📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Walnut - Orechové drevo

Orechové drevo je veľmi cenené. Zvlášť o staršie stromy majú veľký záujem dýhárny. Jeho kresba je totiž nezameniteľná. Farba jadra veľa záleží na pôdnych podmienkach. Najčastejšie je šedohnedé až tmavohnedé s výraznými farebnými pruhmi a zábehmi, s jasným čiernym oddelením od šedého belu. Má nádhernú a výraznú kresbu, homogénnu štruktúru, väčšie roztrúsené póry, početné stredne veľké lúče, širšie letokruhy, s nepravidelnými tmavo hnedými až čiernymi žilkami, zvýraznenými prirodzene vlnitým priebehom vlákien.

Drevo je tvrdé a husté, a svojou vysokou trvanlivosťou často predčí aj rezivo dubové. Dobre sa opracováva ručne i strojovo, dobre sa lepí a možno ho úspešne vyhladzovať a leštiť. Dobre sa reže rezbárskymi dlátami. Drevo má po vysušení hustotu priemerne 640kg/m³. Dobre schne, ale silnejší materiál má sklon praskať. Pri použití má strednú tendenciu zosychať. Má strednú pevnosť v ohybe a rázovú húževnatosť, vysokú pevnosť v tlaku a nízku tuhosť. Má veľmi dobré predpoklady pre ohýbanie.

Krásne a drahé orechové drevo sa už od 17. storočia používa na výrobu prvotriedneho nábytku, na výrobu pažieb cenných poľovníckych pušiek, na pištoľové črienky, na palubné dosky luxusných automobilov, na vybavenie interiérov bánk, kancelárií a drahých obchodov. Veľkej obľube sa orechové drevo teší v rezbárstve a drevosochárstve. Je obľúbeným materiálom pre špičkové drevené umelecké predmety, ako napríklad prívesky a šperky. Tiež sa výborne hodí na sústružené výrobky, ako orechové misy, dózy, svietniky a pod. Oddávna sa orechové drevo používalo aj na vykladanie nábytku, obzvlášť vďaka svojej neopakovateľnej kresbe a kontrastu k svetlým drevám smrekovým.

Veľmi významné a rozšírené je použitie na výrobu vysoko dekoratívnych orechových dýh, ktoré sa potom používajú na polepovanie latoviek na výrobu nábytku, konštrukčných preglejok a drevotrieskových dosiek, dverí, obložiek, podlahových panelov, vlysov, krycích líšt a pod. Pre tieto účely sa väčšinou používa odolné a atraktívne drevo z orecháčov, urastených v hornatých oblastiach Prednej a Centrálnej Ázie, lebo drevo orecháčov pestovaných v miernom pásme trpí, obzvlášť v posledných obdobiach, často rôznymi chorobami a škodcami. Ich drevo sa preto používa čoraz menej.

Masívne orechové drevo je veľmi kvalitné a vhodné pre dokonalú rezbu. Pochádza z vysokohorského ázijského prostredí, kde je klíma suchšie a podstatne chladnejšie ako u nás. Orechy tam rastú pomaly, dožívajú sa niekoľkých stoviek rokov, sú odolné, a so širokým kmeňom, a rúbu sa najskôr po 100 rokoch, až keď priemer kmeňa dosiahne aspoň 120 cm. Drevo majú husté a tvrdé, veľmi vhodné pre vyrezávanie, s rovnomernou štruktúrou, s krásnou farbou a kresbou. Všeobecne platí, že čím bližšie koreňom, tým je drevo tmavšie, hustejšie a ťažšie. Celosvetovo ojedinelé je, že indickí výrobcovia nábytku z orechového dreva môžu z týchto širokých a dobre vysušených dosiek orechového dreva robiť celé nábytkové dosky (ako napr. dosky konferenčných stolíkov, stolov, postranné a horné dosky komôd, sekretárov a pod.) Z jedného jediného celistvého kusu dreva.

Nerobí sa to teda z lepených prírezov, ktorých spoje by boli viditeľné. Krásna kresba, štruktúra a farba orechového dreva zostáva zachovaná a nenarušená, a takéto drevo je možné dokonale rezbovať. Ostatný zahraničný výrobcovia masívneho nábytku z exotických drevín, ktorí nemajú k dispozícii drevo z veľkých a širokých stromov, to robia tak, že vyrábajú konštrukčné nábytkové dosky z užších dosiek, zlepených spolu dohromady v jeden celok. Zostávajú tak u nich viditeľné spoje prírezov, a v dôsledku toho ani kresba, leta a farby jednotlivých prírezov na seba nenadväzujú.

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne