📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vybrať optimálnu mačetu?

28. května 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 5 minútPrečítané: 2653x

Pri výbere optimálnej mačety je potreba pamätať na mnoho vecí, ale nasledujúce sú jednoznačne najdôležitejšie: je to osvedčený tvar ostria, ideálna dĺžka ostria, rozumné zloženie ocele v ostrí, kvalitné a funkčné (radšej moderné) držadlo a malo by ísť aj o full-tang konštrukciu (mačeta konštrukcie full-tang je zhotovená z jedného kusu ocele) čo jej zvyšuje odolnosť a je absolútne nevyhnutné vtedy, keď s ňou budete ale naozaj veľa kosiť.

Pochodujúci muž s mačetami

 Pri výbere ideálnej mačety pre svoje vlastné potreby si dnes musíte v prvom rade dať pozor na to, aby to nebola nejaká lacná východná replika na stenu pre zberateľov, ale plne funkčný kus z poctivého kusu železa. Tiež pozor na terminológiu, mačeta je skutočne len a len mačeta, nič iné - ani tesák, ani šable, ani meč.

Čo sa týka survivalových situácií, potom môže byť mačeta hneď po noži vaším ďalším najlepším priateľom. Tie naozaj najlepšie kúsky sú stavané na drsnú prácu a zvládnu nespočet pre survival kľúčových vecí - vyčistíte s ňou miesto na spanie, nasekáte drevo na oheň, vyrobíte s ňou ľahší viazací materiál zo žihľavy, ... Vecí, čo mačety zvládnou, je skutočne nespočet.

Mačety sú pomerne lacné a napriek tomu neuveriteľne funkčné, preto nie je náhoda, že sa tento typ noža objavuje prakticky u všetkých ľudských kultúr v tej či onej forme.

1. Typ ostria

Pre drvivú väčšinu ľudí medzi nami je tým skutočne najzákladnejším rozdelením mačiet ich triedenie podľa svojho špecifického tvaru ostria. Ten sa samozrejme líši podľa toho, ako (a v histórii alebo aj dodnes) mačeta bola najčastejšie používaná. Tak, ako sú mačety používané u konkrétnych ľudí a za najrôznejších situácií (práca na poli, sebaobrana, vojenstvo, survival, ...) sa jednotlivé modely lokálne totiž aj veľmi líšia (nehovoriac o osobných preferenciách jednotlivcov vďaka dnes ľahko dostupnému globálnemu trhu skrz internet), avšak na niektoré kúsky sa dá naraziť rozhodne najčastejšie...

V prvom rade to je legendárny kukri, máme tu však tiež aj typy golok, panga, parang, modely inšpirované búši a Latinskou Amerikou, bolo mačety, tyčové mačety, africké mačety atď.

Kresba mačety

 Mačeta sa vyvinula z dlhého noža pre sekanie úrody a krovísk okolo a to výhradne u zahraničných farmárov - u nás by ste našli v histórii skôr niečo ako je tesák alebo kosák.

2. Dĺžka ostria

V modernej dobe sa vyrábajú mačety v rozpätí od 10" (25-26 cm), zvyčajne okolo 18" (45-46 cm), ale aj napriek 28" (71+ cm). Vyskytujú sa samozrejme aj varianty dlhší/kratší, ale to sú už skôr výnimky. Ide hlavne o to, že mačeta pod 10" už stráca svoje typické výhody danej pri sekaní svojou dlhou čepeľou a pre zmenu zase na druhej strane spektra, mačeta nad 28" je už príliš dlhá (pre niekoho až neohrabaná) a je na hranici šable/tesáka (tie sú ako je známe tiež brúsené po jednej strane).

Všeobecne platí o mačetách to isté, čo o nožoch - čím dlhšie ostrie, tým dlhší dosah pri sekaní, však tiež tým vyššia cena a tým horšie sa daný model prenáša a tým horšie sa s ním operuje v uzavretých priestoroch. Keď máte zase naopak mačetu, čo je kratšia, tým ľahšie sa s ňou operuje a tým lepšie jej prenesiete a utajíte, avšak to je rovnako zase za cenu jej dosahu.

Mačeta zarazená do pňa

 Zrejme najväčší obľuba mačety v prírode pramení z toho, že v sebe spája ako nástroj pre sekanie dreva a menších stromov (teda u nás hlavne sekerou) na strane jednej a bežný väčší tábornícky nôž na strane druhej, ktorý väčšina z nás rovnako vždy nosí do lesa vo vrecku ... je rozhodne ale faktom, že práve mačeta je pre rýchle a improvizované odpratávanie porastov a zelených priestorov úplne perfektná - o sebaobrane ani nehovoriac!

3. Zloženie ostria

Jedným z kľúčovým prvkov konštrukcie moderných mačiet je ich ostrie. U toho je totiž nesmierne dôležité, či sa jedná o oceľ skôr uhlíkovú alebo skôr nerezovou. Moderné kúsky sa vyskytujú prevažne v oceliach kombinovaných, pretože skúsenosti nás učí, že je to zlatá stredná cesta medzi výdržou a odolnosťou + aspoň nejakou nerezovostí.

Mať mačetu len uhlíkovú síce zabezpečí, že jej ostrie vydrží neuveriteľne dlho, ale rovnako to nie je úprimne povedané žiadne terno, pretože bude mať síce neuveriteľné rezné vlastnosti aj vytrvalosť alebo odolnosť, ale zase postačí sa presekať jediným krovím malín/žihľavy a razom je vlhká a po pár hodinách zhrdzaví.

Mimochodom, to, že je niečo nerezové, neznamená, že je to na 100% absolútne nehrdzavejúce! Všetky typy mačiet by sa mali (opäť rovnako ako nože) po nejakom tom použití očistiť a trochu prejsť olejom.

4. Konštrukcia ostria musí byť typu full-tang

U mačety určenej na sekanie je ostrie typu full-tang dôležitejšie, než kde inde. Takže o čo ide? Full-tang je taká konštrukcia mačety, ktorá začína v nožu hore a prestupuje skrz záštitu až do rukoväte (inými slovami, ide o jeden kus kovu), kde musí byť všetko perfektne ukotvené.

A prečo to vlastne? Je to dôležité pre skutočne mocný a silný rozmach aj bod s mačetou. A jedine vtedy si totiž môžete dovoliť s mačetou aj niektoré ďalšie špeciálne kreatívne survivalové veci, ktoré so spodkom dreveným/plastovým absolútne nemožno vykonávať: námatkovo improvizované zatĺkaní klinca.

Mačeta Parang Compact GERBER® Bear Grylls

 Človek nemusí zrovna a nutne do zahraničia, aby sa mu hodila mačeta - stačí náhodný výlet do prvého lesa po našej milovanej ČR, kde určite aj vy v sekunde narazíte na nepriechodnú húštinu malinových krovísk a žihľavy, ktorých sekanie je vďaka všadeprítomným tŕňom a žahadlům o to väčší zážitok, zase na druhú stranu, je to ideálna šanca skúsiť nejaký ten survivalový recept zo žihľavy ...

5. Materiál rukoväte a jeho typ

Rovnako ako to už poznáte od nožov, tiež mačety sa vyskytujú v nespočetných typoch materiálov a tvaroch. Tradičný výrobcovia siahajú po koži, drevu a oceli, avšak máme tu modernú dobu, a preto nie je potrebné sa báť ani moderných materiálov ako je treba kraton. Tie zvyčajne ponúkajú dobrý pomer váhy a vytrvalosti, nulovú kĺzavosť v ruke a ani ich cena nie je nijako tragická.

kompletná ponuka mačiet

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne