📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Maskovacie vzor M38 (Maďarsko)

Čo sa týka štátu známeho ako Maďarsko, tak ten má tú výsadu byť jedným z mála moderných štátov, ktorý si vyvíjal svoj vlastný maskovacie vzor / kamufláž už počas Druhej svetovej vojny. Prvý model Maďarska bol predstavený už v roku 1938 (meno M38 nemá konieckoncov náhodou) a išlo vtedy o maskovacie vzor, ktorý bol využívaný prakticky všade: pri natieraní delostrelectva, pri natieraní áut, natieranie všetkého technického vybavenia a taktiež aj individuálnych polo-ponč, akými boli členovia lokálnej armády vybavované. Objavili sa mimochodom aj špekulácie, že je tento maďarský maskovacie vzor založený na jeho talianskej variácii dobre známej pod menom "Taliansky M1929", ale nech už to bolo akokoľvek, bolo toto maskovanie používané počas Druhej svetovej vojny všetkým vojenským personálom Maďarska (pripomíname, že to boli časy, kedy bolo Maďarsko ako je známe člen známej Osi zla / Axis).

Maskovacie vzor M38

 Maskovacie vzor Maďarský M1938 aneb celým menom: 1938 M háromszínü sátorlap-esögallér.

Ako šiel povojnový čas, tak počas komunistickej periódy (1947 - 1989) sa objavilo mnoho zo súčasných maďarských maskovacích vzoriek. A to aj napriek tomu, že sa veci z vojny stále nosili a ďalej ovplyvnili farby nemalého objemu z modernejších maskovacích vzorov (niektoré dokonca ešte cca okolo roku 1980).

Štandardizovaný maskovacie vzor pre všetky radové uniformy (ovplyvnený iným maskovaním používaným v roku 1949) bol prijatý v Maďarsku ako hlavný pre všetku Maďarskú armádu a akékoľvek jej ozbrojené sily dokonca ešte aj v roku 1990. Ale v tejto dobe sa už Maďarsko pomaly stalo členom NATO (rovnako ako početné ďalšie krajiny v Strednej Európe). Pripomíname, že teraz je štát Maďarsko ako členom NATO, tak aj Európskej únie. A tiež sa preto objavilo na mierových misiách v Afganistane (OEF) a so Spojenými národmi (preto bolo navyše nutné vyvinúť a použiť aj niečo vhodného do púšte).

Ako vyzerá maskovacie vzor M38?

Vôbec prvý maskovacie vzor vyvinutý Maďarskom nesie meno "M38" alebo aj "1938 M" či dokonca "M1938". Ide o trojfarebný návrh pozostávajúci celkom z troch farebných odtieňov (khaki pozadí + tmavo červenohnedá a olivová). Jeho inšpirácia talianskym maskovacím vzorom známym pod označením "M1929 telo mimetico" je naozaj viac než zrejmá. Oficiálne bolo toto maskovanie produkované iba ako kombinácia celty pre prístrešia / pončá počas druhej polovice Druhej svetovej vojny. Tiež s ním boli vytvárané na súkromnej báze (tj. aj od bežných krajčírov) vtedy kryty heliem a pláštenky alebo dokonca niektoré veci s kapucňou pre parašutistov v nemeckom štýle a strihu. Ako šiel však čas, tak nasadenie v praxi maskovacieho vzora M1938 pomaly ustupovalo a cca po roku 1949 vyšlo úplne do stratena.

Maskovacie vzor M38

 Maskovacie vzor Maďarský M1938 aneb celým menom: 1938 M háromszínü sátorlap-esögallér vo verzii bez-okrajov, ktorý bol používaný iba za vojny minimálne pre vozidlá, ale možno aj pre budovy.

Ako vyzerá maskovacie vzor M38 "bez-okrajový"?

Počas rokov sa v Maďarsku objavila aj jedna maskovacia zvláštnosť - ide o jednu z variácií na maskovacie vzor M38 s "mäkkými" a jemnými okrajmi. Bol zdokumentovaný hlavne na vojenských vozidlách a niekto si myslí, že sa nachádzal aj na stavbách. Má sa ale zhodne za to, že po vojne jeho používanie úplne ustalo.

Maskovacie vzor M38

 Maskovacie vzor Maďarský M1938 aneb celým menom: 1938 M háromszínü sátorlap-esögallér vo verzii komerčné moderné a teda jednoznačne nové. Objavuje sa v tejto forme aj u moderných komerčných vecí a tiež ho majú celkom v obľube osoby zohrávajúci / prehrávajúci modernej historickej bitky.

Ako vyzerá maskovacie vzor M38 "moderný"?

Čo sa týka maskovacieho vzora M38, tak u neho existuje ešte moderná verzia (ručne tlačená), čo sa na modernom trhu objavila asi tak okolo roku 2005.

Popis obrázka: "Maskovacie vzor Maďarský M1938 aneb celým menom: 1938 M háromszínü sátorlap-esögallér vo verzii komerčné moderné a teda jednoznačne nové. Objavuje sa v tejto forme aj u moderných komerčných vecí a tiež ho majú celkom v obľube osoby zohrávajúci / prehrávajúci modernej historickej bitky. "

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne