📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Maskovacie vzor MARPAT™ Digital desert

Maskovacie vzor MARPAT™ (aneb tiež "Marina Pattern") je využívaný USMC, tiež však niektorými inými štátmi (Bosna a Hercegovina). Vývoj maskovacího vzora MARPAT™ sa začal už niekedy okolo roku 2000, kedy sa Americká Námorná Pechota (USMC) snažila vytvoriť a nasadiť pre svojich vojakov čo najlepší maskovací vzor.

Maskovacie vzor MARPAT™ Digital desert

Štát nasadenie: Najznámejším užívateľom je jednoznačne USMC, ale aj ďalšie krajiny ako Hercegovina a Bosna.

Celý tento náročný proces začal dôkladným naštudovaním maskovacích vzoriek už existujúcich všemožne po svete. Ľudia od USMC sa nakoniec rozhodli, že dajú šancu trom maskovacím vzorkám: išlo konkrétne o vietnamské "tigrie pruhy", komerčná verzia "tigrích pruhov" a rhodésijskou variantu britského DPM (Disruptive Pattern Material).

Vyššie povedané maskovacie vzory boli umiestnené do textilnej továrne, kde ich čakalo naskenovanie a potom ešte digitálna úprava. Ďalšie testy tu však preukázali, že zďaleka najvhodnejší pre ďalšie úpravy bude len rhodésijská variácia na DPM. K tomu došlo aj napriek tomu, že si mnoho z ľudí okolo myslelo, že si USMC zaslúži niečo lepšie, než len upravený maskovací vzor. Našťastie sa ale v tej dobe už objavil kanadský CADPAT, v rámci ktorého Kanada nadviazala neskôr spoluprácu aj s USA a jej výsledkom nakoniec bol aj maskovacie vzor MARPAT™.

Ktorá z moderných armád prišla ako prvá s digitálnou kamuflážou?

Celkový koncept digitálnej kamufláže (tj. vojenskej kamufláže navrhnutej za pomoci počítačových algoritmov skôr než tradičných prírodných motívov a farieb + pixelov vytvárajúcich zdiaľky dynamickú "kresbu vo kresbe") bol vôbec prvýkrát zavedený v roku 1996 a to kanadskou vládou. Tá si totiž na túto tému nechala urobiť prieskum a bolo zistené, že digitálne maskovacie vzorky kryjú lepšie ako tradičné prírodné organické.

Ako už dobre viete, v tejto dobe tiež americkí USMC hľadali nový maskovací vzor, takže sa nakoniec v spolupráci s Kanadou rozhodli pre projekt maskovacího vzora MARPAT™ (začal s adopciou už okolo roku 2001-2005). Ten vychádza prakticky dokonale z kanadského CADPATu a u USMC testovali celkom štyri maskovacie schémy: MARPAT™ Woodland, MARPAT™ Desert, MARPAT™ Winter a MARPAT™ Urban (len otestovaný, ale nakoniec neprijatý).

Akýkoľvek z maskovacích vzorov radu MARPAT™ spoznáte ľahko: má na sebe ako súčasť kresby totiž ešte aj logo USMC EGA.

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne