📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

PVC

PVC je skratka znamenajúca polyvinylchlorid. Jedná sa o jednu z najčastejšie používaných umelých hmôt.

Rozdeľujeme dva základné typy tejto hmoty, tvrdý PVC (často nazývaný Novodur). Tvrdý PVC má veľmi dobré vlastnosti, medzi ktoré patrí odolnosť voči rozpúšťadlám a chemickým vplyvom, odolnosť proti starnutiu, dobrá tepelná odolnosť, dobrá obrobiteľnosť a zvariteľnosť, zdravotná nezávadnosť. Vďaka týmto vlastnostiam je tvrdý PVC často používaný na výrobu potrubí a nádrží pre odpadovú alebo pitnú vodu. Hojne sa v poslednej dobe používa na výrobu okenných rámov (plastové okná).

Mäkčený PVC sa vyrába želatináciou PVC s vhodnou látkou, najčastejšie bývajú používané ftaláty, bohužiaľ, tie sa ukazujú ako potenciálne zdraviu škodlivé, preto je snaha nahradiť ich menej rizikovými látkami. Mäkčený PVC je oproti nemäkčenému mäkký a ohybný, preto je používaný napríklad na hadice či podlahové krytiny. Vďaka výborným vlastnostiam na vlhké poveternosti sa ním poťahujú tkaniny z dôvodu nepremokavosti.

Ako nevýhodu PVC môžeme spomenúť to, že pri spaľovaní (požiar) uvoľňuje toxické plyny, preto sa nehodí do priestorov so zvýšeným rizikom požiaru.

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne