📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

VELCRO® panel

VELCRO® panel je spojovacia pomôcka, ktorá buď trvalo alebo dočasne prepojí dve látky k sebe (či akejkoľvek iné kúsky vybavenia alebo oblečenia). Jedna časť je tvorená textíliou s čnejúcimi vláknami/očkami a druhá pre zmenu s textíliou disponujúcou čnejúcimi vláknami/háčikmi. Stručne povedané, háčiky a očká sa neskôr v sebe zachytávajú v duchu jednoduchej operácie "kus" - "protikus".

VELCRO® panel

 Pod značku VELCRO® spadá v prvom rade súkromne vlastnený podnik Velcro Companies, ktorý sa zaoberá produkciou mechanických upínacích a fixačných prvkov vo všetkých formách. A medzi túto produkciu samozrejme patria v prvom rade upínacie prvky pre šaty (topánky na suchý zips, vaky, ...) a výstroj (puzdro na pištoľ, dvere stanov, ...) v neuveriteľnom objeme jednotlivých podôb a foriem.

Odkiaľ VELCRO®/suchý zips pochádza?

Pojmom "suchý zips", tak ako ho dnes priemerný našinec (alebo vojak/survivalista) chápe, sa rozumie zvyčajne spojovací materiál, ktorý je tvorený dvojicou rozdielnych vlákien (vyrobených zo tkaného nylonu, ktorý sa potom pripevní na požadované miesto prostým tkaním či lepením). Jeho veľkou výhodou potom je, že v závislosti na potrebách prostredia, akcie alebo daného užívateľa táto forma upevnenia môže byť buď dočasná alebo trvalá.

Čo sa týka vzniku celého nápadu, tak až tak úplne originálny pre človeka nie je, pretože sa u neho človek evidentne (ako už mnohokrát) inšpiroval v prírode. A čo máme na mysli konkrétne tentoraz? Ide o to, že sa obdobne v prírode zachytávajú aj úbory lopúcha (áno, to sú také tie guľôčky, čo po sebe hádžu deti na horských dovolenkách...) alebo napríklad plody repíka či kuklíka na srsť, poprípade perie zvieraťa.

VELCRO® panel/suchý zips disponuje doslova neuveriteľnou stabilitou. Je skonštruovaný tak, aby ho na jednej strane išlo veľmi hladko rozpojiť aj malému dieťaťu a na druhej, jeho odpor proti bočným šmykovým silám pri ploche 120 mm štvorcových odolal aj protiváhe jednej tony!

VELCRO® panel

 Aj keď nás už príroda s vynálezom suchého zipsu predbehla pred miliónmi rokov (u ľudstva to bol Švajčiar Georges de Mestral v roku 1948, ktorý si všimol pri prechádzke, že sa guličky/úbory z lopúcha prichytávali na srsť jeho psa aj na jeho šaty, patent mu potom bol udelený roku 1955), určite nie je potrebné z toho mať zlú náladu. Naopak, vedcom podobné veci nabudúce, keď už nič, tak ušetrí prácu, pretože budú môcť zase treba niekedy vymýšľať tzv. "už vymyslené"...

Na čo sa VELCRO®/suchý zips používa?

Pokiaľ ide o použitie povedaných, tak absolútne najčastejšie na VELCRO® panel/suchý zips dnes narazíme v textilnom priemysle, kde je stálym hosťom už niekedy od osemdesiatych rokov minulého storočia. Aktuálne len horko-ťažko budete na trhu hľadať stan, batoh, tašku, vak, puzdro, ... ktoré by na sebe aspoň jeden nemalo.

Už v šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa však začal vo veľkej miere používať aj v programe Apollo, pretože, ako sa ukázalo, ide o ideálnu formu dočasného, ale predsa pevného prichytenia všetkého vybavenia na stenu vesmírnych lodí (poprípade priamo ku skafandri kozmonauta), aby vo vesmíre nič samovoľne nepoletovalo. VELCRO® panel/suchý zips je skrátka perfektná alternatíva pre to, aby sa tu nemuselo operovať s lanami či dokonca s kovovými madlami, magnetami alebo pákami. Zrovna do vesmíru bola však vyvinutá iná forma suchého zipsu - tá ponúka v prvom rade polyesterové očká a v druhej, naproti nim nájdete umiestnené miniatúrne teflónové háčiky.

U niektorých typov moderných uniforiem (najčastejšie vojenských) sa zase VELCRO® panel/suchý zips tradične používa nad vreckom na prsiach ako štítok, na ktorý sa umiestni malá doštička/prúžok s hodnosťou.

VELCRO® panel

 Zďaleka tá najobvyklejšia dnešná forma suchých zipsov je k videniu na obrázku.

Aké sú teda najväčšie nevýhody a výhody VELCRO®/suchého zipsu?

Iste každý, kto niekedy operoval so zipsom štandardným alebo suchým, vám rád odprisáhne, že VELCRO®/suchý zips je, čo do jednoduchej manipulácie, jednoznačná jednotka (vždy to tak bude aj preto, že mu bohato stačí k operácii jedna jediná ruka). Tiež mu nijako nevadí voda alebo akékoľvek operácie s ním človekom pod vodnou hladinou. Jeho odolnosť je príkladná aj čo sa týka prania - jednoducho ho hodíte do práčky a je to. Výroba je lacná a jednoduchá aj bez špeciálneho a drahého vybavenia. A vysokým tromfom je aj to, že na rozdiel od iných ľudských fixačných alternatív (špagát, kov, slučka, …) je mimoriadne ľahký a nezaberá prakticky žiadne miesto. A uzavrieme si výhody zaujímavosťou, že sa dá použiť aj v miestach, kde by napríklad magnetické spojenie robilo problémy okolitej technike.

Keby sme sa naopak mali pobaviť o nevýhodách VELCRO®/suchého zipsu, tak ani tých nie je málo rozhodne... Asi tým najhorším faktorom ale dozaista je, že sa VELCRO®/suchý zips s každým cyklom opotrebováva a jeho praktická účinnosť sa pomaly znižuje. Je iste logické, že keď sa niektoré spoje preruší, nebude spojenie to, čo bývalo spočiatku. Suché zipsy sú rovnako veľmi obmedzené pracovnými teplotami okolia, pretože nylonové háčiky samozrejme nie sú nezničiteľné (otázka doslova života a smrti treba pre takých hasičov). A ako rozhodne dobre vie každý, kto je už niekedy používal, určite si preto časom sám všimol, že VELCRO®/suchý zips sa nesmierne rád prichytí aj na iné materiály a len horko ťažko ho z neho potom niekde sami svojpomocne dostávate (než ho kompletne vyčistíte, sú samozrejme háčiky k ničomu). A je potrebné rešpektovať aj to, že keď sa veci so suchými zipsami perú, môžu zachytávať samovoľne iné kusy šatstva a takto je (z)ničiť.

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne