Veľa ľudí miluje jar a jeseň, pretože o týchto ročných obdobiach nebýva také chladno ako v zime a súčasne sa pri pohybe vonku väčšinou nespotíte toľko ako v lete. Lenže aj na jar či na jeseň môžu teploty spadnúť dole a treba sa na to náležite pripraviť.
Je to tak, na jar ani na jeseň by sme prípravu na outdoorové výstupy nemali podceňovať. Úplne pritom nezáleží na tom, či sa do terénu chystáme na poldennú prechádzku alebo týždenný trek. Ako vrchná vrstva oblečenia sa najlepšie osvedčila klasická bunda, pričom bundy na jar a na jeseň majú oproti tým zimným jednu zásadnú výhodu – vďaka menšej vrstve izolácie nemusia byť také ťažké a neskladné.
Hlavným účelom jarných a jesenných búnd je ochrániť svojho nositeľa pred poveternostnými vplyvmi. Máme na mysli predovšetkým vietor a dážď. Nosia sa ako vrchná vrstva oblečenia, ktorú na sebe na rozdiel od zimných dní mať môžete a nemusíte. V prechodných ročných obdobiach totiž existujú výrazné rozdiely medzi teplotami v priebehu dňa, a tak ráno môžete zažiť pocitovú teplotu pokojne okolo nuly a popoludní už sa budete v pätnástich a viacerých stupňoch potiť.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že by jarné a jesenné bundy mali byť tiež ľahké, aby sme si ich v prípade potreby mohli jednoducho zbaliť do batohu. Ale súčasne by mali dostatočne ochrániť pred nepriazňou počasia. Mali by vás ubrániť pred vetrom aj ľahším dažďom – čo pomerne hravo zvládnu aj lacnejšie materiály, ako je nylon a polyester.
Zlatým stredom je však sofshell, čo nie je jediný materiál, ale súhrnné označenie pre syntetické materiály, ktoré dokážu ochrániť pred vlhkosťou zvonku, ale súčasne zostávajú dostatočne priedušné. Rozlišujeme tkaný a membránový softshell, pričom ten tkaný je lacnejší a všeobecne považovaný za menej kvalitný, na druhú stranu je ľahší a pružnejší. Pre bežné jednodenné výstupy v prechodných ročných obdobiach úplne dostačuje ten tkaný.
No a následne tu máme top kategóriu v podobe membránových materiálov, ako je napríklad Gore-Tex©. Ten si mnohí výrobcovia licencujú, iní volia analogické riešenia z vlastnej dielne. Tak či onak budete mať s Gore-Texom vyššiu istotu, že nepremoknete. Základom sú však aj kvalitné, lepené švy, pretože práve prechody medzi jednotlivými kusmi látky inak bývajú čo do vodeodolnosti najslabším článkom.
K ďalším vítaným vlastnostiam jarných a jesenných búnd sa radia prieduchy v podpazuší alebo dvojcestný zips, čo sú prvky, ktorými môžete ľahko regulovať ventiláciu. Ako softshell, tak aj Gore-Tex môžu byť zospodu podšité vrstvou materiálu MicroFleece, ktorý slúži ako dodatočná izolačná vrstva a súčasne je príjemný na dotyk. Syntetické materiály v jarnej alebo jesennej bunde môžu byť kombinované aj s bavlnou, ktorá sa postará o dodatočný komfort.