📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Lowa Sportschuhe GmbH je nemecká obuvnícka firma, ktorá sa preslávila predovšetkým svojimi topánkami pre horolezcov vyhľadávaných pre svoju nekompromisnú kvalitu. Obľúbené sú však aj topánky pre bežných turistov, ktorých má Lowa v ponuke hneď niekoľko, a ktoré tiež patrí k špičke na trhu.

Lowa Sportschuhe GmbH je nemecká obuvnícka firma s veľmi bohatou históriou. V súčasnej dobe je súčasťou holdingu TECNICA GROUP, v ktorom LOWA predstavuje najsilnejšiu značku. Firma sa zameriava predovšetkým na turistickú (trekingovú) obuv, na vojenskú a športovú obuv, veľmi známe sú jej topánky pre horolezcov. Jedná sa o veľkú a významnú firmu vyvážajúcu do celého sveta, v Európe patrí k najväčším výrobcom trekingových topánok.

Počiatky firmy

História firmy sa začína písať v roku 1923, kedy Johann Wagner v bavorskej dedinke Jetzendorf prevádzkoval ševcovskú dielňu. V otcových šľapajách pokračoval syn Lorenz Wagner, ktorý výrobu rozšíril a zmodernizoval a prevzal vedúcu úlohu vo firme, tá následne začala niesť meno po ňom: LOWA = Lorenz Wagner

Začiatkom 30.rokov buduje Wagner novú továrenskú budovu, v ktorej sa rozbieha skutočná priemyselná výroba. Po nástupe Hitlera k moci v roku 1933 získava jetzendorfská továreň zákazku na výrobu ťažkej obuvi pre horských poľovníkov. Po vojne je však situácia veľmi nepriaznivá a firma sa ocitá v zložitej situácii, avšak dopyt po obuvi umožňuje firme prežiť. Po roku 50 sa však situácia dramaticky zhoršuje, firma sa stáva nesolventnou a ide do nútenej správy. Lorenz Wagner je tým ťažko zasiahnutý a so svojím podlomeným zdravím vo svojich 60 rokoch umiera.

Sepp Lederer

V ťažkých chvíľach firmu od chorého Wagnera preberá Sepp Lederer, ktorého sám Wagner vyučil vo svojich dielňach a ktorý sa spoločne s Wagnerovou dcérou Berti pokúša firmu stabilizovať. To sa im postupne darí a spoločnými silami vyvádzajú firmu z bezvýchodiskovej situácie. Neskôr sa z nich stávajú manželia.

Od roku 1955 už pre Lowu začínajú lepšie časy, firma začala úzku spoluprácu s poprednými horolezcami a vďaka získaným skúsenostiam vyvíja na vtedajšiu dobu veľmi sofistikované topánky. Postupne sa Lowa v oblasti horolezeckej obuvi stáva svetovým pojmom.

Rast firmy vyžadoval nové priestory. Najprv bolo využívané, kde sa čo naskytlo, ale neskôr bolo rozhodnuté o výstavbe úplne nového areálu v Jetzendorfu, ktorý bol dostavaný v roku 1977. Ako firma rástla, existujúce priestory nestačili a v rokoch 1998 - 2000 vznikol úplne nový komplex budov, ktorý firme slúži dodnes.

Werner Riethmann

Tento špičkový manažér z konkurenčnej firmy Raichle prijal ponuku Seppa Lederera a prevzal vedenie Lowy s úlohou oživiť stagnujúci predaj. To sa ukázalo ako správne angažmá, Riethmann vedie firmu dobre a tá sa zaraďuje medzi najväčších výrobcov trekingovej obuvi. Neskôr sa pristupuje ku kapitálovému posilneniu firmy, ktorá sa stáva súčasťou holdingu Tecnica. Pod vedením Wernera Riethmanna LOWA úspešne zavŕšila 90 rokov svojej existencie. Jej strategická orientácia na špičkové vlastnosti s dôrazom na komfort a úžitkovú hodnotu neprestáva sláviť úspechy u všetkých náročných užívateľov.

PRACOVNÁ A BEZPEČNOSTNÁ OBUV

Zo všetkého najskôr si povieme rozdiely medzi testovaním pracovnej a bezpečnostnej obuvi.

V prípade pracovnej obuvi sa kladie dôraz na testovanie životnosti obuvi a to aj v neustálom pracovnom nasadení. Z týchto testov možno zistiť napríklad, ako podošva odoláva oderu, ako je podošva stála za nízkych teplôt, ako sú použité materiály nenasiakavé, ako je topánka odolná, v prípade kedy sa dostane do kontaktu s minerálnymi olejmi či palivami.

Posudzovanie bezpečnostnej obuvi závisí na tom, ako je chránená špička proti pádu ťažkých predmetov na obuv, ako je naša noha chránená proti prepichnutiu podošvy klincom, aké sú elektrické izolačné vlastnosti a podobne.

V oboch prípadoch sa často realizujú tiež špeciálne doplnkové testy, ktoré majú za úlohu zistiť napríklad, či obuv chráni prieniku vody dovnútra topánky, ako funguje protišmykovosť na rôznych povrchoch a podobne. V prípade, že obuv splní tieto doplnkové špeciálne testy, tak je označená špeciálnymi písomnými symboly.

Pracovná obuv sa definuje normami EN ISO 20344 a EN ISO 20347. Tá prvá z noriem vyznačuje to, že má obuv základné požiadavky, ktoré musí splniť akákoľvek pracovná obuv. Druhá norma už vyznačuje to, že sa topánka pýši niekoľkými skvelými vlastnosťami a môže byť použitá pre ďalšie špecializované pracovné odbory. Veľa týchto podmienok, ktoré sú vyžadované normami, spĺňa napríklad robustná outdoorová obuv z kategórie LOWA BACKPACIKNG a tiež samozrejme aj u vojenských modelov kolekcie LOWA TASK FORCE.

Ďalej tiež podľa výsledkov testov rozdeľujeme pracovná obuv do niekoľkých ďalších kategórií:

Kategória OB, presnejšie EN ISO 20347 OB, sa môže pýšiť obuvou, ktorá splnila základné požiadavky podľa EN ISO 20344, presnejšie povedané životnosť podošvy, ktorá je odolná voči oderu. Do tejto kategórie patrí napríklad outdoorová obuv z kategórie BACKPACKING a to konkrétne model TIBET GTX, ktorá navyše ešte spĺňa podmienky nenasiakavosti, odolnosti voči prieniku vody, odolnosti podošvy za nízkych teplôt a protišmykovosti aj na mokrom keramickom povrchu. Tieto ďalšie doplnkové vlastnosti sa ďalej tiež označujú symboly WR, CI, SRA, ktoré sú vysvetlené v niekoľkých riadkoch nižšie.

Za vyšší stupeň sa považuje kategória 01, ktorá má presné značenie EN ISO 20347 01, tu je vyžadované, aby bola uzavretá oblasť päty, topánka mala antistatické vlastnosti, dostatočnú mieru absorpcie nárazovej energie a to v podošve aj v päte.

Ďalej kategória 02 s označením EN ISO 20347 02 musí bezpodmienečne spĺňať požiadavky predchádzajúcej kategórie 01, ale navyše tiež obuv musí byť odolná proti prieniku vody a musí disponovať vodonenasiakavosťou vrcholového materiálu.

A konečne tu máme aj kategóriu 03 s označením EN ISO 20347 03, tá musí spĺňať ochranu proti prepichnutiu podošvy klincom. Do tejto kategórie tak patrí väčšinou pracovná obuv, ktorá je určená na stavby.


Samozrejme, že existujú aj iné ďalšie kombinácie vlastností a opis týchto základných kategórií nemusí byť dostatočný. Pripájame teda doplňované symboly označujúce doplnkové kritériá:

HRO - značí odolnosť podošvy proti kontaktnému teplu
WRU - prienik a absorpcia vody (vrchný materiál)
WR-odolnosť obuvi proti prieniku vody
HI - odolnosť spodku obuvi proti teplu
CI - odolnosť spodku obuvi proti chladu
FO - odolnosť obuvi proti palivovým olejom
AN - ochrana členku
CR - odolnosť proti prerezaniu
M - odolnosť ochranného priehlavku proti nárazu
I - elektrická izolačná obuv
C- vodivá obuv
P - odolnosť proti prepichnutiu
E - absorpcia energie v oblasti päty
A - antistatická obuv
SRA- odolnosť proti šmyku na keramickej podlahovej dlaždici s SLS /vodný roztok/
SRB - odolnosť proti šmyku na oceľovej podlahe s glycerínom
SRC - odolnosť proti šmyku na keramickej podlahovej dlaždici s SLS a na oceľovej podlahe s glycerínom /SRA + SRB/

Samozrejme, že existujú kategórie obuvi bezpečnostnej podľa normy EN ISO 20345. Aby ste mali prehľad aj tu, tak opäť pripájame kategórie s vysvetlivkami:

EN ISO 20345 SB - základné požiadavky, napr. oceľová tužinka, odolnosť proti pohonným látkam, odolnosť proti oderu podošvy
EN ISO 20345 S1 - požiadavky SB + uzavretá pätná časť + antistatické vlastnosti + absorpcia energie v oblasti päty
EN ISO 20345 S2 - ako S1 + prienik + absorpcia vody /vrchný materiál/
EN ISO 20345 S3 - ako S2 + odolnosť proti prepichnutiu + dezénová podošva

Špeciálna je tiež norma EN ISO 17249, ktorá sa môže pýšiť podmienkou pre obuv chrániacu pred porezaním motorovou pílou.

Aj u bezpečnostnej obuvi sa môžeme stretnúť s týmito skratkami, ktoré vyjadrujú doplnkové kritériá spomenuté vyššie v texte.

Zobraziť filter produktov
Dámske topánky Zephyr MK2 GTX MID LOWA®
Dámske topánky Zephyr MK2 GTX MID LOWA®
Dámske topánky Zephyr MK2 GTX MID LOWA®
Nová farba

Dámske topánky Zephyr MK2 GTX MID LOWA®

€ 191,9Skladom
Zimná obuv Renegade Evo Ice GTX LOWA®
Zimná obuv Renegade Evo Ice GTX LOWA®
Zimná obuv Renegade Evo Ice GTX LOWA®
Akcie -15%

Zimná obuv Renegade Evo Ice GTX LOWA®

€ 195,9€ 230,4Skladom
Ponožky 4 Season Pro Lowa®
Ponožky 4 Season Pro Lowa®
Ponožky 4 Season Pro Lowa®

Ponožky 4 Season Pro Lowa®

€ 19,2Skladom
Topánky Zephyr MK2 GTX HI LOWA®
Topánky Zephyr MK2 GTX HI LOWA®
Topánky Zephyr MK2 GTX HI LOWA®
Video
Doprava zadarmo

Topánky Zephyr MK2 GTX HI LOWA®

€ 222,7Skladom
Ponožky 3 Season Pro Lowa®
Ponožky 3 Season Pro Lowa®
Ponožky 3 Season Pro Lowa®

Ponožky 3 Season Pro Lowa®

€ 17,3Skladom
Dámska zimná obuv Yukon Ice II GTX LOWA®
Akcie -15%
Doprava zadarmo

Dámska zimná obuv Yukon Ice II GTX LOWA®

€ 218,7€ 257,3Skladom
Topánky LOWA® R-8 GTX® Thermo - čierne
Akcie -15%
Video

Topánky LOWA® R‑8 GTX® Thermo ‑ čierne

€ 195,9€ 230,4Skladom
Dámské boty LOWA® Zephyr GTX® Mid TF Ws
Dámské boty LOWA® Zephyr GTX® Mid TF Ws
Dámské boty LOWA® Zephyr GTX® Mid TF Ws
Výpredaj

Dámské boty LOWA® Zephyr GTX® Mid TF Ws

€ 138,2€ 172,7Skladom
Topánky LOWA® Tibet GTX® - sépia-black
Akcie -15%
Video
Doprava zadarmo

Topánky LOWA® Tibet GTX® ‑ sépia‑black

€ 258€ 303,5Skladom
Zimná obuv Nabucco GTX LOWA®
Zimná obuv Nabucco GTX LOWA®
Zimná obuv Nabucco GTX LOWA®
Akcie -15%

Zimná obuv Nabucco GTX LOWA®

€ 163,2€ 191,9Skladom
Topánky LOWA® Zephyr MID TF
Výpredaj

Topánky LOWA® Zephyr MID TF

€ 127,7€ 159,6Skladom
Dámske topánky Zephyr GTX® LO TF LOWA®
Výpredaj

Dámske topánky Zephyr GTX® LO TF LOWA®

€ 119,7€ 149,6Skladom
Zimná obuv Ottawa GTX LOWA®
Akcie -15%

Zimná obuv Ottawa GTX LOWA®

€ 156,6€ 184,2Skladom
Zimná obuv Tibet Superwarm GTX LOWA®
Akcie -20%
Doprava zadarmo

Zimná obuv Tibet Superwarm GTX LOWA®

€ 272,7€ 341,9Skladom
Zimná obuv Yukon Ice II GTX LOWA®
Akcie -15%
Video
Doprava zadarmo

Zimná obuv Yukon Ice II GTX LOWA®

€ 218,7€ 257,3Skladom
Topánky Mountain GTX® LOWA®
Topánky Mountain GTX® LOWA®
Topánky Mountain GTX® LOWA®
Akcie -15%
Video
Doprava zadarmo

Topánky Mountain GTX® LOWA®

€ 218,7€ 257,3Skladom
Dámska zimná obuv Renegade Evo Ice GTX LOWA®
Dámska zimná obuv Renegade Evo Ice GTX LOWA®
Dámska zimná obuv Renegade Evo Ice GTX LOWA®
Akcie -15%

Dámska zimná obuv Renegade Evo Ice GTX LOWA®

€ 195,9€ 230,4Skladom
Dámska zimná obuv Tibet Superwarm GTX LOWA®
Akcie -15%
Doprava zadarmo

Dámska zimná obuv Tibet Superwarm GTX LOWA®

€ 238,4€ 280,4Skladom
Topánky LOWA® Z-8N GTX® C
Topánky LOWA® Z-8N GTX® C
Topánky LOWA® Z-8N GTX® C
Video
Doprava zadarmo

Topánky LOWA® Z‑8N GTX® C

€ 211,2Skladom
Šnúrky Lowa® 210 cm
Šnúrky Lowa® 210 cm
Šnúrky Lowa® 210 cm

Šnúrky Lowa® 210 cm

€ 4,6Skladom
Šnúrky Lowa® 180 cm
Šnúrky Lowa® 180 cm
Šnúrky Lowa® 180 cm

Šnúrky Lowa® 180 cm

€ 4,6Skladom
Topánky Zephyr MK2 GTX MID LOWA®
Topánky Zephyr MK2 GTX MID LOWA®
Topánky Zephyr MK2 GTX MID LOWA®
Video

Topánky Zephyr MK2 GTX MID LOWA®

€ 191,9Skladom
Topánky Zephyr MK2 GTX LO LOWA®
Topánky Zephyr MK2 GTX LO LOWA®
Topánky Zephyr MK2 GTX LO LOWA®
Video

Topánky Zephyr MK2 GTX LO LOWA®

€ 168,9Skladom
Zateplená poľovnícka obuv Tibet GTX HI 200 LOWA®
Akcie -15%
Doprava zadarmo

Zateplená poľovnícka obuv Tibet GTX HI 200 LOWA®

€ 274,3€ 322,7Skladom
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Označenie
Cena
Farba
Veľkosť
Značka
Hmotnosť (kg)
kg kg
Objem (l)
l l
Materiál