📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Môže mi nosenie korenistého spreja zabezpečiť väčšie bezpečie?

14. ledna 2019Rady a tipyHájek PetrČas čítania 6 minútPrečítané: 2917x

Nie je najmenšieho sporu o tom, že korenistý sprej je (a to nielen v našich končinách) pre osobnú ochranu často oveľa lepším prostriedkom, než strelná zbraň (jeden pekný príklad z praxe: stretnutie s medveďmi končí trebárs na Aljaške v prospech korenistých sprejov veľmi silno - máte šancu cca 90% prežiť útok od medveďa s korenistým sprejom a cca 50%, keď sa o to isté pokúšate so zbraňou).

Žena útočí na muža korenistým sprejom

 Pamätajte prosíme, že niektorými zbraňami je lepšie nehroziť, ak chcete ich použiť v nasledujúcej situácii prekvapivo. Zvyčajne tou najdôležitejšou, ktorú nikdy naozaj nehrozí, je práve korenistý sprej, pretože u neho sa efekt rádovo zvyšuje tým, keď trafíte sliznice a oči protivníka dokonale odkryté. Keď totiž skúsený chmaták zahliadne korenistý sprej vo vašich rukách, má čas sa na to pripraviť: chrániť si tvár rukami, zavrie jedno oko, zadrží dych a pod., ... Vtedy samozrejme po zásahu hlavy protivníka vždy utekajte, prípadne vykonajte mu niečo, kým si pretiera oči, čo mu znemožní vás nasledovať (známe pod-pásové kopnutie je OK, sú ale aj lepšie ciele - treba mu teleskopom preraziť ruku s nožom, ktorý má proti vám namierený, poprípade pochroumať koleno / resp. nohu, aby vás neprenasledoval).

Ako veľmi vám korenistý sprej môže pomôcť pri ochrane svojej alebo vlastnej rodiny?

Krátka odpoveď je tá, že "veľmi záleží na okolnostiach" ... A na akých? Primárne ide o tieto veci:

 • Záleží to na vašom postoji a vizáži - čo sa týka hlavne žien, potom teraz nemáme ani tak na mysli príliš provokatívne šaty, ale fakt, že mnoho neskorších obetí na seba prilákalo svoje okolie svojím vydeseným štýlom chôdze a porazeneckými sklonenými očami a grimasami (nesmiete pobehovať ako vydesený králik, ale tvrdo sa pozerajte útočníkovi do očí). Musíte vyzerať čo najviac sebavedome a často hádzať po potenciálnych útočníkoch dlhý tvrdý očný kontakt. Kľudne sa aj zastavte a pozrite sa na neho dôrazne, aby si uvedomil, že o jeho úmysloch viete všetko a zvažujete, ako s ním naložiť (môžete mu aj ukázať teleskop z kabelky / tašky alebo tak niečo) - je mnohokrát dokázaným faktom, že útočníci skôr nezaútočí na ľudí, ktorí sa správajú agresívne a je jasné, že budú bojovať späť. Nikdy sa samozrejme neusmívejte, ale tvárte sa ako šelma. Vyhľadávanie očného kontaktu slabšie povahy vzdajú a nechajú vás ísť bez boja. Vždy ale máte vďaka tomu čas sa pripraviť a zvážiť, čo urobíte ďalej - pozri ďalší bod ...
 • Záleží to na stave vašej mysle v čas útoku - každý podobný konflikt (nedajbože rovno boj) by ste totiž mali začínať (nezabudnite, že vás takto vytvarovala Príroda evolúciou po milióny rokov!) čo najrýchlejším zhodnotením situácie a potom sa na ne cele sústrediť. Rozhodnite sa preto hneď v prvej sekunde boja, či budete bojovať alebo utečiete a potom tomu podriaďte naozaj všetko!
 • Záleží to aj na vašej schopnosti efektívne použiť váš korenistý sprej na kohokoľvek / čokoľvek je potreba. Korenisté spreje by ste určite mali zaobstarať minimálne dva rovnaké a jeden použiť na tréning doma. Overíte si tak, či je to model efektívny vo vetre, aký má dosah a ako sa s ním mieri. Samozrejme nie je ideálne, keď má trysku, ktorá je tak nešikovná, že polovica gélu skončí na vás.

Asi nikto dnes nepochybuje o tom, že prekvapivo použitý korenistý sprej je veľmi efektívnym štýlom ochrany, ktorý je využívaný už po celej dekáde ľuďmi zo sektora súkromného i pracovného, ba i armádneho. Ale jeho vlastníctvo samo o sebe nič nerieši, je nutné ho pre maximálnu efektivitu a vplyv v situácii použiť určitým špecifickým spôsobom a v tom správnom okamihu, ak vám teda má byť tým najlepším "zastavovačom" ...

Žena vyťahuje na muža korenistý sprej

 Korenistý sprej je vo všetkých svojich formách v našich českých nivách a hájoch ochranný prostriedok cele legálny (dajte si však pozor v niektorých iných štátoch Európy pri cestovaní - tak napríklad v Nemecku je určený len pre psov a inde ho pre zmenu smie používať len Polícia alebo miestna armáda).

Prečo u niektorých ľudí korenistý sprej zdanlivo nefungoval?

Celá táto vec nie je nič nové, ale datuje sa v ľudskom boju o prežitie už roky. Existujú totiž aj ľudia s korenistým sprejom stále v ruke, ktorí boli okradnutí, zabití, znásilnení či tak podobne. A prečo k tomu došlo? Keďže nemali ten správny stav mysle! Korenistý sprej pre nich naoko nefungoval z týchto dôvodov:

 • Spanikárili a nesústredili sa, keď išlo práve pre nich naozaj o všetko.
 • Dotyční nevedeli, ako korenistý sprej skutočne použiť.
 • Jeho majitelia si ho zle umiestnili niekde do kabelky alebo do ôsmeho vrecka zozadu na veste a nemohli sa potom k nemu v strese rýchlo dostať.
 • Bol to prekvapivý útok a dotyčná osoba bola chytená s myšlienkami mimo - nevenovala proste svoju pozornosť cele danej situácii a razom za to zaplatila.
 • Váš útočník zavrel oči zrovna a korenistý sprej na neho nepôsobil.
 • Korenistý sprej dotyčného už expiroval a nepredviedol z tohto dôvodu ani nijako prvotriedny výkon.
 • Útočník mal masku alebo tesné okuliare, poprípade bol pripravený na váš útok.
 • Korenistý sprej bol defektný z nejakého dôvodu a neviete o tom.

Ako z korenistého spreja aj seba urobiť skutočnú zbraň?

Aj keď zoznam vyššie nie je nijako prehnane dlhý, ide určite o majoritu dôvodov, prečo sa asi niečo také vôbec stalo. Dobrou správou ale určite je, že väčšina z nich sa dá obísť, keď sa nad nimi človek trochu zamyslí (korenisté spreje sa dajú nosiť dva, v každom vrecku jeden napríklad). A všeobecne vaša pozornosť v podozrivých miestach nesmie byť na 70-80%, ale na 150%! Všimnite si, ako sa neustále rozhliada každé zviera (napríklad vtáky), keď niečo jedia.

Či už ste sa ohľadom ochrany svojej vlastnej (a poťažmo i priľahlé rodiny) rozhodli pre elektrický paralyzér, revolver, teleskopický obušok alebo korenistý sprej, vždy musíte byť pripravení mentálne aj fyzicky hračku bez zaváhania použiť + musíte ju mať ľahko dostupnú pre prípadné nasadenie - keď to teda bude vyžadovať situácia. Keď na to nie ste pripravení, môže dôjsť k nečakanému a nepríjemnému výsledku (korenistý sprej vám môže byť tiež útočníkom zhromaždený, rovnako ako iné zbrane a vo finále aj použitý proti vám).

Nezabúdajte ani na to, že korenistý sprej sa nepoužíva vždy len proti krívajúcim opitým a zfetovaným šialencom, čo na vás hovorí v reči, čo ste v živote nepočuli. Keď to napríklad porovnáme so znásilnením, tak u 80-85% prípadov znásilnenia obeť útočníka pozná a k 50% útokov dôjde u obete doma. Vnucuje sa aj myšlienka na záver, ako veľmi pripravené asi tieto obete boli na potenciálneho útočníka a ako veľmi by to zmenilo vlastnení a nasadení korenistého spreja?

Nemálo útokov tiež nastáva v situáciách, kedy na to človek nie je pripravený - práve si dal sprchu po práci a je zabalený v uteráku, niekto zvoní a nesie balík, tak otvorí a v tom okamihu je napadnutý. Aj keby vlastnil 500 zbraní, je mu to v tejto chvíli absolútne k ničomu. Takže položte si aj vy otázku, ako sa budete brániť vtedy, keď nebudete môcť utiecť a budete bezo svojej obľúbenej zbrane z nejakého dôvodu?

naša ponuka korenistých sprejov

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne