📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Polykarbonát

Polykarbonáty patrí medzi termoplastické polyméry čiže termoplasty. Ľahko sa spracovávajú napr. vstrekovaním alebo lisovaním za tepla. Majú dobrú tepelnú odolnosť, odolnosť proti nárazu a dobré optické vlastnosti. Patrí preto medzi komoditné plasty.

Názov polykarbonátov je odvodený od funkčných karbonátových (uhličitanových) skupín, ktoré v ich reťazci spájajú monomérne jednotky. Polykarbonát sa používa napr. ako materiál pre výrobu domáceho aj laboratórneho riadu, elektronických prístrojov, displejov, osvetlenia a pod. Je tiež základným materiálom pre výrobu kompaktných diskov a plastových fliaš. Taktiež sklá ochranných okuliarov, najmä vojenských s balistickou odolnosťou, sú prevažne vyrobené z polykarbonátu. Polykarbonátové dosky sa tiež hojne využívajú v stavebníctve. Predáva sa napr. pod obchodnými názvami Makrolon, Lexan nebo Calibre.

Za zmienku isté tiež stojí polykarbonátové dosky. Jedná sa o vynikajúci materiál pre tepelno izolačné nerozbitné zasklievanie, presvetľovanie a zastrešenie. Sú vybavené ochrannou vrstvou proti UV žiareniu, ktorá zabezpečuje mimoriadnu odolnosť voči starnutiu vplyvom klimatických podmienok, zabezpečuje dlhú životnosť, zaisťuje dlhodobé zachovanie optických vlastností a pomáha zachovať vysokú tuhosť a únosnosť. Touto vrstvou je opatrená jedna strana dosiek, ktorá je zreteľne označená potlačenou ochrannou fóliou. Táto strana musí byť vždy inštalovaná smerom von.

Vďaka vysokej rázovej húževnatosti zaisťujú polykarbonátové dosky vysokú bezpečnosť, je vylúčený vznik črepín a ďalej sa minimalizuje možnosť poškodenia pri doprave a montáži. Polykarbonátové komôrkové dosky je možné inštalovať rovné alebo ohnuté zastudena. Ak polomer ohybu nie je menší ako minimálny doporučený polomer, nemá ohyb negatívny vplyv na mechanické vlastnosti, ale naopak sa vďaka vzniknutej klenbe zvyšuje únosnosť.