📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Nylon

Nylon je označenie pre skupinu syntetických polymérov, termoplastov. Základný reťazec týchto polymérov je tvorený peptidickými väzbami, preto sú tiež často označované ako polyamidy. Nylon je prvý syntetický polymér a prvé syntetické vlákno, ktoré bolo vyrobené priamo z uhlia, vody a vzduchu a ktoré malo komerčný úspech. Pretože označenie nylon nie je chránené, používajú ich výrobcovia v obchodnom styku nielen pre pôvodnú skupinu polyamidov 6.6, ale pre všetky druhy polyamidových vlákien.

V roku 1930 objavili v laboratórií firmy DuPont v USA polymér, ktorý sa nechal preťahovať na vlákno, mal však nízky bod topenia. Doktor Wallace Hume Carothers, predák v laboratórii, potom vykonal pokusy s asi 100 amidovými zlúčeninami, z ktorých jedna - polyamid 6.6 - mala vyhovujúce hodnoty (napr. teplotu topenia cca 260 °C) a tú si vo februári 1935 nechal u firmy DuPont patentovať. K pôvodu pomenovania vynálezu na nylon sa nájdu v literatúre rôzne verzie (asi najčastejšie je, že sa jedná o skrátenie anglického výrazu New York London, teda slovensky New York Londýn, ďalšia verzia je akronym z Now You Look, Old Nipponese! vzťahujúci sa k vtedajšej vojne medzi Japonskom a USA), isté je len, že nylon nie je patentovaný ako obchodná značka. V anglosaských krajinách sa označenie nylon začalo používať ako súhrnný pojem pre lineárne alifatické polyamidy.

Nylonové vlákno sa najskôr (od roku 1938) používalo na štetiny kief a podobné predmety. Prvých 5 miliónov nylonových pančúch bolo v máji 1940 počas niekoľkých hodín rozpredané a nylonky sa razom stali synonymom pre vysoko kvalitné a praktické pančuchové výrobky. S výrobou európskeho a ázijského "nylonu" sa začalo o 5-10 rokov neskôr a síce pod iným označením a väčšinou z inej východiskovej zlúčeniny ako DuPontov polyamid. Napríklad nemecký perlon (1943) alebo český silon (1947) a najmenej desať ďalších sú vyrobené z kaprolaktámu ako polyamid 6 na rozdiel od nylonu (polyamid 66 z AH soli).

V päťdesiatych rokoch boli vyvinuté nylonové vlákna na pneumatikové a remeňové kordy a špeciálne staplové vlákno na koberce. V roku 1960 bola zavedená výroba tzv. kontinuálne objemných tvarovaných filamentov (BCF), z ktorých sa dnes vyrába viac ako polovica textilných podlahových krytín. V šesťdesiatych rokoch prišli aramid (nomex, kevlar), ktoré tiež vychádzajú z polyamidového základu, začiatkom 70. mimoriadne odolná živica (zytel) a v 80. rokoch filament z polyamidu 6.6 na pančuchy o jemnosti 10 denier. Svetová výroba polyamidových vlákien zostala cez všetky technické inovácie v roku 2007 na úrovni 4 miliónov ton z roku 1990. Nylon bol čo do množstva už dávno predstihnutý polyesterom (univerzálnejšie použitie v textilnom sektore) a neskôr aj propylénom (podstatne lacnejšia výroba). Výrobné náklady sú u polyamidov dvojnásobné oproti polyesteru a u polyamidov nie sú definitívne vyriešené ekologické problémy s rajským plynom, ktorý pri výrobe uniká do ovzdušia.

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne