📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Teflon® Finish

Ako prvý ho pripravil chemik Roy J. Plunkett v spoločnosti DuPont. Polytetrafluóretylén je viac známy pod svojím obchodným názvom teflon. Ďalšími používanými obchodnými názvami polytetrafluóretylénu sú Dyneon™ PTFE (v minulosti Hostaflon™) a Gore-Tex™ (PTFE membrány).

Najznámejším príkladom využitia PTFE je v oblasti kuchynského riadu. Jedná sa predovšetkým o nepriľnavé panvy. V priemyselnom pekárstve sa jedná o profesionálne pečné plechy. Pre svoje klzné a antikorózne vlastnosti sa PTFE používa aj v automobilovom priemysle a ťažbe ropy pre najrôznejšie závitové spoje či iné povrchy, ktoré je nutné chrániť. V textilnom priemysle sú aplikované PTFE rukávce na valcoch, ktoré zaisťujú kĺzavosť a nepriľnavosť textilného materiálu k valcom. Nepriľnavá vrstva PTFE je tiež využívaná v gumárenstve pre rôzne formy. Typicky sa jedná o formy na pneumatiky. Výrobky z PTFE sa používajú napríklad ako tesnenie.

Pyrolýza PTFE je detekovateľná už pri 200 °C. Pri nej vzniká niekoľko fluórovaných plynov, ktoré sublimujú do prostredia. Štúdie na zvieratách ukazujú nepravdepodobnosť vzniku nejakého významnejšieho zdravotného rizika týchto produktov pri teplotách pod 250 °C. Výpary, ktoré sa uvoľňujú pri silnom prehriatí PTFE (mimo bežnú oblasť použitia), môžu spôsobovať symptómy "horúčky z polymérového dymu" - chrípke podobné symptómy, ktoré u človeka relatívne rýchlo odznievajú (ale môžu byť fatálne pre veľmi citlivý respiračný systém vtákov. Jedlé tuky a oleje používané v kuchyni začnú fajčiť pri približne 200 °C. Vznikajúci dym dráždi oči, sliznice a prípadne môže spôsobiť dýchacie ťažkosti. Pokiaľ nie je PTFE povlak na panvici prehrievaný "na sucho" tak samotné prepaľovanie slnku smažiacich tukov včas indikuje nebezpečenstvo prehriatia nádoby z PTFE. DuPont uvádza pomerne vysokú teplotu degradácie svojich nepriľnavých povlakov (260 °C).

Špeciálnym druhom teflónu je potom označenie Finish. Tento materiál sa pridáva na oblečenie a vďaka nemu je odpudzovaná voda a pri silných dažďoch. Pri vašich vonkajších aktivitách teda zostanete v suchu za akýchkoľvek podmienok.

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne