Jizerky, ako sú familiárne nazývané Jizerské hory, sa tak trochu krčí v tieni svojho vyššieho brata - Krkonôš. Možno aj preto na seba strhávajú menej pozornosti a vďaka tomu je tu pokojnejšie a môžete tu objaviť rad miest, kde nebudete stretávať procesie turistov. Vydajte sa s nami na niekoľko výletov, ktoré nadchnú náročného turistu aj rodinu s deťmi.
Auto môžete nechať na parkovisku v Desnej, kúsok od čerpacej stanice. Červená turistická značka vás potom povedie nahor nenáročným terénom pozdĺž riečky Desná. Za poslednými domami a garážami sa údolie začína zužovať a spoločnosť vám bude robiť už len šumiaca voda horskej bystriny. Kúsok ďalej už začína prírodná rezervácia Vodopády Čiernej Desnej. Prvým z nich je Plotnový vodopád s pomerne veľkou tôňou, ktorý vynikne za každého ročného obdobia. Nasleduje Dlhý vodopád, ktorý pôsobí naozaj impozantne a najmä v jarných mesiacoch, kedy jeho spenené vody budia rešpekt. Ďalší skalný prah prekonáva riečka o niečo vyššie cez Bukový vodopád. Na neho nadväzuje Hrncový vodopád, ktorý skôr než výškou zaujme žľabmi a priehlbinami, v ktorých sa tmavé vody riečky neustále víria. Ak budete pokračovať ešte o pár kilometrov ďalej, dostanete sa až k priehradnej nádrži Souš. Späť do Desnej sa môžete vrátiť rovnakou cestou. Ak nemáte radi jednotvárnosť, skúste sa vrátiť späť na východiskové miesto po modrej turistickej značke príjemnou asfaltkou po hrebeni Desenskeho vrchu.
Odkaz na trasu tu.
Vodopády na Čiernej drsnej sú krásne v každom ročnom období
Trasa začína na parkovisku pod Bukovcom. Zalesnená čadičová homoľa tohto kopca dominuje širokému okoliu a ponúka zaujímavé výhľady. Prevýšenie nie je veľké, ale aj tých 100 výškových metrov vás slušne zahreje. Kúsok za parkoviskom odbočíte vľavo na náučný chodník Tri iseriny a okolo zaniknutého čadičového lomu vystúpite až do výšky 1005 m. n. m. na vrchol Bukovec. Aj keď je čiastočne zalesnený, je z neho nádherný výhľad na osadu Jizerka a za dobrého počasia aj na západnú časť Krkonôš. Po zostupe pokračujete novou asfaltkou cez Jizerku a meandrujúcu riečku, okolo Hnojového domu až k závore, za ktorou začína Národná prírodná rezervácia Rašelinisko Jizerky. Tento unikátny prírodný klenot s vrchovinovými lúkami a množstvom rašelinových jazierok je dostupný po náučnom chodníku a najdôležitejšia časť je sprístupnená dreveným chodníčkom. Môžete tu nájsť množstvo chránených druhov rastlín aj živočíchov. Pri pohybe dbajte predpisov pre pohyb v chránenom území, nerozoberajte tu oheň a nevstupujte mimo značené cesty. Ak ste prišli na bicykli, môžete sa tu pohybovať tiež bez problémov. Pozdĺž celého rašeliniska totiž vedie značená cyklotrasa. Výlet je nenáročný a zvládnete ho aj s deťmi. Pretože sa ale budete pohybovať v otvorenej krajine, vo výške okolo 1000 m n. m., nezabudnite si pribaliť do batohu teplé oblečenie.
Odkaz na trasu tu.
Niektoré rašeliniská sú sprístupnené povalovými chodníkmi
Kúsok nad Bedřichovom je u loveckého zámočku na Novej Lúke ideálny východiskový bod pre ďalší výlet v Jizerských horách. Zavedie vás príjemným terénom k jednej z menších vodných nádrží, v ktorej sa môžete aj vykúpať. Modrá turistická značka vás od kaštieľa miernym stúpaním dovedie priamo ku korune hrádze priehrady. Na samotnú hrádzu, ale platí uzávierka pre peších aj cyklistov, takže budete musieť pokračovať po pravom brehu po náučnom chodníku Čierna Nisa, z ktorej sa vám otvoria výhľady na vodnú nádrž aj široké okolie. Tmavé rašelinové vody priehrady sú obľúbeným miestom na kúpanie, ktorého vzhľadom k odľahlosti tohto miesta hojne využívajú aj naturisti. Pripravte sa na to, že vďaka tomu, že nádrž leží v nadmorskej výške okolo 800 m.n.m., bude jej voda o niečo chladnejšia, než ste zvyknutí. V okolí nie je žiadne občerstvenie, a tak si všetok proviant musíte vziať so sebou. Uvariť si niečo dobré na vlastnom turistickom variču a relaxovať môžete v prístrešku pri ceste alebo na trávnatých plážach pri vode. Cestu späť do východzieho bodu možno absolvovať stále po náučnom chodníku. A ak vám ostane dosť síl aj času, nezabudnite si kúsok za Šámalovou chatou prehliadnuť zaujímavé rašelinisko, ktoré je súčasťou prírodnej rezervácie Nová Lúka.
Odkaz na trasu tu.
Tento pomerne náročný výlet na najvyšší vrchol českej časti Jizerských hôr je výzvou pre zdatných turistov, pretože prekonáva značné prevýšenie. Než zo 450 m.n.m. vystúpite takmer o sedemsto metrov vyššie, bude to chvíľku trvať. Odmenou vám ale budú krásne výhľady aj pohyb rozmanitou krajinou aj vegetačnými pásmami. Výstup môžete začať v Novom Meste pod Smrkem, kam sa ľahko dopravíte sami alebo autobusom. Automobilom môžete vyjsť aj niečo vyššie, až na parkovisko U Spálenej krčmy. Odtiaľ vedie po úzkej asfaltke značená cesta nahor pozdĺž potoka pod vrchom Měděnec. Tento dnes zalesnený kopec bol v stredoveku centrom baníctva. Profitovali sa tu cínové rudy a dodnes je doslova prevŕtaný prieskumnými šachtami a komínmi. Dnes sú tieto banské diela zabezpečené mrežami, ale aj cez ne môžete obdivovať zručnosť vtedajších baníkov. Po chvíli mierneho stúpania sa dostanete k prameňu Novomestskej kyselky, u ktorého je aj posedenie a kde sa môžete posilniť pred náročnejšou časťou cesty. Tá je síce už strmšia ako začiatok, ale ponúka cestou pár lavičiek k odpočinku a tesne pred vrcholom aj dve studničky k ochladeniu ako odmenu. Vrcholové partie tejto časti Jizerských hôr boli predtým postihnuté imisnou kalamitou, a preto sú odlesnené. A tak, hoci sa vrchol volá Smrek, moc jeho menovcov tu nenájdete. Než však nové stromy vyrastú, poskytuje toto miesto jedinečný výhľad na celé pohorie aj na susedné Krkonoše. Ten je ešte lepší, ak vystúpite po schodoch na vyhliadkovú plošinu kovovej rozhľadne. Spiatočnú cestu môžete voliť po rovnakej trase, prípadne uhnúť na zelenú, vedúcu úbočím Medence. Po ceste ani na vrchole nie je možnosť občerstvenia, vezmite si dostatok vlastných zásob a tekutín. Na niekoľkých miestach sú studničky pre doplnenie vody. Samozrejmosťou je aj pevná obuv a vhodné oblečenie do hôr.
Odkaz na trasu tu.
Kovová rozhľadňa na Smreku stojí od roku 2003.
Neďaleko od Liberca, na najzápadnejšom výbežku Jizerských hôr, je krajina listnatých lesov, malebných dediniek a skalných miest. Jedným z obľúbených turistických cieľov je oblasť okolo Oldřichova v Hájoch, kam sa dostanete pohodlne treba vlakom na trati Liberec - Frýdlant v Čechách. Výškové rozdiely medzi údolím a vrcholkami tu nie sú také ako v centrálnej časti pohoria, takže tu môžete absolvovať rad nenáročných výletov. Vďaka všadeprítomným bukovým lesom hrá okolitá krajina zvlášť na jeseň všetkými farbami. Vydajte sa od železničnej zastávky po modrej smerom na Oldřichovský Špičák (724 m.). Cesta zvoľna stúpa až k prístrešku u hrebeňového buka, je ideálne miesto na piknik alebo odpočinok. Odtiaľ je najlepší pokračovať po žltej značke, ktorá kopíruje prastarú obchodnú cestu až na vrchol Špičáku. Ten sa už nachádza v prírodnej rezervácii Jizerskohorskej bučiny, a okrem zachovalých bukových lesov vás zaujmú hlavne žulové skaliská roztrúsené po celom masívu Špičáku aj susedného Stržového vrchu (710 m.n.m.). Budete si môcť prezrieť skalné útvary Hríb, Guttenbergerova skala alebo Banská skala. Z vrcholu je potom pôsobivý výhľad smerom k Liberci a Ještědu. Vrátiť sa môžete po rovnakej ceste, alebo to vziať okľukou trasu po náučnom chodníku cez skaly u ostružiny a Oldřichovské sedlo.
Odkaz na trasu tu.