📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Maskovacie vzor Vegetato

Taliansko je krajina s jednou z najdlhších vojenských tradícií, čo sa týka tlačených kamuflovaných maskovacích vzorov. Aj keď v tejto dobe (časovo cca Prvá svetová vojna) s maskovacími vzorami experimentovali početné z krajín, boli to práve Taliani, kto je tlačili v dostatočnom objeme a vydávali svojim armádam. Čo sa týka jednotiek zimných ("Alpini"), tak tie dostávali vtedy jednodielny overal. Ten sa stal tak populárny, že si ho potom nechali Taliani aj vo vojnu ďalšiu (a poťažmo aj pomerne dlhý následný čas potom).

Maskovacie vzor Vegetato

Štát nasadenie: Ide o maskovacie vzor používaný výhradne Talianskom, takže všetko okolo sú logicky samozrejme hlavne lokálne varianty.

Taliani tiež mali tú česť, vyvinúť vôbec prvý masovo produkovaný vojensky použitý maskovacie vzor. Išlo o typ M1929 telo mimetico. To bol maskovacie vzor, ktorý bol nasadzovaný miestnymi parašutistami a niektorými ďalšími talianskymi jednotkami počas Druhej svetovej vojny - bol dokonca aj využívaný nemeckou armádou ku koncu Druhej svetovej vojny. Typ M29 bol modifikovaný v rokoch 50. a 60. pre všeobecné nasadenie Talianskymi mariňákmi (+ ďalšími bežnými lokálnymi jednotkami) minimálne v troch variáciách. Taliansko tiež nasledovalo éru post-NATO tradície studenej vojny, keď miestny nenosili tradičný maskovacie vzor, ale skôr temne olivovú farbu (a ďalšie podobne zafarbené uniformy).

S ohľadom na miestne tradície s dlhým nosením maskovacieho vzora M29 ale iste nie je prekvapením, že ho časom opäť Taliansko zaradilo do služby najprv u parašutistov a aj iných svojich jednotiek, vojaci z Reggimenti San Marco ako prví potom začali nosiť zbrusu nový typ na M29 založený (cca . 80. roky minulého tisícročia). Je to vzor s unikátnou formou akoby od retušovacej pištole. Ten mimochodom spôsobil, že sa objavil nespočet jeho variantov pre najrôznejšie typy terénu: plážové operácie, horské operácie + nosenie od ultra-elitných Navy Special Forces (COMSUBIN). Miestny Alpini úplne neskrývane skopírovali asi tak v rokoch 1980ých maskovacie vzor typu "Nemecký kamuflážny vzor do snehu". Zhruba okolo roku 1990 už Talianska armáda začala pracovať na svojej vlastnej verzii a celej sérii všeobecne použiteľných maskovacích vzorov, pričom v nej nemala chýbať ani všeobecná lesná varianta ako všeobecný vydávaný štandard, ale ihneď k nej bola aj dohotovená púštna varianta do veľmi suchých oblastí.

Ako šiel čas, tak Taliani už od začiatku roku 2004 začali opäť vážiť potreby moderného bojiska. Nakoniec teda dospeli k záveru, že nahradí všetky maskovacie vzory (teda až na vyššie uvedených mariňákov ...) za modernú verziu s názvom "mimetico Vegetata" (tj. Maskovanie porastené vegetáciou). Tým boli hneď vybavené jednotky z armády aj z armádneho personálu a služieb okolo.

Ako vyzerá maskovacie vzor Vegetato

Dnešný moderný oficiálny maskovacie vzor talianskej armády je typ s názvom "mimetico Vegetata". Ten sa objavil v roku 2004 cca a ide o typ s nepravidelnými rôznofarebnými škvrnami (čokoládovo hnedá, sýto červenohnedá, olivovo zelená, ... to všetko na khaki základni). Tento typ má niekoľko rôznych variantov, navyše sa často aj dosť líši podľa konkrétnej kvality aj farieb textilného výrobcu, ktorý sa stará o konkrétnu zákazku.

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne