📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Helma je hlavným prostriedkom pri obrane našej hlavy, ktorá je najdôležitejšou súčasťou tela. Nosenie prilby je teda nevyhnutné. Existuje niekoľko druhov a typov heliem, ktoré by sme si mali najskôr premyslieť.

Hlava je centrom vnímania. Je v nej ukrytý mozog, oči, uši a ostatné veľmi dôležité orgány. Mozog našťastie chráni lebka, ale ani tá nie je nezničiteľná a akékoľvek poranenie na nej je veľmi bolestivé. Ochrana hlavy je jedna z prvých ochrán vôbec. Ľudia si už pred dávnymi vekmi uvedomovali, ako je dôležité ju chrániť. Prvá helma bola bojová. V staroveku ľuďom moc dobre dochádzalo, ako je hlava chúlostivá, preto sa ju rozhodli vo vojnových vravách chrániť. Prvé helmy boli kožené alebo vyrobené z kostí. Ako sme sa postupne naučili odlievať a získavať kovy, začali sa aj helmy vyrábať z medi, železa alebo ocele. Cez to všetko sme došli až sem, takže, čo máme k dispozícii?

Helma ako perfektná pomôcka

Fakt, že sa helma používa v mnohých odvetviach, nám len dokazuje jej dôležitosť. Rozoznávame športové prilby, prilby na bicykel, na motorku, ale predovšetkým vojenské helmy, ktoré nájdeme v tejto kategórii. Zmyslom vojenskej helmy je chrániť hlavu proti vonkajším vplyvom. To znamená proti pádom, letiacim predmetom a tak ďalej. Okrem toho má brániť aj proti zbraniam a strelám z nich vystrelených. To môže byť dosť veľký problém. Niektoré strely letia aj 1200 m/s, čo je pri ich hmotnosti dosť na to, aby prešli nepriestrelnou vestou. Je teda potrebné dobre zvoliť materiál a typ helmy.

Starší typ X nový typ

Staršie armádne helmy, alebo prilby, ako chceme, boli vyrábané z kovu. Ten sa osvedčil pri použití nižších kalibrov alebo ako ochranná pomôcka proti pádu. Pri použití rýchlejšieho streliva väčšie ráže boli tieto helmy neúčinné. V roku 1971 vznikol materiál, ktorý mal všetko zvrátiť. Týmto materiálom je Kevlar. Jedná sa o umelé vlákno, ktoré má vo svojich modifikáciách veľkú pevnosť a odolnosť. Práve preto si našiel cestu do vojenského priemyslu, kde sa jeho modifikácie K-129 a AP používajú na balistické účely balistických viest a heliem. Vďaka nemu sú moderné formy balistických prilieb oveľa lepší, než tie staré.

Cibuľa

Skladba takej helmy je ako cibuľa. Na povrchu je materiál, ktorý sa dobre tvaruje, je odolný proti vrypu a často má povrchovú úpravu, aby sa neleskol. Týmto materiálom je predovšetkým plast. Vnútri je balistická vymeniteľná vložka, ktorá je vytvorená práve z kevlaru. Tá bráni hlavu proti strelám a črepinám. Ďalšou vrstvou je polstrovanie. Slúži k pohodlnému usadeniu helmy na hlave. Prilbu budeme nosiť často aj niekoľko hodín denne, preto je potrebné, aby nikde netlačila a sedela prirodzene. K tomu samozrejme pomáha aj nosný systém helmy, ktorý je nastaviteľný. Rovnako tak aj fixačný remeň, ktorý sa zapína pod bradou. Pomocou týchto prvkov dostávame veľmi účinnú a odolnú ochranu, ktorá nám často môže zachrániť život.

Naša ponuka

V našej ponuke nájdeme niekoľko typov heliem, od nemeckých heliem PARADE, po americké US MICH, ktoré ponúkame v niekoľkých verziách. Pamätajme, že nám helma musí vždy sedieť. Vnútorný systém by nemal drieť ani tlačiť. Majme na pamäti, že helmy ponúkané našim internetovým obchodom sú len tréningové. Celkom určite neslúži na použitie pri reálnych situáciích, kde je možnosť zásahu strelou alebo črepinou.

Zobraziť filter produktov
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
označenie
Cena
Farba
Značka
Hmotnosť (kg)
kg kg
Materiál