiež sa zbavíte záťaže a ušetríte priestor vo svojej batožine.

2. Používajte biologicky odbúrateľné mydlá

To platí predovšetkým v improvizovaných táboroch. Teda mimo kemping. Klasické mydlá sú veľkou ekologickou záťažou a príroda vám rozhodne za ne ďakovať nebude. Preto na hygienu a umývanie riadu používajte mydlá, s ktorými nemá príroda problém. Na trhu ich je dostatok a rozhodne nestojí horibilné sumy.

3. Trieďte odpad

Trieďte plasty, šupky, zvyšky jedál a na vyhradenom mieste ich vyhoďte. Nič po sebe nenechávajte. Plastové a iné odpadky v žiadnom prípade nespaľujte v ohni.

Vodu vylievajte ďalej od táboriska

Precedenú vodu z riadu vylievajte ďalej od táboriska. V každom prípade chráňte vodné zdroje a vodu nevylievajte blízko alebo snáď dokonca do tečúcej alebo stojatej vody. Ak sa na jednom mieste zdržíte dlhšie, vylievajte vodu zakaždým na iné miesto.

4. Upracte a uhaste po sebe ohnisko

Varenie v kotlíku nad ohňom

Ak zakladáte ohnisko na vyhradenom mieste, potom nechajte všetky zvyšky dôkladne dohorieť a upracte po sebe. Prebytočný a samozrejme dobre uhasený popol rovnomerne rozsypte za táborákom. Ohnisko rozhodne neopúšťajte, pokiaľ nie je jasné, že je studené. Vašou povinnosťou je ohnisko uhasiť skôr, než odídete.

5. Upratujte po svojich maznáčikoch

Aj vaši miláčikovia vedia urobiť neporiadok. Najmä ten biologický. Je preto na mieste sa na túto eventualitu pripraviť a upratovať po nich.

6. Riaďte sa rozumom

Správajte sa k prírode tak, ako chcete, aby sa choval niekto k vám. Čo vám nie je milé, nerobte iným. Nezabúdajte, že v prírode nie ste sami. A tým nemáme na mysli iba zvieratá, ale aj ľudí, ktorí po vás pravdepodobne prídu.

Odporúčané produkty

Čitateľov ďalej zaujíma