📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Tvrdosti HRC

Tvrdosť kovu je mechanická vlastnosť určitého materiálu, ktorá vyjadruje odpor proti vnikaniu telesa skúšobného do povrchu testovacieho telesa. Hodnoty sa uvádzajú buď v jednotke MPa, prípadne bez jednotiek a to podľa skúšobných metód podľa Brinella, Rockwella alebo Vickersa.

Čo sa týka skúšky tvrdosti podľa Rockwella, tak to je statická skúška tvrdosti materiálu. Rieši a zjednocuje ho aj naša norma ČSN EN ISO 6508-1. Princíp testu je veľmi prostý - identor (skúšobné teleso) vnikne po špecifickej miere zaťaženia do iného materiálu, no a podľa toho, ako veľmi hlboko došlo ku vrypu, sa určí tvrdosť príslušného kovu.

Zaťaženie materiálu sa vykonáva vo forme predbežnej a celkovej. Ich rozdiel je v tom, že predbežné slúži na to, aby sa úplne minimalizoval vplyv prípadnej pružnosti materiálu na test.

Práve u značenia a vykonaní skúšok podľa Rockwella podľa typu sa aj u HRC využíva ako indentor diamantový kužeľ, čo je pri type HRA, avšak oproti skúške HRA sa nepoužíva len sila 588 N, ale výrazne vyššia sila 1471 N.

Porovnanie hodnôt tvrdosti podľa pevnosti ocele

 Zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/35/Tvrdosti_C.png

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne